بازدید رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از واحد استانی البرز

۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۱ کد : ۴۹۵۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۶۹
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، استان البرز از غروب روز یکشنبه 24 آبان ماه، میزبان آقای دکتر اخباری و هیات همراه در دانشگاه جامع علمی کاربردی بود. دکتر محمد اخباری رییس دانشگاه جامع عل...
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، استان البرز از غروب روز یکشنبه 24 آبان ماه، میزبان آقای دکتر اخباری و هیات همراه در دانشگاه جامع علمی کاربردی بود. دکتر محمد اخباری رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در سفر به استان البرز ابتدا با سید حمید طهایی استاندار البرز دیدار و گفتگو کرد و سپس به مرکز سیمای البرز رفت و در نشستی با روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان البرز به بحث و تبادل نظر پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با آئین کلنگ زنی مرکز آموزش علمی کاربردی قطعه سازان میثاق آغاز و پس از نشست خبری با اصحاب رسانه استان البرز، از مراکز آموزش علمی کاربردی کوشای کرج و جهاد کشاورزی کرج بازدید کرد.
دکتر اخباری در آئین کلنگ زنی مرکز علمی کاربردی میثاق در شهرک صنعتی سیمین دشت فردیس، افزود: با توجه به اینکه ایران دارای ضریب امنیتی بالایی است، می توانیم در کشورهای هم جوار خود با تربیت نیروی کار دیپلماسی علمی را گسترش دهیم.
وی اضافه کرد: رایزنی هایی با کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس داشته ایم تا بتوانیم مراکز علمی کاربردی را در این کشورها با کمک بخش خصوصی تاسیس کنیم.
دکتر اخباری افزود: هم اکنون بیش از 60 درصد دانشگاه های کشور توسط بخش خصوصی، 35 درصد دولتی و بقیه توسط بخش عمومی اداره می شوند.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی برنامه هایی دارد که یکی از آنها ماموریت گرایی مراکز علمی کاربردی کشور با توجه به ماموریت محوله به مراکز تحت نظر خود است تا به اهداف علمی برسند.
دکتر اخباری خاطرنشان کرد: دومین برنامه با هماهنگی مجموعه وزارت کار و آموزش و پرورش اجرا می شود تا از طریق آن چرخه نظام اشتغال را تکمیل کنیم.
وی افزود: هم اکنون صلاحیت حرفه ای در کشور بدون متولی مانده است و هیچ کس مرجع رسیدگی به آن نیست و ما باید مرجعی داشته باشیم تا جهت گیری مثبتی را در استان ها داشته باشیم تا براساس نیاز هر استان آموزش لازم را ارایه دهیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: البته یک گوشه کار مشخص است و آن هم دانشگاه علمی کاربردی است و باید گوشه های دیگر نیز باید مشخص شود.
دکتر اخباری خاطرنشان کرد: دانشگاه علمی کاربردی کشور یک دانشگاه نسل سوم است و هیچ دفتری بخش صنعت ندارد چرا که این دانشگاه از دل صنعت و محیط کار است و برای توسعه، آموزش و فناوری اقدام کرده و به سمت دانش بنیان کردن این دانشگاه و تجاری سازی علم قدم برداشته است.
وی تربیت نیروی کار یکی از اهداف مهم در این دانشگاه عنوان کرد و گفت: افرادی که در محیط کار فعالیت می کنند، باید مهارت کافی نیز در زمینه کار داشته و برنامه ریزی صورت گرفته تا در قالب تک پودمان های ساعتی آموزش های لازم ارائه شود.
وی افزود: این آموزش های تک پودمانی با تفاهم نامه ای که با اصناف امضا شده از اول آذر درسراسر کشور اجرامی شود، هر چند که در تهران چندین آموزش تک پودمانی برای برخی اصناف نظیر تاکسیرانی و رانندگان سرویس مدارس برگزار شده و گواهی نامه نیز ارایه شده است.
دکتر اخباری از اجرای طرح رتبه بندی در مراکز علمی کاربردی کشور خبرداد و افزود: تمام نظام آموزشی دانشگاه ها برمبنای 9 مورد و 258 شاخص رصد و راستی آزمایی می شود.
وی گفت: دراجرای این طرح 120 مرکز مورد ارزیابی قرار گرفت و 13 مرکز منحل شد که برای ترم بهمن آینده نیز این رصد انجام خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درخصوص وضعیت فارغ التحصیلان درکشور نیز اظهار داشت: از بیش از یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاه علمی کاربردی بیش 78 درصد شاغل هستند و نقطه قوت این دانشگاه بحث کاربردی بودن آموزش ها است که امیدواریم تا پنج سال آینده این رقم به 90 درصد برسد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور یادآور شد که این دانشگاه درتلاش است تا نظام کارآفرینی را در این دانشگاه تقویت کند. این موضوع در برنامه ششم نیز لحاظ شده که نه تنها مهارت آموزی بلکه دانشجویان را کارآفرین تربیت کرده و در کنار هر یک فارغ التحصیل پنج نفر مشغول به کار شوند.
دکتر اخباری گفت: توانمندی شرکت های دانش بنیان به صورت خوشه های رشد مورد ارزیابی قرارمی گیرد و در جلساتی که با معاونت پژوهشی، علمی و فناوری برگزار شده موافقت شده که شرکت هایی دانش بنیان در زمینه های مختلف ایجاد شود که در حال حاضر برای مجوز 10 شرکت اقدام شده است.
وی بیان داشت: اکنون 570 هزار دانشجو در چهار گروه صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر مشغول به تحصیل هستند که 60 درصد آن در بخش صنعت، 32 درصد در بخش خدمات، 7 درصد فرهنگ و هنر و بقیه در بخش کشاورزی هستند.
وی گفت: این دانشجویان در 1100 مرکز با 770 رشته دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
دکتر اخباری در خصوص وضعیت استان البرز گفت: مراکز آموزشی علمی کاربردی درکرج از سال 76 آغاز به کار کردند و از 17 هزار دانشجویی که در سه سال گذشته بوده در حال حاضر به حدود 30 هزار نفر رسانده که نشان از موفقیت این استان است.