قائم مقام وزیر علوم در افتتاحیه هفتمین جشنواره ملی رویش:

امروز بیش از گذشته به نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است/ ایجاد ۶۵ بنیاد حامیان دانشگاه‌ در دولت یازدهم و دوازدهم

۰۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۲۰:۴۲ کد : ۴۹۵۹۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۲۱
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر لزوم نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی، اعلام کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم، ۶۵ بنیاد متشکل از افراد اثرگذار با هدف کمک به پیشرفت دانشگاه و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و سایر حوزه‌های مورد نیاز دانشگاه‌ها ایجاد شده است.
امروز بیش از گذشته به نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است/ ایجاد ۶۵ بنیاد حامیان دانشگاه‌ در دولت یازدهم و دوازدهم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالرضا باقری در افتتاحیه هفتمین جشنواره ملی رویش که عصر امروز (چهارشنبه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک هفته دولت، گفت: وقتی از نهاد دانشگاه صحبت می‌کنیم، آنچه در درجه اول به ذهن می‌آید این است که دانشگاه نهادی به شمار می آید که کارکرد اصلی آن، پژوهش و آموزش تعریف شده اما علاوه بر این امر، دانشگاه برای دانشجو یک محیط تجربه‌اندوزی نیز محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه امروزه کانون‌های دانشجویی یکی از نهادهای قدرتمند هستند، افزود: در اواخر دهه هفتاد، کانون‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها بطور خودکار شکل گرفتند و امروز حدود ۲۰ سال است که از شکل‌گیری این نهاد می‌گذرد. نهادی که اکنون بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو در آن فعالیت می‌کنند و محیط بسیار مناسبی برای ورود به جامعه است زیرا این کانون‌ها محیط پیوند و تعامل با اجتماع و کار گروهی هستند لذا یک محیط ارزشمندی است که در کنار سایر نهادهای دانشجویی قرار دارد.
دکتر باقری با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین کارکردهای نهادهای مدنی در کشور، کانون‌های ورزشی و دانشجویی، تشکل‌های اسلامی و انجمن‌های وسیع علمی، "جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است"، به ویژگی‌های نهادهای دانشجویی اشاره کرد و اظهارداشت: یکی از ویژگی‌های نهادهای دانشجویی این است که این نهادها به‌طور خودجوش و متناسب با نیازهای اجتماعی شکل گرفتند و ما نیز به عنوان متولیان آموزش عالی تلاش می‌کنیم تا این فعالیت‌ها را در بستری مناسب حمایت و پشتیبانی کنیم و کمتر مداخله‌گر فعالیت‌های دانشجویی باشیم.
قائم مقام وزیر علوم همچنین مطرح کرد: علاوه بر نهادهای دانشجویی، امروز در وزارت علوم به دنبال آن هستیم که سایر نهادهای مردمی نیز در دانشگاه‌ها برای ارتباط بیشتر دانشگاه‌ها با جامعه شکل گیرد. یکی از این نهادها، نهاد بنیاد حامیان دانشگاه است که متشکل از افراد اندیشمند و مشوق در توسعه علمی کشور هستند.
دکتر باقری در رابطه با تعداد بنیاد حامیان دانشگاه در کشور اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم، ۶۵ بنیاد متشکل از افراد اثرگذار ایجاد شد که می‌توانند به پیشرفت دانشگاه و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و سایر حوزه‌های مورد نیاز دانشگاه‌ها کمک کنند.
وی با بیان اینکه امروز این بنیادها، مطالبه‌گر پیوند بین دانشگاه و جامعه هستند، افزود: امروز مطالبه از دانشگاه فراتر از پژوهش و آموزش است چراکه مطالبه جدید امروز، شامل پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه در تمامی ابعاد است و باید بستر آن در محیط‌های دانشجویی شکل گیرد. در این رابطه نهادهای دانشجوی می‌توانند در این عرصه یاری‌گر اساتید باشند.
قائم مقام وزیر علوم با اشاره به حضور پررنگ دانشجویان در صحنه‌های مختلف فعالیت های اجتماعی همچون کمک به مردم سیل‌زده، عنوان کرد: دانشگاه نهادی نیست که فقط به تربیت نیروی انسانی بپردازد بلکه باید در کنار آن، پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه و کمک به دولت در پیشبرد برنامه‌ها و حل چالش‌ها را نیز مدنظر قرار دهد.
دکتر باقری با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی باید در کنار مردم حل چالش‌ها و مشکلات کمک کنند، اظهار داشت: نهادهای دانشجویی در آغاز سال تحصیلی می‌توانند در طرح مسائل، ارائه راه‌حل و همفکری جهت حل مشکلات بپردازند.
وی تاکید کرد: امروز بیش از گذشته به نقش آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است. امیدواریم کانون‌های دانشجویی با استفاده از تجاربی که کسب کردند، در حوزه‌های جدید ورود پیدا کنند و در سال جدید کانون‌هایی متناسب با مشکلات امروز داشته باشیم که بتوانند طوفان فکری و هماهنگی ایجاد کنند. در این راستا، از نهادهای خودجوش دانشجویی انتظار می‌رود که بدون تعلقات سیاسی به طرح مسائل بپزدازند. امیدواریم با شرایطی که فراهم می‌شود، در سال تحصیلی جدید شاهد دستاوردهای جدید در کانون دانشجویی باشیم.
قائم مقام وزیر علوم در پایان گفت: تجربه‌ای که دانشجویان در این عرصه‌ها به‌دست می‌آورند سرمایه اجتماعی بزرگی است که در آینده می‌تواند در بهبود شرایط بسیار موثر باشد.
ز. ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷