به میزبانی دانشگاه شهیدباهنر کرمان؛

پانزدهمین همایش ملی آبیاری و کاهش تبخیر آغاز به کار کرد

۰۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۶ کد : ۴۹۵۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۲
دکترمحمد علی طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان گفت: امروزه با عبور از مفهوم دانشگاه‌های نسل سوم بحث حضور دانشگاه‌های نسل چهار و اثر بخش در جامعه مطرح است. ما در دانشگاه شهیدباهنر به عنوان دانشگاه مادر استان کرمان وظیفه داریم مسئولانه در مقابل حال و آینده، استان نقش کلیدی ایفا کنیم.
پانزدهمین همایش ملی آبیاری و کاهش تبخیر آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه شهید باهنرکرمان، دکترطاهر در مراسم افتتاحیه پانزدهمین همایش ملی آبیاری و کاهش تبخیر که امروز (چهارشنبه) در تالار وحدت دانشگاه شهیدباهنر برگزارشد، گفت: در فرهنگ ملی ما آب، عنصر زندگی است. این جمله زیبای سهراب سپهری که "آب را گل نکنیم " نخستین جمله‌‌ای است که به ذهن متبادر می‌شود.

وی افزود: در شریعت ما نیز آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در بحارالانوار (ج ۹۹:۴۹) از امام رضا (ع) نقل شده است که" طعم الماء، طعم الحیاه": مزه آب، مزه زندگی است.

رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان گفت: در تهذیب الاحکام هم می خوانیم " ولا تفسدو علی القوم ماءهم" آب مورد نیاز مردم را آلوده نکن. بنابراین موضوع آب موضوعی ملی و دینی و بنده این همایش را تنها یک نشست علمی بلکه یک فعالیت فرهنگی نیز می‌دانم.

دکترطاهر تصریح کرد: امروزه با عبور از مفهوم دانشگاه های نسل سوم بحث حضور دانشگاه های نسل چهار و اثر بخش در جامعه مطرح است. ما در دانشگاه شهیدباهنر به عنوان دانشگاه مادر استان کرمان وظیفه داریم مسئولانه در مقابل حال و آینده، استان نقش کلیدی ایفا کنیم. مسئله آب، اگر نگوییم مهم‌ترین، از مهم‌ترین مسائل روز است که سوای بحث اشتغال و اقتصاد، ضامن امنیت غذایی است.

وی با اشاره به اهمیت و چالش‌های کلیدی آب افزود: اهمیت آب و چالش‌های کلیدی پیش رو به خصوص در منطقه جنوب شرق ایران بر کسی پوشیده نیست. چالش تغییر اقلیم و به تبع آن خشکسالی‌های مکرر و برداشت‌‌های بیش از حد متعارف از سفره های آب زیرزمینی و کاهش منابع آب زنگ خطر جدی را به صدا در آورده است.

دکترطاهر خاطرنشان کرد: استان کرمان به عنوان تولید کننده اول محصولات کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و از طرفی، جمعیت قابل توجهی از مردم ما در بخش کشاورزی شاغل هستند، بالتبع بیشترین میزان آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، در شرایطی که قریب به یک میلیارد مترمکعب بیلان منفی در استان داریم، برنامه ریزی علمی، منسجم و همه جانبه جهت سازگاری با کم آبی و اصلاح الگوی مصرف ضرورت دارد. البته در استان طرح همیاران آب پایه گذاری شده و با مصوبات بیست و یک گانه آن اقدامات خوبی صورت گرفته است، هم اکنون نیز مدیران دستگاه های اجرایی درکارگروه سازگاری با کم آبی استان قدم‌های ارزشمندی برمی‌دارند.

وی همچنین افزود: ضمن قدردانی از مسئولان اجرایی، فکر می کنم در حوزه آب در کنار این اقدامات باید گام های علمی برداریم. در این راستا دانشگاه مسئولانه در کنار مدیران اجرایی حضور خواهد داشت. در عرصه بهره وری خوشبختانه در زمینه تولید گیاهان مقاوم به کم آبی و اصلاح الگوی کشت در دانشگاه توفیقاتی حاصل شده است. در عرصه مدیریت آب نیز آماده هرگونه همکاری با بخش‌های اجرایی هستیم. باور داریم جنگ آینده جنگ آب است. پس "باید امروز فردا دیر است"، شعار ماست. محققان حاضر سنگر دانشگاه مان که میراث دار مرحوم افضلی پور هستند، آماده هرگونه همکاری هستند، امیدواریم فضای هم اندیشی در طی این همایش ریشه دار که با محوریت سازگاری با کم آبی برگزار می‌گردد بتواند زمینه هم‌افزایی و هم‌گرایی علمی در مقوله آبیاری و کاهش تبخیر را فراهم آورد.

رئیس دانشگاه شهید باهنرکرمان در پایان سخنرانی خود ضمن تشکر از همه دست اندرکار برگزاری همایش گفت: آرزو می‌کنم دستاوردهای این همایش راهگشای برنامه ریزی و مدیریت بهینه منابع آب باشد.

دکترعباس رضایی رئیس پانزدهمین همایش ملی آبیاری و کاهش تبخیر بیان کرد: این همایش به عنوان یکی از باسابقه ترین همایش های علمی کشور، قصد دارد چالش های اصلی مدیریت منابع آب در کشور را مورد توجه قرار دهد و امید است بتواند محققان آب کشور را گرد هم آورده و دستاوردهای آن راهگشای برنامه ریزی و مدیریت بهینه منابع آب باشد.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدباهنر کرمان گفت: این همایش دو سالانه برگزارمی‌شود و قدمت این همایش ۳۰ سال است اما اگر در این سه دهه، هر سال یک قدم در جهت کاهش فاصله بین دانشگاه‌ها و سازمان‌ها برداشته می‌شد امروز با این بحران آب روبرو نبودیم و نمی‌دانم تا کی پایان نامه‌ها باید خاک بخورند.

وی افزود: به دبیرخانه این همایش ۱۷۰ مقاله ارسال شد که پس بررسی و ارزیابی در نهایت ۱۱۵ مقاله منتخب شد که مقالات به صورت پوستری و شفاهی ارائه خواهند شد.

دکتررضایی گفت: در این همایش سه نشست تخصصی درخصوص آب در بخش‌های مختلف و نیز غرفه‌هایی از دستاوردهای دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با آب به نمایش گذاشته می‌شود و کارگاه‌هایی نیز در حاشیه این همایش داریم.

وی مطرح کرد: برای ما ننگ است در فصل زمستان و بهار، باران که نعمت خدادادی است به سیلاب تبدیل شود و خانه، زمین‌های کشاورزی و احشام را نابود کند و در فصل تابستان به دلیل بی‌آبی زمین‌های کشاورزی و باغات خشک و احشام تلف شوند.

گفتنی است این همایش با در نظرگرفتن اهدافی چون آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین متدهای پژوهشی انجام یافته در زمینه مدیریت و بهبود مصرف آب فراهم سازی بستر مناسب برای انتقال دانش و تجربیات در زمینه راهکارهای بهبود مصرف آب در زمینه کشاورزی، خدمات شهری و صنعت جلب توجه صاحب‌نظران و سیاست‌گذاران بخش های مرتبط به اهمیت استفاده از دستاوردهای نوین و تجربیات گذشته در بهینه سازی فعالیت‌ها توجه به مقوله توسعه پایدار و محورهای مدیریت و بهینه سازی مصرف آب، بحران آب و تغییر اقلیم، سامانه های زهکشی و انتقال آب، پایش کیفیت آب و کاربرد آب های نامتعارف، محاسبات نرم و مدل سازی در مهندسی آب و حکمرانی آب و پدافند غیر عامل در روز های ۶ و ۷ شهریورماه ۹۸ برگزار می‌شود.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴