رئیس دانشگاه پیام نور خبر داد:

بخشودگی بدهی دانشجویان ترک تحصیل کرده دانشگاه پیام نور

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۲۱:۳۱ کد : ۴۹۷۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۵
رئیس دانشگاه پیام نور از بخشودگی بدهی دانشجویان ترک تحصیل کرده دانشگاه پیام نور خبر دادوگفت: با توجه به تسهیلات به وجود آمده اگر دانشجویی قبل از سال ۹۶ در دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده باشد و تا ۱۵ آبان ۹۸ برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه کند دیگر نیازی به پرداخت شهریه ثابت ندارد و کل شهریه ثابت شامل بخشودگی می شود .
بخشودگی بدهی دانشجویان ترک تحصیل کرده دانشگاه پیام نور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه پیام نور، دکتر محمد رضا زمانی امروز در نشست خبری که در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: اگر دانشجویی در یک مقطعی ترک تحصیل کرده و بعد از مدتی باز گشته و بخواهد ادامه تحصیل دهد باید شهریه ثابت خود را پرداخت کند و ما این امکان را ایجاد کردیم که دانشجویان ما اگر به هر دلیلی مجبور به ترک تحصیل شده و اکنون توانایی پرداخت بدهی شهریه خود را ندارند، بتوانند ادامه تحصیل دهند.

رئیس دانشگاه پیام نور همچنین از تمدید مهلت ثبت نام براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور تا ۲۸ شهریور خبر داد و گفت: علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه پیام نور می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

دکتر زمانی دانشگاه پیام نور را بزرگ ترین دانشگاه دولتی دانست و افزود: این دانشگاه با ۴۳۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ۵۰۰ مرکز و واحد در داخل کشور و ۴۰ نمایندگی در سراسر جهان فعالیت دارد. همچنین ۴ هزار عضو هیئت علمی در این دانشگاه به صورت تمام وقت مشغول به فعالیت هستند و ۲۰ هزار عضو هیئت علمی مدعو در هر ترم به اساتید این دانشگاه اضافه می شود و ۱۰ هزار کارمند نیز در این دانشگاه فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور در سال های گذشته تمرکز بر آموزش و پژوهش را وظیفه اصلی خود می دانست، گفت: اکنون دانشگاه پیام نور باید به سمت دانشگاه نسل ۳ و نسل ۴ که دانشگاه کارآفرین و مهارت افزا است حرکت کند و با مدل خاص خود دانشگاه الگویی در بحث مهارت افزایی و کارآفرینی شود.

رئیس دانشگاه پیام نور به بحث تمرکززدایی در دانشگاه پیام نور اشاره کرد و گفت: بسیاری از کارها به صورت متمرکز در سازمان مرکزی دانشگاه انجام می شد که از سال گذشته بحث واگذاری اختیارات به استان ها آغاز شد و سازمان مرکزی بیشتر نقش نظارتی دارد.

 

* راه اندازی ۴ سامانه در هفته دولت با هدف شفاف سازی در بخش های مختلف

دکتر زمانی شفاف سازی در دانشگاه را از برنامه های مهم عنوان کرد و گفت: سال گذشته و امسال در زمینه امور مالی و اداری شفاف سازی انجام و به مراکز در استان ها ارائه شد. در حال حاضر هر مرکز بودجه خود را می داند و دانشگاه به دنبال شفاف سازی بیشتر، در هفته دولت ۴ سامانه رونمایی کرد تا بتواند شفاف سازی بیشتر در بخش های مختلف دانشگاه داشته باشد که در این خصوص می توان به میز خدمت الکترونیک، سامانه تسهیلات، سامانه نقل و انتقال اعضای هیئت علمی و سامانه امانت دیجیتال اشاره کرد.

وی با تشریح سامانه دیجیتال گفت: دانشگاه پیام نور دانشگاهی محتوا محور است که این محتوا را به صورت کاغذی و یا به صورت الکترونیکی در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد به طوری که ۲۵۰۰ عنوان کتاب تالیفی و ۳۰۰ عنوان محتوای الکترونیکی به عنوان منابع درسی این دانشگاه تعریف شده و دانشجویان ملزم به تهیه آن هستند.

وی افزود: دانشگاه برای سهولت دسترسی دانشجویان به محتوای درسی علاوه بر سامانه سفارش کتب درسی، سامانه امانت دیجیتال را راه اندازی کرده و دانشجویانی که توان خرید منابع درسی خود را ندارند می توانند با پرداخت حق عضویت ناچیز، نسخه الکترونیکی منبع درسی را از طریق این سامانه دریافت کنند.

*۳۰ درصد رتبه های بالای دانشگاههای دولتی از دانشگاه پیام نور هستند

وی افزود: دانشگاه پیام نور سعی کرده است از نظر کیفی نیز خود را ارتقا دهد به طوری که ۳۰ درصد رتبه های بالای دانشگاه های دولتی در مقطع ارشد از دانشگاه های پیام نور هستند. این دانشگاه در زمینه های فرهنگی و ورزشی نیز فعال است و۲۱۰۰ انجمن علمی و ۱۶۰۰ کانون دانشجویی و ۳۴۰ نشریه دانشجویی دارد.

رئیس دانشگاه پیام نور گفت: هر سال ۶ میلیون نفر آزمون در دروس مختلف این دانشگاه برگزار می شود و سهم آزمون الکترونیکی این دانشگاه ۴ میلیون و ۶۰۰ نفر است که قابلیت تبدیل به آزمون آنلاین و الکترونیکی را دارد. ترم قبل به ۲۲ درصد افزایش یافت و در حال حاضر یک و نیم میلیون آزمون به صورت الکترونیکی برگزار می شود که این اقدام بسیار مثبت دانشگاه پیام نور در راستای مدیریت سبز، صرفه جویی در کاغذ و حفظ محیط زیست بوده است.

*کل شهریه دانشگاه پیام نور تحت پوشش وام قرار می گیرد

 

دکتر زمانی به تسهیلات مالی دانشگاه پیام نور اشاره کرد و گفت: دانشگاه پیام نور بخشی از درآمد خود را از کمک هزینه دانشجویان و شهریه به دست می آورد که مقدار این شهریه از سایرزیرنظام ها بسیار کمتر است و بر همین اساس تسهیلاتی برای دانشجویان فراهم کرده است تا بتوانند از آن استفاده کنند. دانشجویان این دانشگاه از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان استفاده می کنند که در حال حاضر سهمیه دانشگاه نسبت به سال قبل دو برابر شده و دانشجویان بیشتری تحت پوشش قرار می گیرند. همچنین این دانشگاه با ۳ بانک عامل تفاهم نامه داشته و در حال حاضر می تواند کل شهریه ۴۳۰ هزار داوطلب این دانشگاه را تحت پوشش قرار دهد. همچنین با بنیاد علوی نیز برای ارائه وام قرض الحسنه و وام بلاعوض به دانشجویان کم برخوردار رایزنی هایی صورت گرفته است.

* راه اندازی مرکز خلاقیت در دانشگاه پیام نور

رئیس دانشگاه پیام نور افزود: این دانشگاه در زمینه مهارت افزایی از سال قبل تمهیداتی را پیش بینی کرده و در این خصوص ۱۰ مرکز نوآوری، ۱۲۰ هسته نوآور، ۲۲ مرکز رشد و استارت آپ های مختلف در این دانشگاه ایجاد شده است. همچنین با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد مراکز نوآوری خلاقیت تفاهم نامه ای امضاء کرده ایم.

وی در ادامه گفت: این دانشگاه برای دانشجویان در حین تحصیل و برای فارغ التحصیلان دانشگاه نیز برنامه ریزی هایی برای یادگیری حرف مختلف پیش بینی کرده است.

دکتر زمانی ادامه داد: همچنین این دانشگاه امکانی را فراهم کرده است که هر دانشجویی برای آزمون ترم می تواند نزدیک ترین مرکز و محل سکونت خود را انتخاب کند.

وی در ادامه به طرح مجلس برای تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: اگر این طرح رای بیاورد، ۳ هزار نفر از این افراد تبدیل وضعیت خواهند شد.

رئیس دانشگاه پیام نور در خصوص اینکه این دانشگاه در سال جاری با توجه به عدم تعیین تکلیف اعضای هیئت علمی قرارداد این دانشگاه، عضو هیئت علمی جدید جذب خواهد کرد یا خیر، گفت: تعیین تکلیف اعضای هیئت علمی بلاتکلیف از سال گذشته آغاز شد و تا پایان شهریور تمام این افراد تعیین تکلیف می شوند ولی با این وجود امسال جذب عضو هیئت علمی جدید و کارمند نخواهیم داشت. چرا که نسبت کارمند به اعضای هیئت علمی این دانشگاه از نسبت معمول بیشتر است.

*تصمیمی برای افزایش شهریه نداریم

دکتر زمانی در خصوص افزایش شهریه نیز گفت: تصمیمی به افزایش شهریه نداریم و اگر قرار باشد تصمیم بگیریم، به حداقل مجاز آن اکتفا خواهیم کرد. البته دنبال این نیز نیستیم، اما اگر ملزم به اجرا شویم، به حداقل اکتفا خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه پیام نوردر پایان اعلام کرد: موسسات فراگیر هیچ مجوزی از این دانشگاه ندارند و آزمون فراگیر این دانشگاه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود.