پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و کشورهای عضو D۸ همکاری‌ها را توسعه می‌دهند

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۱:۲۰ کد : ۴۹۴۱۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۲۷
دکتر داتوکو جعفر کوشاری، دبیر کل سازمان همکاری‌های اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه موسوم به D۸ و هیئت همراه در بازدید از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شیراز، در نشستی درخصوص عملیاتی‌سازی تفاهم‌نامه منعقده و نیز طرح‌های مورد نیاز و پیشنهاد شده از سوی ISC به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و  کشورهای عضو D۸ همکاری‌ها را توسعه می‌دهند

به گزارش اداره روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در این نشست دکتر دهقانی، بر ارتقای روابط بین دو سازمان بین المللی ISC و D۸ و نیز ایجاد زیرساختی مناسب برای تامین اطلاعات مورد نیاز D۸ تاکید کرد.
وی همچنین به بیان توانمندی‌های ISC در حوزه‌هایی چون بالا بردن کیفیت تحقیقات علمی و فناوری در کشورهای عضو D۸، ارزیابی دانشگاه‌ها، نشریات و دانشمندان کشورهای D۸، ارتقای جایگاه نشریات علمی و تهیه اطلس علم کشورهای عضو D۸ پرداخت.
دکتر داتوکو جعفر کوشاری، دبیر کل سازمان همکاری‌های اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه D۸ نیز از همکاری با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: این همکاری می‌تواند هم برای سازمان OIC و هم برای سازمان D۸ حائز فایده و اهمیت باشد.
وی ضمن بیان اقدامات صورت گرفته توسط D۸ در ایران شامل تاسیس سازمان TTEN در پارک پردیس تهران و دانشگاه بین‌المللی D۸ در همدان، ابراز امیدواری کرد که در آینده کارگاه‌های مختلفی توسط ISC برای کشورهای عضو D۸ برگزار شود.
دکتر کوشاری تاریخچه هدف سازمان D۸ را تشریح و تاکید کرد: هدف اصلی این است که به جای رقابت کشورهای اسلامی در جوی دوستانه و تعاملی به تعامل و همکاری در حوزه‌های مختلف علمی، پژوهشی و فناوری بپردازند.
وی خاطرنشان کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دارای ظرفیت‌های بالایی است و D۸ مایل است بتواند در جریان مذاکرات جاری به راهکارهایی مشخص برای استفاده بهینه از این امکانات برسد.
دبیر کل سازمان همکاری‌های اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه D۸ در پایان یادآور شد: برای پیگیری مصوبات و نیز انجام طرح‌های پیشنهادی ISC موافقت کلی وجود دارد اما لازم است تا از طریق رایزنی با سازمان‌های دیگر برای تامین هزینه طرح‌ها با هدف محقق کردن تمامی پیشنهادها رایزنی شود تا بتوانیم در زمانی کوتاه‌تر درخصوص تحقق این پیشنهادها بکوشیم.
در پایان توصیه‌ها و اولویت‌های مختلف توسط اعضای نشست پیشنهاد شد و ضمن موافقت با طرح‌های پیشنهادی توسط ISC، مقرر شد برگزاری کارگاه‌های ارتقای اثربخشی پژوهش برای کشورهای عضو D۸ به طرح‌ها اضافه شود. همچنین، موافقت اولیه برای تاسیس دفتر منطقه ای ISC در مقر اصلی D۸ در استانبول اعلام شد.
گفتنی است در این نشست، الهام اولوداگ، مسئول امور مطبوعات و تحلیل تحقیقات، نصیر امینو، مدیر امور اداری، قانونی و داخلی و هیئت رئیسه و مدیران گروه‌های بخش‌های مختلف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز حضور داشتند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷