به میزبانی دانشگاه تبریز؛

کنفرانس فیزیک ایران در حال برگزاری است

۰۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۴ کد : ۴۹۵۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۰۸
کنفرانس فیزیک ایران و بیست و سومین همایش دانشجویی فیزیک، با حضور جمعی از استادان، محققان، دانشجویان و فعالان این حوزه به میزبانی دانشگاه تبریز در حال برگزاری است.
کنفرانس فیزیک ایران در حال برگزاری است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکترمیررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز در این کنفرانس ضمن خیرمقدم به شرکت‌کنندگان و تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش گفت: امیدوارم کنفرانس فیزیک ایران و بیست و سومین همایش دانشجویی فیزیک به میزبانی دانشگاه تبریز با حضور شرکت‌کنندگان با توجه به یافته‌های جدید این علوم به اهداف تعیین‌شده خود برسد.

دکتر اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این کنفرانس با معرفی برخی ظرفیت‌های این دانشگاه اظهار داشت: این خطه و در رأس آن‌ها شهر تبریز به‌عنوان مهد تولید علم، ادب و هنر و شهر دانشگاهی است که حدود ۸۰۰ سال مرکز دانشگاهی به نام ربع رشیدی به وجود می‌آید و در این میان دانشگاه تبریز نیز در رأس آن‌ها تأسیس شده است.

وی تأکید کرد: دانشگاه تبریز در حال حاضر به‌عنوان دانشگاه جامع، برتر و مادر در شمال غرب کشور، در سال ۱۳۲۶ به‌عنوان دومین دانشگاه قدیمی ایران پس از دانشگاه تهران به وجود آمده و در حال حاضر نیز داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیئت‌علمی و بیش از ۲۴ هزار نفر دانشجو یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی، سطح یک و برتر کشور است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز، در ادامه همچنین ضمن تشکر از رئیس انجمن فیزیک ایران در حمایت از برگزاری این همایش، در خاتمه از دست‌اندرکاران و فعالان برگزاری این کنفرانس تقدیر و تشکر کرد.

دکتر محمدرضا اجتهادی رئیس انجمن فیزیک ایران نیز در این کنفرانس اظهار داشت: دانشگاه تبریز در برگزاری این همایش کارهای نو و ابتکاری خوبی انجام داده که ازجمله آن‌ها می‌توان به تجلیل از پیشکسوتان حوزه فیزیک و پیوستن به باشگاه فیزیک ایران است که امیدواریم سایر دانشگاه‌ها نیز با الگو قرار دادن دانشگاه تبریز این روند را ادامه دهند.

به گفته وی دانشگاه تبریز هشتمین مرکز است که به باشگاه فیزیک ایران می‌پیوندد.

رئیس انجمن فیزیک ایران تصریح کرد: ما افتخار می‌کنیم، این کنفرانس به‌طور منظم و مداوم برگزار می‌شود و میزبانی این کنفرانس در سال‌های آینده هم مشخص است که سال آینده این کنفرانس در کرمانشاه، بعد از آن‌ها به ترتیب در دانشگاه صنعتی اصفهان و زاهدان برگزار خواهد شد.

دکتری است عبدی دبیر علمی این کنفرانس نیز گفت: حدود ۶۰۱ مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده بود که از این تعداد در طول برگزاری این کنفرانس ۸۵ مقاله در قالب شفاهی و ۳۶۳ مقاله نیز به‌صورت پوستر ارائه خواهد شد.

وی افزود: برگزاری سه کارگاه آموزشی و رصد در بزرگ‌ترین رصدخانه کشور از دیگر برنامه‌های این کنفرانس است.

دکتر سهراب احمدی دبیر کمیته اجرایی این کنفرانس نیز اظهار داشت: کنفرانس فیزیک ایران بزرگ‌ترین گردهمایی ملی فیزیکدانان کشور است که به‌صورت سالانه توسط انجمن فیزیک ایران و با همکاری دانشگاه‌های مختلف کشور برگزارمی شود که امسال پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز میزبان کنفرانس فیزیک ایران و بیست و سومین همایش دانشجویی فیزیک است.

رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز در ادامه با تأکید بر اینکه این کنفرانس از امروز شروع شده و به مدت ۴ روز ادامه خواهد داشت، اضافه کرد: حدود هفتصد نفر برای شرکت در این کنفرانس ثبت‌نام کرده بودند.

وی افزود: با برگزاری این کنفرانس بستر لازم برای ایجاد ارتباط بین متخصصان و پژوهشگران دانشگاهی از یک‌سو و مراکز فعال صنعتی و پژوهشی از سوی دیگر فراهم خواهد شد.

گفتنی است تجلیل از ۵ نفر پیشکسوت این حوزه ازجمله برنامه‌های آیین افتتاحیه این کنفرانس در دانشگاه تبریز بود.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴