به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی؛

نخستین کنفرانس بین المللی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست آغاز به کار کرد

۰۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۵ کد : ۴۹۵۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۲
اولین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه محقق اردبیلی آغاز به کار کرد.
نخستین کنفرانس بین المللی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم آغاز این کنفرانس با اشاره به اهمیت محیط زیست و منابع طبیعی و نقش آن در سلامت روانی افراد گفت: همه فعالیت های صیانت از محیط زیستی و حفاظت از منابع طبیعی برای ارتقای سطح کیفی زندگی مردم است.

وی با بیان اینکه هر اندازه صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست انجام شود به همان اندازه به محصولات غذایی سالم دست پیدا می کنیم، ادامه داد: برگزاری چنین کنفرانس هایی ما را به مسیر زندگی سالم هدایت می کند.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: رتبه این دانشگاه در رتبه بندی سالیانه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ۸ پله ارتقا داشته است و همچنین تولیدات علمی دانشگاه در یکسال گذشته بر مبنای گزارش پایگاه های استنادی Scopus و Web of Science به ترتیب ۵۵ و ۴۰ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به رشد ۱۵۰ درصدی همکاری های علمی بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: حدود ۱۱ هزار نفر دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ۲۳۸ رشته این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

حبیبی ادامه داد: امسال تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی به ۴۰۰ نفر افزایش پیدا می کند و در شرایط فعلی حدود ۴۵ درصد اعضای هیات علمی این دانشگاه دارای مرتبه علمی دانشیاری و استاد هستند.

ارژنگ عزیزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: نقش منابع طبیعی تجدید شونده در زندگی امروزی قابل انکار نیست و باید به این مساله دقت و توجه شود.

وی اضافه کرد: امروزه با افزایش جمعیت دامنه فشارهای انسان بر منابع طبیعی و محیط زیست افزایش یافته است و این در حالی است که بسیاری از منابع مالی مردم از طریق منابع طبیعی تامین می شود.

عزیزی افزود: مشکلات زیست محیطی نتیجه بی توجهی به محیط زیست است و باید با محیط زیست و منابع طبیعی آشتی کنیم.

دکتر اکبر قویدل رئیس اولین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست گفت: این کنفرانس از سال ۱۳۹۲ برگزار می شود و امسال برای اولین بار به صورت بین المللی برگزار می شود.

وی اضافه کرد: صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست از اول تاریخ بشریت دارای اهمیت بوده اما در سال های اخیر به دلیل آلایندگی های محیط زیستی و به خطر افتادن حیات بشری بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر قویدل با اشاره به اینکه در کنفرانس های علمی آخرین یافته های محققان به جامعه تبیین می شود، تصریح کرد: تبادل نظر بین اساتید، پژوهشگران و صاحبنظران از دیگر اهداف برگزاری کنفرانس است.

رئیس اولین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست افزود: در این کنفرانس دو هدف علمی و فرهنگسازی را دنبال می کنیم که در بحث فرهنگ سازی استفاده از پکیج های قابل بازیافت و عدم چاپ کاغذی گواهینامه ها و مقالات پوستری از جمله ابتکارات فرهنگ سازی در این کنفرانس بود.

گفتنی است در این مراسم مدیر کل هواشناسی استان اردبیل، معاون مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری، دکتر بهزاد قره یاضی عضو موسس انجمن ارگانیک و رئیس انجمن ایمنی زیستی، دکتر حسین ارزانی رئیس انجمن مرتع داری ایران و دکتر عثمان دوریم الوان از دانشگاه استانبول ترکیه به سخنرانی پرداختند.

ل.م54