با حضور استاندار تهران در دانشگاه تربیت مدرس آغازشد ؛

عملیات عمرانی احداث نخستین خوابگاه سبز دانشجویی

۱۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۳ کد : ۴۹۷۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۴
مراسم آغاز احداث نخستین خوابگاه سبز دانشجویی کشور با حضور استاندار تهران، رییس و اعضای شورای دانشگاه تربیت مدرس در محل این دانشگاه برگزارشد.
عملیات عمرانی احداث نخستین خوابگاه سبز دانشجویی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر مسعود رضایی معاون دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس درخصوص مدل ساخت این خوابگاه گفت: این خوابگاه به عنوان نخستین خوابگاه سبز دانشگاه‌های کشور با پیش بینی استانداردهای لازم در زمینه صرفه جویی انرژی (سرمایش و گرمایش) و مشاوره با صاحبنظران و کارشناسان این حوزه، طراحی شده و می‌تواند پس از ساخت، الگویی برای سایر دانشگاه‌های کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه این خوابگاه در ضلع جنوبی دانشگاه با زیربنای ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع در ۱۱ طبقه برای ۶۰۰ دانشجوی دختر طراحی شده است، افزود: ساختمان شامل زیرزمین (تأسیسات)، همکف (سایت کامپیوتر، سالن مطالعه، اتاق مشاوره، نمازخانه، سالن تماشای تلویزیون) و ۹ طبقه خوابگاه است.
دکتر رضایی گفت: همچنین در این خوابگاه پنل‌های خورشیدی روی پشت بام ساختمان قرار می‌گیرد و برق از طریق انرژی خورشیدی تأمین می‌شود. در این ساختمان از زمان طراحی تا زمان اجرای پروژه و حتی بازسازی آن، استانداردهای حفاظت از محیط زیست رعایت شده و ذخیره سازی انرژی و افزایش بازده انرژی گرمایشی، سرمایشی و الکتریکی از جمله اهداف اصلی ساخت آن می‌باشند.
معاون دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه گفت: مکانیزم طراحی ساختمان بر اساس راهکارهایی نظیر استفاده از انرژی خورشیدی فعال یا غیر فعال، انرژی الکتریکی خورشیدی، اجرای بام سبز و استفاده از سیستم‌های هوشمند در ساختمان می‌باشد. علاوه بر آن عایق‌های نانو، شیشه‌های دوجداره و آب گرمکن های خورشیدی از جمله تجهیزاتی هستند که در طراحی این ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرف دیگر سیستم تصفیه آب در ساختمان پیش بینی شده و آب پس از مصرف در چرخه بازسازی قرار می‌گیرد و مجدداً برای شست و شوی ثانویه و آبیاری فضای سبز اطراف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پیش بینی می‌شود مراحل ساخت این خوابگاه سبز دو سال و نیم تا ۳ سال به طول انجامد.

ل. س ۴۲/‏ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: تربیت مدرس