دکتر صدیقی در همایش معاونان دانشجویی دانشگاه های کشور خبر داد:

ایجاد شعبه سازمان امور دانشجویان در استان ها

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۲۱:۳۷ کد : ۴۹۶۸۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۴۳۷
رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها از برنامه های اصلی این سازمان است و در این راستا ضمن اصلاح آیین نامه ها و شیوه نامه ها، به دنبال ایجاد شعب سازمان در استان ها هستیم.
ایجاد شعبه سازمان امور دانشجویان در استان ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، صبح امروز (یکشنبه) در شصت و چهارمین اجلاس معاونان دانشجویی که در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است با اشاره به عملکرد این سازمان اظهار داشت: از جمله اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان امور دانشجویان می توان به تدوین آیین نامه جذب دانشجو از خارج از کشور، افزایش ۱۰۰ هزار متر مربع به فضای ورزشی، فعالیت ۱۰۰ شورای صنفی در دانشگاه ها و تمرکز خدمات در سامانه سجاد اشاره کرد.
وی افزود: در بازه زمانی شش ماهه از نشست قبلی تا امروز، طرح جامع خدمات دانشجویی، تشکیل شعب سازمان امور دانشجویان در استان ها و افزایش اختیارات حوزه های معاونت های دانشجویی برای تحرک و خدمت رسانی بیشتر مورد پیگری قرار گرفت ودر این خصوص در حال هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی کشور هستیم.
دکتر صدیقی گفت: همچنین در این مدت، الکترونیکی شدن و ارائه خدمات سازمان امور دانشجویان در قالب سامانه جامع سجاد اجرایی شد و از طریق آن، تقاضاهای دانشجویی و ارتباط معاونان دانشجویی دانشگاه ها با سازمان انجام می شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اینکه وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان مشکلات بودجه ای مرتبط با تغذیه و خدمات دانشجویی را به مسئولان اطلاع رسانی کرده اند، گفت: ماموریت صندوق رفاه دانشجویان در سه حوزه وام، غذا و سرای دانشجویی متمرکز شده و تلاش می کنیم میزان و اثر بخشی وام ها را بیشتر کرده و سراهای دانشجویی را ارتقا دهیم.
وی با تاکید بر اینکه سازمان برنامه وبودجه بایستی توجه ویژه ای به دانشگاه ها داشته باشد، گفت: در بخش تغذیه اگر فقط فرض کنیم ۵۰ درصد دانشجویان روزانه از غذای دانشگاه استفاده کنند که در برخی از دانشگاه‌ها این آمار به ۸۰-۷۰ درصد می‌رسد؛ باید ۱۲۶ میلیون پرس غذا در ناهار و شام توزیع شود که به ۱,۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
دکترصدیقی در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰۰ شورای صنفی دانشجویی در دانشگاه ها فعال شده است، گفت: در برخی از دانشگاه ها نیز که انتخابات در اردیبهشت ماه به حد نصاب نرسیده بود، در نیمسال اول سال تحصیلی امسال، پیگری و شورای صنفی آنها تشکیل خواهد شد. همچنین شیوه نامه انتخاب دانشجوی نمونه، با تکیه بر تجربیات، مورد بازبینی قرار گرفت تا دانشجوی منتخب از هر نظر نمونه باشد.
وی افزود: برنامه جذب دانشجوی غیر ایرانی به قوت خود ادامه داشته و اکنون ۳۹ هزار دانشجوی غیرایرانی دردانشگاه های کشور تحصیل می کنند. از این تعداد ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه های تابعه وزارت علوم، ۳ هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی و ۸ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند. همچنین دانشگاه هایی که بیشتر از ۲۰۰ دانشجوی غیر ایرانی داشته باشند، می توانند مراکز خدمات کنسولی راه اندازی کنند تا نیازی به مراجعه به مرکز برای امور ویزا و گذرنامه نباشد.
رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه گفت: پذیرش بورسیه خارجی و دانشجویان غیرایرانی هدفمند شده و به سمت تقویت اعضای هیئت علمی کشورهای همسایه جهت دهی شده است تا در تربیت بدنه اعضای هیئت علمی کشورهای همسایه تاثیرگذار باشیم. همچنین آئین نامه ای جدید تصویب شده تا همانطور که در داخل ایران موسسات اعزام دانشجو تشکیل شده و دانشجو اعزام می کنند، در کشورهای خارجی نیز موسسه تشکیل شود و از آنجا دانشجو به کشور ما اعزام کنند که در این زمینه آماده دریافت درخواست ها هستیم.
*برنامه ما تمرکززدایی و تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها است
رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش دانشجویان داخل خاطرنشان کرد: برنامه ما تمرکززدایی و تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها است و در همین راستا اصلاح آئین نامه کمیسیون موارد خاص در مرحله نهایی است که بر اساس آن اختیار دانشگاه ها و استان ها بیشتر خواهد شد. همچنین تسهیلات برای انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل افزایش داشته است. تقاضا برای تائید مدارک توسط اداره کل دانشجویان داخل افزایش داشته که با استفاده از سامانه سجاد، پاسخگویی لازم انجام و تقاضاهای حضوری نیز به صفر رسیده است.

دکترصدیقی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش ورزش دانشجویی گفت: از جمله رویداد های ورزشی برگزار شده می توان به برگزاری المپیاد قهرمانی در شیراز در سال گذشته و المپیاد همگانی در دانشگاه های بوعلی سینا و الزهرا (س) اشاره کرد. همچنین دانشجویان ما در مسابقات یونیورسیاد بین المللی با وجود اعزام کاروانی کم تعداد، توانستند رتبه نهم را کسب کند.
وی با بیان اینکه در حوزه ورزش به دنبال توسعه فضاهای ورزشی در قالب طرح های زودبازده شامل اتاق تندرستی، چمن های مصنوعی و زمین کفپوش هستیم، گفت: در این زمینه با احتساب طرح های سال گذشته و سال جاری ۱۰۰ هزار متر مربع بر فضای ورزشی دانشگاه ها اضافه می شود. سرانه ورزشی دانشگاه ها به ۲ متر مربع رسیده که امیدوارم تا پایان برنامه افزایش بیشتری داشته باشد. همچنین مرکز پایش تندرستی برای اصلاح ساختار بدنی دانشجویان در دانشگاهها راه اندازی شد و سال آینده امیدواریم تمامی دانشگاه ها این مرکز را راه اندازی کنند تا به دانشجویان در خصوص ورزش های مناسب هر فرد مشورت دهند.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در حوزه مشاوره دانشجویی برنامه های متنوعی اجرا شده که از آن جمله می توان به ۳ طرح پیمایش سیمای زندگی دانشجویان و انجام تحلیل ثانوی این ۳ طرح اشاره کرد. یک پیمایش نیز پائیز امسال انجام می شود و طبعاً باید طرح های مداخله ای را برای پیشگیری از آسیب ها بیشتر کنیم.
وی افزود: درخواست دانشجویان برای انتقال و میهمانی کاهش یافته که ما امیدواریم این میزان کاهش بیشتری داشته باشد و دانشجویان در محل انتخابی خود ادامه تحصیل دهند. همچنین پذیرش دانشجویان غیر بورسیه و بورسیه غیر ایرانی در دستور کار قرار دارد که ما درصدد هستیم، پذیرش دانشجویان بورسیه خارجی را کاهش داده و پذیرش با دریافت شهریه را افزایش دهیم.


( ۲ )