به میزبانی دانشگاه شهرکرد؛

دومین همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس برگزار شد

۰۸ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۹ کد : ۴۹۶۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۱
دومین همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس به میزبانی دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
دومین همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد، دکتر محسن مبینی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهرکرد در این همایش گفت: استان چهارمحال و بختیاری با قرار گرفتن در منطقه زاگرس مرکزی غنای فراوان و شرایط مناسبی دارد و این استان جز ۵ استان پاک کشور است که باید با حفظ محیط زیست و منابع طبیعی از این شرایط بکر و پاک استان برای توسعه پایدار استفاده کرد.
وی افزود: این شرایط یک نعمت بزرگ است که باید برای حفظ این موهبت تلاش شود و برگزاری این همایش در جمع‌آوری دستاوردهای جدید در عرصه علم و تخصص کمک می کند.
دکتر عطا الله ابراهیمی نیز اظهار امیدواری کرد: تبادل تجربیات و اندیشه‌های متخصصان حاضر در این همایش مسیر جدیدی برای حفاظت و مدیریت بهتر منابع طبیعی ایجاد کند.
رئیس این همایش گفت: به دلیل اینکه دو دوره از همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس در دانشگاه شهرکرد برگزار شده است، مقرر شده است، دبیرخانه دائمی این همایش در دانشگاه شهرکرد مستقر شود.
وی گفت: از مجموع ۲۳۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه این همایش ۱۹۵ مقاله پذیرفته شده است و از این تعداد ۲۴ مقاله به صورت شفاهی و ۱۷۱ مقاله نیز به صورت پوستر در دو روز برگزاری همایش ارائه می شود که این همایش امکان تبادل آخرین دستاوردهای حوزه منابع طبیعی را فراهم کند.
دکتر بیت الله محمودی دبیر اجرایی این همایش ملی نیز گفت: برای دومین باردانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد این افتخار را داشت که همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس را برگزار کند و امیدوارم با توجه به استقرار دائمی دبیرخانه این همایش در دانشگاه شهرکرد، برگزاری دوره‌های آتی این همایش استمرار پیدا کند.
دکتر محمودی در بخش دیگری از سخنانش هدف از برگزاری این همایش را جمع‌آوری و ارائه آخرین دستآوردهای علمی و پژوهشی در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست دانست و افزود: ما در این همایش، تلاش داشتیم از طریق برگزاری پنل‌های تخصصی و ارائه مقالات به صورت شفاهی و پوستر به این هدف برسیم.
وی یکی دیگر از اهداف این همایش را نمایش دستآوردهای اجرایی و تحقیقاتی حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست زاگرس دانست که این امر در قالب غرفه‌های نمایشگاهی در حاشیه برگزاری همایش صورت گرفت.
در ادامه قطعنامه پایانی این همایش قرائت شد که برنامه‌ریزی توسعه پایدار مبتنی بر حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست بر مبنای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، بهره‌گیری از نظر کارشناسان و متخصصان و صاحب‌نظران با تاکید بر مراکز آموزشی و پژوهشی استان‌های واقع شده در زیست بوم زاگرس با تاکید ویژه بر بروز سیل‌های اخیر، خشکسالی و ارائه راهکارهای مدیریت آن، مبنا قرار دادن حفاظت از منابع طبیعی به عنوان محور اصلی توسعه با تاکید بر اشتغال‌زایی از طریق توسعه منابع پاک و اکوتوریسم در جهت کاهش فشار بهره‌برداری از منابع طبیعی زیست بوم زاگرس، شکل‌گیری دبیرخانه دائمی همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس در دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد، تاکید بر رویکرد جامع حفظ محیط زیست با مبنا قرار دادن طرح صحیح آمایش سرزمین بر اساس ظرفیت زیست محیطی، مزیت های نسبی زاگرس، تنوع زیستی و گردشگری همرا با پایش و ارزیابی مستمر اثرات راهبردی آن، برخی از مهم‌ترین مفاداین قطعنامه است.
گفتنی است، دومین همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس با محوریت آبخیزداری و توسعه پایدار در زاگرس، جنگلداری و توسعه پایدار در زاگرس، مرتعداری و توسعه پایدار در زاگرس، محیط زیست و توسعه پایدار در زاگرس، شیلات و توسعه پایدار در زاگرس، علوم زمین و توسعه پایدار در زاگرس، صنایع چوب و توسعه پایدار در زاگرس و محور ویژه مخاطرات طبیعی با تاکید سیلاب است در روزهای ۶ و۷ شهریورماه در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
ل.م ۵۴


( ۲ )