در گردهمایی "هم آفرینی در ناحیه نوآوری شریف" صورت گرفت؛

رونمایی از مدل انتفاع دانشگاه صنعتی شریف/ تامین ۸ درصد از منابع مالی مورد نیاز دانشگاه از طریق این طرح

۰۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۶ کد : ۴۹۵۵۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۲۱
گردهمایی "هم آفرینی در ناحیه نوآوری شریف" با هدف رونمایی از مدل انتفاع دانشگاه از شرکتهای برخاسته از دانشگاه با حضور دکتر محمود فتوحی، رییس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر علی وحدت، رییس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مهندس مجید دهبیدی پور، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شریف در محل دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
رونمایی از مدل انتفاع دانشگاه صنعتی شریف/ تامین ۸ درصد از منابع مالی مورد نیاز دانشگاه  از طریق این طرح

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، در این گردهمایی، ضمن رونمایی از مدل انتفاع دانشگاه، از ۱۱ شرکتی که در این ارتباط پیشقدم شده و با دانشگاه انعقاد قرارداد کرده‌اند تجلیل شد.

رییس دانشگاه صنعتی شریف در این گردهمایی از برنامه های راهبردی دانشگاه در زمینه آموزش، پژوهش و فناوری سخن گفت و تاکید کرد: درصدد هستیم تا سال ۱۴۰۵، حدود ۸ درصد از منابع مالی مورد نیاز دانشگاه را از طریق شرکتهای دانش بنیان و طرح انتفاع دانشگاه تامین کنیم.

دکتر محمود فتوحی بر توسعه برنامه‌های این دانشگاه در حوزه توسعه نوآوری و فناوری تاکید کرد و ناحیه نوآوری را به عنوان یکی از سرمایه های ارزشمند دانشگاه برشمرد.

مهندس مجید دهبیدی‌پور، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شریف نیز در این آیین از مدل انتفاع متقابل دانشگاه و شرکت‌های ساکن در ناحیه نوآوری رونمایی کرد.

وی گفت: امروز ۳هزار نفر در ۵۰۰ شرکت ناحیه نوآوری شریف مشغول به کار هستند. کل ناحیه ۴۷ هزار نفر ساکن دارد. این اعداد نه تنها تهدیدی برای مردم محله نیست، بلکه نشان از فرصت‌های فوق‌العاده پیش رو برای تأمین نیازهای این شرکت‌ها توسط مردم دارد.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شریف ضمن اشاره به آمار فعالیت های مرتبط با این بخش در خارج از دانشگاه گفت: ۵۰۰ شرکت و استارت‌آپ، ۷ شتاب‌دهنده و مرکز رشد، ۵ سرمایه‌گذار خطرپذیر، ۲ فضای کار اشتراکی، ۵ مجتمع فناوری، ۵ مرکز نوآوری، یک هاب نوآوری و ۴ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی خارج از دانشگاه امروز در ناحیه فعال هستند و پارک علم و فناوری و زیرمجموعه‌هایش از ظرفیت‌های قانونی (مثل معافیت‌های مالیاتی) و توانمندی‌هایش (مثل کلاس‌های آموزشی، منتورشیپ و …) برای خدمت‌رسانی به شرکت‌های مستقر در ناحیه استفاده خواهد کرد.

مهندس دهبیدی پور در ادامه افزود: شرکت‌های رشدیافته ۱ درصد از فروش سالیانه، شرکت‌های مرکز رشدی ۱ درصد از درآمد سالیانه به مدت سه سال و استارت‌آپ‌ها ۵ درصد از مبلغ ریالی ارزش‌گذاری‌شده استارت‌آپ در اولین مرحله جذب سرمایه خود را به دانشگاه اختصاص خواهند داد. در این ۵ سال ۱۲۰ استارت‌آپ از شریف خدمت گرفتند که بیش از ۲۵ استارت‌آپ به ارزش متوسط ۱.۳ میلیارد تومان از شتاب‌دهنده خروج کردند. در تمام این ۵ سال دانشگاه فقط ۲ میلیارد تومان برای شتاب‌دهنده هزینه کرده است.

وی با تاکید بر اهمیت نقش دانشگاه در رویدادها و اتفاقات مهم اظهار داشت: دانشگاه منشأ اصلی تمام این اتفاقات مبارک است و همان طور که در گذشته تمدن‌های شهری، کنار رودها شکل می‌گرفتند، تمدن‌های نوین شهری در مجاورت دانشگاه‌ها پدید خواهند آمد.

ک ۷۷/ ل.م ۵۴


( ۲ )