به همت محققان دانشگاه سمنان؛

دستگاه آزمون سایش پین روی دیسک دما بالا در محیط روانکاری ثبت اختراع شد

۰۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۰ کد : ۴۹۵۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۳
«دستگاه آزمون سایش پین روی دیسک دما بالا در محیط روانکاری» به همت محققان دانشکده مهندسی مکانیک و فناوران کانون شکوفایی و خلاقیت دانشگاه سمنان، طراحی، ساخته و ثبت اختراع شد.
دستگاه آزمون سایش پین روی دیسک دما بالا در محیط روانکاری ثبت اختراع شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکترمهدی پروینی مدیر مرکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: مهرداد پورجم فناور کانون شکوفایی و خلاقیت این مرکز و دانشجوی دانشگاه سمنان با ایده محوری «طراحی و ساخت آزمونگر سایش رفت و برگشتی دما بالا در محیط روانکاری» با حمایت مرکز کارآفرینی، موفق به ساخت و ثبت اختراع این دستگاه شد.

وی در توضیح این اختراع با بیان اینکه پدیده سایش یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در اتلاف و بازدهی توان اجزای مکانیکی موثر است گفت: پژوهش های زیادی برای افزایش بازدهی موتورهای احتراق درونی انجام شده است که نشان می دهد، درصد بسزایی از اتلاف توان موتور به علت سایش میان قطعات موتور است.

مهرداد پورجم ادامه داد: این دستگاه تا حد امکان شرایط عملیاتی موتور را شبیه سازی و آزمون سایش تحت این شرایط اجرا می شود و در نتیجه باعث بالا رفتن دقت آزمون، قابل اعتمادتر کردن داده های خروجی و نزدیک به واقعیت طراحی خواهد شد.

وی افزود: در ساخت این دستگاه دکترمحمد آزادی و وحید عابدینی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک و سیدمهدی حسینی از پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان نیز همکاری داشتند.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴