وزیر علوم در شورای برنامه‌ریزی وتوسعه استان کردستان تاکید کرد؛

لزوم برقراری ارتباط گسترده‌تر دانشگاه با بدنه جامعه

۰۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۲۱:۴۶ کد : ۴۹۴۶۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۴۵
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری عصر امروز (شنبه) در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کردستان با محوریت آموزش عالی گفت: دانشگاه با بدنه جامعه باید ارتباط گسترده تری برقرار کند.
لزوم برقراری ارتباط گسترده‌تر دانشگاه با بدنه جامعه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی با بیان اینکه دانشگاه‌های استان کردستان به غیر از خدمات آموزشی که باید در شأن مردم باشد، حتماً به مسائل و مشکلات اجتماعی در پژوهش‌ها توجه کرده و برای آنها راهکار ارائه دهند، اطهار داشت: نگاه مسئولان استان کردستان به آموزش عالی منطقه قابل تقدیر است و فضای آموزش عالی در این استان به گونه‌ای است که می‌توان با کیفی‌سازی آن به عقب‌ماندگی‌های آموزش عالی در این منطقه کمک کرد.
وزیر علوم یکی از فلسفه‌های وجودی بخش غیردولتی در بدنه آموزش عالی را توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی ذکر کرد و گفت: اگر اهمیت این اصل و توجه به آن نبود، بسیاری از این دانشگاه‌ها باید تعطیل می‌شدند.
دکتر غلامی درخصوص دانشگاه‌های غیردولتی افزود: حمایت‌های لازم از این مراکز انجام می‌شود و در کنار آن، نظارت، کنترل و ارزیابی هم داریم تا حداقل استانداردهای آموزشی هم رعایت شده و در حق مردم کم فروشی نشود چرا که شهریه می‌پردازند لذا باید کیفیت و دقت در امانت رعایت شود.
وزیر علوم با اشاره به تشکیل شورای سیاست‌گذاری پذیرش دانشجویان خارجی در وزارت علوم گفت: ما برای توسعه روابط بین‌الملل بخش آموزش عالی برنامه‌های جدی داریم.
دکتر غلامی افزود: توسعه روابط بین‌الملل مورد تاکید برنامه ششم توسعه و وزارت علوم است و از آنجا که سهم ما در دهه‌های گذشته در پذیرش دانشجو در منطقه کم بود، شورای سیاست‌گذاری در همین زمینه تشکیل شد تا این سهم بهبود یابد.
وی با بیان اینکه دانشجویان خارجی مهمان ما هستند، تاکید کرد: این مهمانان باید از خدمات تحصیلی، رفاهی و مدیریتی در فضای اجتماعی مطلوب برخوردار شوند.
وزیر علوم افزود: بخش کوچکی از مزیت حضور دانشجویان خارجی ایجاد درآمد است و بخش بزرگ‌تر آن توسعه ارتباطات و تعاملات فرهنگی و اجتماعی بین کشورهاست چرا که این دانشجویان سفیران متقابل بین دو کشور هستند.
دکتر غلامی یادآور شد: در ۲ سال گذشته محدودیت پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های منطقه غرب کشور برداشته شده و رویکردهای مناسبی در این زمینه ایجاد شده، ولی تنها دغدغه ما در این زمینه، ارائه خدمات مطلوب است.
در ادامه این نشست استاندارکردستان، فرماندار سنندج، شهردار سنندج و همچنین ۱۶ نفر از روسای دانشگاه‌ها و مدیران دستگاه‌های دولتی استان کردستان، مسائل و دیدگاه‌های خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷