معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، اعلام کرد:

کانون‌های فرهنگی دانشجویی هویت آفرین هستند/ فعالیت ۳۲۰۰ کانون در دانشگاه‌های کشور

۰۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۹:۵۹ کد : ۴۹۵۹۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۷۹
دکتر غفاری با تاکید بر اینکه کانون‌های فرهنگی دانشجویی هویت آفرین هستند، گفت: در حال حاضر ۳۲۰۰ کانون در دانشگاه‌های کشور فعالیت دارند که ۱۲۸۱ مورد از آن‌ها از ۱۳۷ دانشگاه کشور، آثار خود را به جشنواره ملی رویش ارائه کرده‌اند.
کانون‌های فرهنگی دانشجویی هویت آفرین هستند/ فعالیت ۳۲۰۰ کانون در دانشگاه‌های کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین افتتاحیه هفتمین جشنواره ملی رویش که امروز (چهارشنبه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مجموعه کانونی دانشجویی، گفت: کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها بعد از انجمن‌های علمی مجموعه پرشمار تشکل‌ها را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه تنوع فعالیت‌ها در کانون‌ها بیشتر از انجمن‌های علمی است، افزود: سلایق اجتماعی و فرهنگی در بخش کانون‌ها بیشتر از دیگر تشکل‌ها است به همین دلیل اگر بخواهیم از سرمایه‌آفرینی در دانشگاه‌ها صحبت کنیم قطعاً کانون‌های دانشجویی یکی از تاثیرگذارترین‌ها خواهد بود.

دکتر غفاری با اشاره به تعداد کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها، مطرح کرد: در حال حاضر ۳۲۰۰ کانون در دانشگاه‌ها فعالیت دارند که ۱۲۸۱ مورد از آن‌ها از ۱۳۷ دانشگاه کشور، آثار خود را به این جشنواره ارائه کردند و پس از ثبت آثار نیز بنا بر ماهیت کانون‌ها، فرآیند داوری آغاز شد و در نهایت آثار برگزیده انتخاب و معرفی شدند.

دکتر غفاری در ادامه تاکید کرد: اگر قائل به جان بخشی زندگی دانشجویی هستیم، باید به این امر توجه کنیم که یکی از مجموعه‌هایی که می‌تواند این موضوع را محقق کند، کانون‌های فرهنگی و دانشجویی است.

وی با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی دانشجویی هویت آفرین هستند، گفت: در شرایط فعلی مجموعه‌ها هویت ثابتی ندارند و با هویت‌های مختلفی خود را تعریف می‌کنند لذا باید در کنار آموزش و پژوهش، آموزش‌های فرهنگی نیز مورد توجه قرار گیرد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم افزود: آموزش دانشجویان وظیفه‌ای است که به آن‌ها امر شده اما فعالیت کانون‌ها امری است که دانشجو خودش آن را تعریف می‌کند لذا این فعالیت داوطلبانه امر بسیار مهمی است و باید به عنوان یک سرمایه از آن نگهداری کرد.

دکتر غفاری با تاکید بر اینکه کانون‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها هویت‌بخش هستند، اظهارداشت: فعالیت‌های دانشجویی ما را از انزوا خارج می‌کند لذا باید بپذیریم که حیات دانشگاه نیازمند فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویان است.

وی تصریح کرد: کانون‌ها خود یک زیست جهانی است که طراوت و نشاط را به محیط دانشگاه می‌آورد. تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم تا این فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویان ادامه داشته باشد.

ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷