وزیر علوم، در یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران تأکید کرد:

ضرورت پیشرفت و توسعه در علوم باغبانی؛ مجهز شدن به دانش روز

۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۳ کد : ۴۹۵۱۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۰۹
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران گفت: برای پیشرفت و توسعه در علوم باغبانی باید به دانش روز مجهز بود که در این زمینه دانشگاه‌های ایران رتبه‌های علمی بالایی در اغلب رشته‌ها دارند که باید از این ظرفیت استفاده کرده و ارتباط بین مراکز آموزشی، محققان، دولت، تولیدکننده‌ها، توزیع‌کننده‌ها، فرآوری‌کننده و فروشنده‌ها افزایش یابد.
ضرورت پیشرفت و توسعه در علوم باغبانی؛ مجهز شدن به دانش روز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، دکتر غلامی صبح امروز در یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران که به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار شد، با اشاره به اینکه چهار هزار و ۵۰۰ هکتار سطح زیرکشت گیاهان زینتی در ایران است، اظهار داشت: این گیاهان اغلب در استان‌های تهران، مازندران، مرکزی و خوزستان کشت می‌شوند و در مجموع بیش از ۵۸ هزار نفر در این زمینه اشتغال دارند.
وی با بیان اینکه ایران سالانه صادرات گل دارد، افزود: صادرات گل سالانه در کشور بیش از ۱۳۷ هزار تن بوده که سطح زیر کشت آنها ۴۴ هزار و ۶۹۱ هکتار بوده و امروزه مصرف محصولات کشاورزی در دنیا رو به افزایش هست که در این میان کشت گل در سطح جهانی رشد زیادی داشته است چرا که گل‌ها با نقشی که در روحیه و روان مردم دارند، ضمن ایجاد آرامش‌بخشی به زیبایی فضای سبز نیز کمک می‌کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در سال‌های گذشته تغییراتی در عناوین دروسی انجام شد تا به سمت همگرایی حرکت کرد چرا که فعالیت و تحقیق به صورت تک‌رشته‌ای دیگر در دنیا وجود ندارد بلکه یک تحقیق در چندین رشته انجام می‌شود.
وی عنوان کرد: در بخش باغبانی موارد مختلفی به صورت چالش و فرصت وجود دارد، یکی از این چالش‌ها جهانی شدن محصولات کشاورزی است که این موضوع در صورت دیر عمل کردن و برنامه‌ریزی نامناسب باعث از دست رفتن بازار داخلی می‌شود اما در صورت بهره‌وری و تولید محصولات کشاورزی باکیفیت جهانی شدن به نفع کشاورزان و باغداران ایرانی خواهد شد.
دکتر غلامی تصریح کرد: در کنار توجه به بازارهای جهانی باید به رقبا هم نگاهی کرد که امروزه یکی از رقبا در تولید چین است، ایران با وجود اینکه یک درصد جمعیت جهان را دارد اما تولید محصولات کشاورزی‌اش اندکی بیشتر از میزان جمعیت آن بوده در حالی که در کشورهای دیگر این میزان بسیار بیشتر از تعداد جمعیت‌شان است.
وی خاطرنشان کرد: تجارت نگاه تعصبی و صنوفی به بازار ندارد بلکه به دنبال سود و رقابت بوده اما این دیدگاه در بازار داخلی نیازمند توجه به صنوف و بازاریان و وجود سود برای اغلب فعالان است.
وزیر علوم، گفت: در سال‌های اخیر فناوری در تولید و فرآوری محصولات کشاورزی پیشرفت کرده است که دسترسی راحت به اطلاعات امکان انتقال این فناوری‌ها را به داخل کشور می‌دهد که برای این منظور آزمودن دوباره و ساخت فناوری‌های جدید نیاز نیست چرا که این فناوری‌ها در دنیا وجود دارد.
وی تصریح کرد: تولید محصولات باغبانی می‌تواند جایگزین مناسبی به جای درآمدهای نفتی باشد که برای این منظور نیاز است که از کلاس و دانشگاه خارج شده و به زمین‌های کشاورزی و باغی سر زد و به صورت عملی اقدام کرد.
دکتر غلامی اظهار کرد: یکی از مشکلات در تولید محصولات کشاورزی اتلاف آنها است که این اتلاف به دلیل کیفیت پایین تولید رخ می‌دهد که برای این مشکل راهکارها و روش‌های مختلفی وجود دارد که در کنار این راهکار مدیریت از مرحله کشت تا فروش نقش مهمی دارد.
وزیر علوم، گفت: در بخش کشاورزی تعداد دانشجویان ورودی کاهش یافته است که با توجه به توسعه و پیشرفت روزافزون تولید محصولات کشاورزی در دنیا تعداد دانشجویان این رشته‌ها باید افزایش یابد اما این موضوع باید به گونه‌ای باشد که برای پر کردن دانشگاه‌ها استاندارد و کیفیت آموزشی پایین نیاید.
وی با بیان اینکه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد دانشگاه‌های کشور به نصف کاهش می‌یابد، افزود: این به معنی تعطیلی دانشگاه‌ها نبود بلکه پردیس‌های کوچک به دانشگاه بزرگ ملحق شده و با این کار کیفیت آموزشی بالا رفته و هزینه‌ها کاهش خواهد یافت.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )