با حضور وزیر علوم و در سومین روز از هفته دولت؛

نیروگاه خورشیدی ۴۰۰کیلوواتی دانشگاه ارومیه به بهره‌برداری رسید

۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۷ کد : ۴۹۵۰۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۱۸۹
نیروگاه خورشیدی ۴۰۰کیلوواتی دانشگاه ارومیه، ظهر امروز (دوشنبه) در سومین روز از هفته دولت، با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بهره‌برداری رسید.
نیروگاه خورشیدی ۴۰۰کیلوواتی دانشگاه ارومیه به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی حفاظت از محیط‌زیست توسط مقام معظم رهبری و همچنین در جهت رعایت ماده ۱۹۰ قانون برنامه پنجم توسعه و ابلاغ دستورالعمل مدیریت سبز در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در تاریخ ۱۲/‏۰۵/‏۹۵‬ با امضای مشترک معاونت توسعه آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به‌منظور دستیابی به شاخص‌های ۹گانه مدیریت سبز در دانشگاه‌ها در بخش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، دانشگاه ارومیه اقدام به احداث نیروگاه خورشیدی با توان تولیدی سالانه حدود ۸۳۹۰۰۰ کیلووات ساعت برق کرد.
این نیروگاه به‌منظور تأمین حدود دوسوم برق مصرفی دانشکدههای ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد و مدیریت که بزرگ‌ترین پروژه عمرانی دانشگاه ارومیه در پردیس نازلو به مساحت ۲۲۰۰۰ مترمربع بوده احداث گردید. با بهره‌برداری از دانشکده فوق‌الذکر تأمین برق موردنیاز این مجموعه مطرح بود که می‌بایستی از طریق خرید و افزایش توان برق پردیس نازلو تأمین می‌گردید و این امر نهایتاً باعث افزایش دیماند می‌شد.
لذا با توجه به سیاست‌ها و ابلاغیه‌های هیئت‌وزیران و به‌منظور حل مشکل، تصمیم بر احداث نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۴۰۰ کیلووات برای تأمین بخشی از برق مصرفی پروژه و نهایتاً برق کل پردیس نازلو گرفته شد. ۶۷ درصد برق پروژه مذکور و یا ۲۰ درصد مصرف برق کل پردیس نازلو دانشگاه ارومیه از این طریق تأمین می‌شود. هزینه احداث این نیروگاه حدود ۴۰ میلیارد ریال بوده است.
مساحت محل احداث نیروگاه ۷ هزار مترمربع و مدت‌زمان احداث آن ۶ ماه بوده است. در این نیروگاه ۱۳۴۴ پنل و ۷ اینورتور به کار رفته و میزان تولید سالانه نیروگاه ۸۳۹.۳ مگاوات ساعت است. ازجمله اثرات زیست‌محیطی ساخت این نیروگاه می‌توان به کاهش آلودگی، جلوگیری از انتشار حدوداً ۵۰۳ تن co2 در هوا و صرفه‌جویی در مصرف آب اشاره کرد.
ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )