با قرائت پیام رئیس اتحادیه بین المللی ریاضی؛

پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد

۰۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۸ کد : ۴۹۵۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۱
مراسم افتتاحیه پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران امروز (چهارشنبه) با حضور بیش از یک هزار تن از استادان، دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور و سخنرانانی از کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، جمهوری چک و ترکیه در دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد.
پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، پروفسور محمد مهدیان از محققان ارشد گوگل ( Google ) و پروفسور ماریا کلاو ( Maria Klawe ) از زنان برتر جهان در حوزه صنعت و عضو هیئت مدیره مایکروسافت ( Microsoft ) از جمله سخنرانان این کنفرانس خواهند بود.

دکترحمید نادگران رئیس دانشگاه شیراز در آیین گشایش پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران از ضرورت توجه به علوم پایه سخن گفت.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: دانشگاه شیراز در حال حاضر مفتخر به بهره گیری از تجربیات ارزنده قریب به ۷۵۰ عضو هیئت علمی در قالب ۱۵ دانشکده، ۷۵ رشته تحصیلی و بالغ بر ۴۰۰ رشته گرایش به عنوان یکی از دانشگاه های بزرگ و برتر کشور در تراز ملی و بین المللی محسوب می شود.

وی افزود: این دانشگاه با برخورداری از ۱۵ پژوهشکده و نزدیک ۱۷ هزار دانشجو در مقاطع مختلف و بهره مندی از زیرساخت های کم نظیر آزمایشگاهی فرهنگی و ورزشی به عنوان یک سرمایه ملی و بی بدیل در جنوب کشور مطرح است.

دکترنادگران با اشاره به اینکه دانشگاه شیراز به عنوان یک دانشگاه جامع، اغلب رشته های تحصیلی شامل مهندسی، علوم کشاورزی، دامپزشکی، اقتصاد و مدیریت، علوم انسانی و علوم ورزشی، الهیات و معارف اسلامی را در خود جای داده، افزود: دانشگاه شیراز در اغلب شاخص های علمی همواره پیشتاز است.

رئیس دانشگاه شیراز در ادامه گفت: دانشگاه شیراز افتخار برگزاری اولین کنفرانس ریاضی کشور که با همت و عزم جدی اساتید فرهیخته ۵۰ سال پیش برگزارشد را در کارنامه خود دارد و اینک پنجاهمین آن را با یادی از گذشته پی می گیرد.

وی با تاکید بر توجه بیش از پیش به علوم پایه تصریح کرد: بی توجهی، بی اقبالی و عدم اهتمام ویژه به علوم پایه و بویژه علم ریاضی به تدریج باعث ویرانی زیرساخت های علمی کشور می شود و جز حباب های زوال پذیر، چیزی از علم و اندیشه باقی نمی ماند.

دکترنادگران علوم پایه را سرچشمه جوشان و زلال زیرساخت های علمی کشور توصیف کرد و گفت: علوم پایه سرمایه بزرگ در گردش است که سود آور است؛ علوم پایه مفاهمه علمی با جوامع بین المللی را استمرار و توسعه می بخشد و کشور را با صلابت و قدرت در مرزهای دانش حفظ می کند.

رئیس دانشگاه شیراز ادامه داد: راه توسعه پایدار و مستحکم علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و غیره جوامع فقط از مسیر توجه بویژه به علوم پایه می گذرد.

وی انحراف از مسیر ناب و روشن علوم پایه را موجب این دانست که بقیه علوم و فنون نیز دستخوش بی ثباتی و تردید شده وعمق داشته های علمی را کاهش و از دستاوردهای آن محروم می کند.

رئیس دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: حتی علوم پزشکی و سلامت جامعه نیز زمانی کامل است که از دستاوردهای ذی قیمت علوم پایه بهره ببرند؛ بروز و ظهور و ماندگاری ایده های نو در حوزه تکنولوژی نیز بی شک برخاسته از اهتمام به علوم پایه است.

دکترنادگران آمار نگران کننده داوطلبان کنکور در گروه تجربی و مقایسه آن با آمار داوطلبان گروه ریاضی را زنگ خطری برای کشور عنوان کرد و گفت: این معضل نشان از حذف تدریجی و غیرقابل برگشت اندیشه های ناب و فاخر علمی دارد و باید اهمیت این موضوع در قالب کار فرهنگی و با تغییر زیرساخت های ذهنی برای عموم مردم تبیین شود.

رئیس دانشگاه شیراز با تصریح اینکه افق و مدل توسعه پایدار علوم پایه باید در کشور تهیه گردد و پتانسیل های انگیزشی به نحو موثر به کار گرفته شود، تاکید کرد: در زمینه های مختلف علمی کشور بار دیگر به این وسیله از نو ساخته خواهد شد؛ باید تاکید شود که اگرچه یکی از مسیرهای شایسته حل مشکلات آنی و آینده کشور مسیر توجه به علوم کاربردی و مسیر اهتمام به مهارت و تخصص های منحصر به فرد است اما باید توجه داشت که این مسیر نیز در ذات و طبیعت خود به نحو قابل ملاحظه ای وابسته به علوم پایه است چراکه رشد و بالندگی علوم کاربردی و فهم دقیق آنها و به عبارتی تجهیز شدن زیرساخت های کشور با آن ها فقط در سایه توجه جدی به علوم پایه میسر است.

وی افزود: دراین راستا به ریاضیات صنعتی، ریاضیات کوانتومی، ریاضیات پزشکی و ریاضیات کارآفرینی باید توجه ویژه شود.

دکتر نادگران بیان کرد: باید توجه داشت هنوز هم شاکله اصلی کار آکادمیک در دانشگاه ها که از آن به عنوان تولید علم و اندیشه یاد می شود همانا اجرای پژوهش های ناب و فاخر در مرزهای دانش و ایجاد جایگاه و مرجعیت علمی در جوامع بین المللی است، به دیگر سخن این هر دو بال های لازم برای پرواز محسوب می شود و بی توجهی و بی ترازی در یکی سبب افول، کمرنگی و لاغری دیگری می شود که انتهای آن دیر یا زود مفاهمه با جوامع علمی را به صورت غیر قابل وصفی تبدیل به مواجه می سازد.

دکترفرشید عبداللهی، دبیر کنفرانس ریاضی ایران درمراسم افتتاحیه گفت: نخستین کنفرانس ریاضی ایران به ابتکار دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۹ برگزار شد و اکنون پس از نیم قرن، پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران هم به میزبانی دانشگاه شیراز برگزارمی شود.

دبیر پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران ادامه داد: امسال نیز جشن نیم قرن فعالیت انجمن ریاضی ایران که از انجمن های علمی موفق است، برگزار می شود.

وی افزود: خروج از قالب های سنتی و توجه ویژه به کاربردها و فناوری های نوین مانند ریاضیات صنعتی، نظریه اطلاعات کوانتومی، ریاضیات پزشکی، ریاضیات مالی و نقش ریاضیات در کارآفرینی و دانشگاه های نسل سوم از جمله سیاست های اصلی پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران است.

دبیر کنفرانس یادآورشد: ۷۹۶ مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شد که پس از داوری ها، ۲۶۷ مقاله بصورت سخنرانی و ۱۳۳ مقاله در قالب پوستر ارائه می شود.

دکترعبداللهی اظهارداشت: آنالیز ریاضی، جبر، هندسه، آنالیز عددی، احتمال و کاربردها، معادلات دیفرانسیل، علوم کامپیوتر و کارآفرینی را از محورهای اصلی این کنفرانس می باشد.

دکترسیدمنصور واعظ پور، رئیس انجمن ریاضی ایران هم در آغاز پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شیراز گفت: ۵۰ سال برگزاری به طور ممتد و بدون وقفه این گردهمایی ملی نشان از اهتمام به دانش ریاضی در کشور دارد.

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در عین حال چالش امروزی دانش ریاضی را عدم استقبال از رشته ریاضی بویژه نزد دانش آموزان دانست و تصریح کرد: حال علم ریاضی در کشور خوب نیست.

دکترواعظ پور تاکید کرد: متاسفانه آموزش ریاضی در دوره ابتدایی نیز کافی نیست و خرید خدمت هم خسارت به آموزش ابتدایی زده است و دانش آموزان را از ابتدایی از ریاضی فراری می دهد.

رئیس انجمن ریاضی ایران گفت: کاهش جایگاه اجتماعی استادان و آموزگاران ریاضی آسیب زاست و ایجاد دانشگاه های متعدد دیگر مشکل جدی این رشته به شمار می رود، در حالیکه کمبود پژوهش های فاخر و باکیفیت معضل دیگری است که این رشته را تهدید می کند.

رئیس انجمن ریاضی ایران گفت: برخی دانشجویان رشته ریاضی انگیزه تحصیل ندارند، چرا که جذب آموزش و پرورش فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان شده است. این درحالی است که از نظر قانونی آموزش و پرورش می تواند از دانش آموختگان برتر سایر دانشگاه ها جذب معلم داشته باشد.

همچنین دکتر زهرا گویا، استاد دانشگاه شهیدبهشتی نیز پیام رییس اتحادیه بین المللی ریاضی را قرائت کرد.

در این پیام کارلوس کِاینگ ( Carlos Kenig ) رییس اتحادیه بین المللی ریاضی، از سال های متمادی همکاری دانشمندان و اساتید ریاضی ایران با این اتحادیه قدردانی کرد.

دکترایمان افتخاری رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور که زیر نظر معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد به تشریح فعالیت های این صندوق پرداخت.

گفتنی است مراسم اختتامیه پنجاهمین کنفرانس ریاضی ایران فردا پنج شنبه در سالن شهید علیمحمدی دانشکده علوم دانشگاه شیراز برگزار می شود.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴