معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

نشریات دانشجویی باید به سمت روزنامه نگاری تحقیقی حرکت کنند

۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۱ کد : ۴۹۵۱۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۳۰
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نشریات دانشجویی باید تأثیرگذار باشند و آنچه یک رسانه دانشجویی تولید می‌کند، با رسانه‌های دیگر متفاوت باشد و دانشجویان بیشتر به تحلیل بپردازند و درواقع نشریات دانشجویی باید به سمت روزنامه‌نگاری تحقیقی حرکت کنند.
نشریات دانشجویی باید به سمت روزنامه نگاری تحقیقی حرکت کنند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، صبح امروز در آیین پایانی یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی (تیتر ۱۱) که صبح امروز (دوشنبه) در محل باشگاه دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر غفاری بابیان اینکه نشریات دانشجویی یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت دانشجویان است، اظهار داشت: نشریات از قدمت قابل‌توجهی در دانشگاه‌ها برخوردارند به‌طوری‌که اولین نشریه دانشگاهی در دانشکده فلاحت کرج در سال ۱۳۱۵ به‌صورت تخصصی منتشر شد.
وی بابیان اینکه اولین نشریه ویژه دانشجویی از سال ۱۳۳۰ در دانشگاه تهران منتشر شد، گفت: نشریات دانشجویی یک فرصت برای مهارت‌آموزی، توانایی نقد و کار نقادانه توسط دانشجویان است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: کسانی که در نشریات دانشجویی فعالیت می‌کنند کد نوشتاری متفاوتی دارند و مطالبی که نشریات دانشجویی تولید می‌کنند برای استفاده در اختیار سیاست‌گذاران قرار می‌گیرد.
دکتر غفاری بابیان اینکه با استفاده از مطالب نشریات دانشجویی می‌توان فهمید که در دانشگاه‌ها چه می‌گذرد، اظهار داشت: در حال حاضر بخش عمده خوراک فکری و ذهنی ما را مجموعه‌های مجازی تشکیل می‌دهند که این بخش مخاطبان مکتوب را دچار خدشه ساخته است.
وی بابیان اینکه بخش قابل‌توجهی از نشریات دانشجویی ما در حوزه‌های علمی فعال هستند، افزود: یکی از کارکردها این است که این یافته‌های علمی را به سیاست و خط‌مشی تبدیل کنیم تا در عرصه‌های علمی و فراتر از آن تأثیر داشته باشد.

 

ارسال بیش از ۲۸ هزار اثر به یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی
مهندس محمدهادی عسکری، مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم نیز با ارائه گزارشی از روند برگزاری یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی گفت: در کل ۲۸ هزار و ۲۴۹ اثر از ۳۲۷۹ نشریه به دبیرخانه یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی ارسال شد.
وی در ادامه گفت: از این تعداد یک هزار و ۱۵۶۹ اثر در بخش ویژه، ۳۰۲ اثر در بخش مجازی و ۲۴۷۲ اثر در بخش نویسندگان بود که در سه مرحله داوری شدند.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷