بازدید رئیس مرکز تحقیقات،آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان از پارک علم و فناوری خراسان

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۸ کد : ۴۹۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۳۱
دکتراحمد آئینی رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان و معاونان، علاوه بر بازدید از دو شرکت دانش بنیان آهار شرق و مدیران صنعت، درخصوص نحوه تعاملات این مجموعه های فناور با پارک...
دکتراحمد آئینی رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان و معاونان، علاوه بر بازدید از دو شرکت دانش بنیان آهار شرق و مدیران صنعت، درخصوص نحوه تعاملات این مجموعه های فناور با پارک و روند رشد آن ها با کارشناسان ارشد این دو شرکت به گفتگو پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین بازدید مهندس هادی قیاثی مدیربازرگانی و عضو هیئت مدیره شرکت آهار شرق ضمن خوش آمد به مدیران مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان با اشاره به دستاوردهای متعدد این شرکت درسال های اخیر به شرح جزئیات فرآیند طراحی و تولید کارت های الکترونیکی نیروگاهی پرداخت و گفت: اعتماد سازی این مجموعه از طریق ساخت کارت های الکترونیکی مورد نیاز در صنعت انجام شد و بعد از گذشت یکی دو سال که همکاران تجربه کاری بیشتری پیدا کردند نهایتا درانتهای سال 85 شرکت ماهیت حقوقی پیدا کرد.
عضو هیئت مدیره شرکت آهار گفت: بعد از تحریم های بین المللی در زمینه سیستم های کنترل نیروگاهی و از آن جا که تعدادی زیادی از نیروگاه ها با کارت های الکترونیکی کار می کردند شرکت تصمیم گرفت تا به صورت تخصصی تر در زمینه کارت های الکترونیک و رفع نیاز صنعت ورود کند.
وی تاکید کرد: همچنین اولین بار در سال 90 آهار تنها شرکتی بود که موفق به معرفی سیستم های کنترل توربین شد، در حالی که تاکنون فقط 6 کشور در زمینه ساخت کنترل توربین به صورت خودکفا عمل کرده اند و این اتفاق منجر به معرفی استان خراسان رضوی به عنوان قطب کشور در این زمینه شد.
دکترآئینی درادامه گفت: یکی از مناطق مهمی که در زمینه کشاورزی رتبه 1-5 کشور را دارد جنوب کرمان است.
وی افزود: همچنین متاسفانه این منطقه یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان بذر هیبریدی خارجی نیز می باشد، درحالی که پتانسیل های فراوانی در درون این استان وجود دارد و هنوز برای میلیاردها تومان سرمایه که برای خرید بذر صرف می شود، فکری اساسی صورت نگرفته است.
دکتر آئینی در ادامه ضمن اشاره به تعداد فارغ التحصیلانی که در زمینه صنایع غذایی و کشاورزی وجود دارند نسبت به ترغیب مجموعه ها و متخصصینی که از پتانسیل های صنعت کشاورزی می باشند ابراز امیدواری کرد.
رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان ، گفت: معضلات زیادی در زمینه کشاورزی وجود دارد که از طریق روند دانشی شدن و استفاده از ظرفیت های علمی می توان نسبت به حل آن ها اقدام کرد، ازجمله ضایعات محصولات کشاورزی و آمارهای مربوط که حاکی از ضایع شدن 40 درصد محصولات پیش از رسیدن به دست مصرف کننده می باشد.
وی افزود: ما اذعان داریم که مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی جزو مراکز برتر سطح کشور می باشد و استفاده از ظرفیت مجموعه های این چنینی می تواند برای سایر مراکز و توسعه صنعت کشاورزی بسیار اثر بخش باشد.
درپایان این جلسه، دکترعلم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان، ضمن ابراز خرسندی از حضور مسئولان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب استان کرمان و بازدید آن ها از این مرکز علمی-پژوهشی در مورد راهکار های نیل به اهداف اقتصادی مقاومتی گفت: توسعه اقتصاد مقاومتی همواره ساز و کارهای بسیار گسترده و درعین حال پیچیده ای دارد که در دو محور توسعه اقتصاد یادگیری و اقتصاد دانش بنیان تعریف می شود.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: هم اکنون نیز ظرفیت های خالی فراوانی در کشور وجود دارد که می بایست مورد توجه قرار گیرند چرا که یکی از ساز و کارهای موثر برای نجات اقتصاد ایران، پیشروی به سوی فعالیت های دانش بنیان و هم افزایی منابع است.
دکترعلم الهدایی اضافه کرد: صنعت کشور با دادن تسهیلات نجات نمی باید، بلکه تنها راه فقط توسعه فعالیت های دانش بنیان در زمینه های فناوری،علم و دانش درعرصه هایی ازجمله کشاورزی است که این موضوع تا حدی به دیدگاه مسئولان، نیز مرتبط می باشد.
دکترعلم الهدایی تاکید کرد: از آن جایی که بیشترین بیکارها درمیان فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با کشاورزی و صنایع غذایی می باشد با دادن فرصت های متعدد به متخصصان و حمایت از شرکت های فناور مطمئنا می توان تغییرات زیادی را در این صنعت شاهد بود.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان همچنین با اشاره به نمونه های مختلف توسعه شرکت های دانش بنیان درکشورهای دیگر اظهار کرد: ظرفیت ها می بایست در کنار یکدیگر قراربگیرند، امروزه اگر اقتصاد مالزی رشد کرده است براساس برنامه های حمایتی این کشور از صنایع کوچک است، چین اگر در عرصه اقتصاد  بین المللی توانمند جلوه کرده است با پیروی از همین برنامه های دانشی می باشد اما متاسفانه در ایران به دلیل وجود دیدگاه های متفاوت، بخشی نگری، منفی نگری و حتی بی اطلاعی از ظرفیت های یکدیگر نیاز به کار بیشتری در این زمینه احساس می شود.