به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری؛

چهارمین کنگره ملی قارچ‌شناسی در حال برگزاری است

۰۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۵ کد : ۴۹۵۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۷
چهارمین کنگره ملی قارچ‌شناسی با حضور استادان، دانشجویان و محققان حوزه قارچ‌شناسی کشور در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در حال برگزاری است.
چهارمین کنگره ملی قارچ‌شناسی در حال برگزاری است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دکتر اسدالله تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در آیین افتتاحیه این کنگره، با تأکید بر این نکته که قارچ‌شناسی به‌عنوان یک‌رشته تخصصی و مستقل لازمه جامعه امروز برای تأمین امنیت و سلامت غذایی است، گفت: قارچ و تنوع این آفت در همه محصولات کشاورزی وجود دارد.

وی تولید محصولات سالم کشاورزی را تکلیف جدی دانشگاه باهدف تأمین امنیت غذایی کشور دانست و افزود: هم‌افزایی با مؤسسات تحقیقاتی لازمه تکمیل آموزش در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی است.

دکتر تیموری یکی از بخش‌های تحقیقاتی مهم در کشاورزی را توجه به اهمیت مقوله قارچ‌شناسی برشمرد و گفت: تاکنون به علم قارچ‌شناسی آن‌گونه که باید توجه نشده و ظلم بزرگی به این بخش شده است.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به وجود ممیزی آموزشی قارچ‌شناسی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در فضای جدیدی و نوین کشاورزی باید به مقوله قارچ‌شناسی توجه جدی شود، پس مطالعه قارچ‌شناسی با روش‌های جدید بیوتکنولوژی ضروری است.

وی افزود: امروز در تولید محصولات کشاورزی، نگهداری، ایمنی زیستی، آفت قارچ باهدف ایمنی و سلامت محصول به توجه ویژه نیاز دارد.

دکتر تیموری وضعیت اکوسیستم مازندران را مساعدترین منطقه برای رشد انواع قارچ‌ها دانست و گفت: همه شرایط به لحاظ رطوبت، دما و تغذیه برای رشد همه نوع قارچ‌ها مفید و مضر در بین میزبانان متنوع آب، خاک، جنگل، دریا فراهم است.

دکتر علی‌اکبر خداپرست رئیس چهارمین کنگره قارچ‌شناسی ایران نیز در ادامه گفت: انجمن قارچ‌شناسی قدمت طولانی ندارد و از سال ۸۹ تأسیس شده است ولی امروز شاهد چهارمین کنگره قارچ‌شناسی هستیم.

وی افزود: انجمن قارچ‌شناسی ایران ازنظر برگزاری کنگره‌ها موفق بوده است و این توفیق قارچ‌شناسی ایران با کمک و تلاش بزرگان فرهیخته محقق شده است.

دکتر خداپرست با اظهار اینکه جهان هستی اسرار بزرگی را در خود جای داده است تصریح کرد: همه ما مأموریت یافتیم تا گوشه‌هایی از اسرار هستی را کشف کنیم و شرح دهیم.

رئیس چهارمین کنگره قارچ‌شناسی ایران از شناسایی سه هزار نوع قارچ در کشور خبر داد و گفت: تخمین‌ها نشان می‌دهد که ۱.۵ میلیون نوع قارچ در جهان وجود دارد ازاین‌رو راه زیادی برای کشف قارچ‌ها و رمز و راز خلقت آن در جهان داریم.

همچنین بر اساس اعلام دکتر تاجیک دبیر علمی این کنگره، از ۱۵۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه طی دو روز ۱۳۰ مقاله در قالب‌های مختلف مطرح می‌شود و نویسندگان بعضی از مقالات هم ردپای حدود ۳۰ بیماری جدید قارچی را شناسایی کرده‌اند را مطرح می‌کنند.

ارائه دستاوردهای جدید علمی درزمینهٔ تنوع زیستی قارچ‌ها، ارائه دستاوردهای جدید علمی درزمینهٔ سیستماتیک تنوع ژنتیکی و بیوتکنولوژی قارچ‌ها، ارائه نتایج پژوهش‌های انجام‌شده درزمینهٔ عوامل قارچی بیماریگر گیاهی، پزشکی، دامپزشکی، مهار زیستی، همزیست گیاهی، جانوری و گلسنگ‌ها، ارائه نتایج پژوهش‌های انجام شده درزمینهٔ قارچ‌های خوراکی، صنعتی و دارویی از محورهای مقالات ارسال‌شده به این کنگره اعلام شده است.

پرفسور "تاکاماتسو " از اساتید قارچ‌شناسی دانشگاه مای ژاپن مهمان ویژه این کنگره است که قرار است در این برنامه علمی مباحث جدید در این حوزه را مطرح کند.

گفتنی است چهارمین کنگره ملی قارچ‌شناسی تا تاریخ ۶ شهریورماه سال جاری ادامه دارد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۱ )