به‌منظور توسعه همکاری‌های بین‌المللی صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه ایغدیر ترکیه

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۴ کد : ۴۹۴۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۲
دانشگاه تبریز و دانشگاه ایغدیر ترکیه، در راستای توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی مشترک تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه ایغدیر ترکیه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، رئیس و جمعی از مدیران دانشگاه تبریز به‌منظور گسترش و توسعه همکاری‌های بین المللی و نیز عملیاتی سازی تفاهم‌نامه‌ها از دانشگاه‌های بزرگ و عمده شرق کشور ترکیه بازدید کردند.

دکتر میررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز و هیئت همراه وی در این سفر از شش دانشگاه شرق کشور ترکیه شامل دانشگاه‌های ایغدیر، آتاترک ارزوم، کافکاس، صنعتی ارزوم، فنی کارادنیز و آرداهان بازدید و با مسئولان این دانشگاه‌ها راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک را موردبررسی قرار دادند.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به اهداف این سفر گفت: این سفر بیشتر در راستای توسعه همکاری‌های بین المللی، آشنایی با ظرفیت‌های دانشگاه‌های منطقه و به‌خصوص عملیاتی کردن مفاد تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک صورت گرفت.

دکتر مجیدی اتصال شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه تبریز با مراکز علمی و دانشگاهی کشور ترکیه، تبادل استاد و دانشجو، اجرای طرح تحقیقاتی، ایجاد بسترهای لازم برای فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی، برگزاری دوره‌های مشترک، آشنایی و استفاده از امکانات و پتانسیل‌های همدیگر، توسعه همکاری‌های فرهنگی و آموزشی از دیگر اهداف این سفر بیان کرد.

رئیس دانشگاه تبریز گفت: در بازدید از دانشگاه ایغدیر تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین رؤسای دانشگاه‌ها به امضا رسید که در همین راستا راه‌اندازی دوره‌های مشترک در ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۴ رشته در مقطع دکتری و نیز طرح اراسموس پلاس مورد تأکید و تائید وزارت علوم دو کشور به‌زودی آغاز خواهد شد.

دکتر مجیدی اضافه کرد: در این سفر مذاکرات و توافقات اولیه جهت استفاده از آزمایشگاه‌های مجهز مرکزی دانشگاه‌های آتاتورک و نیز صنعتی ارزروم، دانشگاه صنعتی کارادنیز و نیز اعزام اساتید آموزش زبان فارسی به این دانشگاه‌ها و مطالعات مشترک در حوزه علوم انسانی انجام گرفت.

به گفته وی در بازدید از دانشگاه کافکاس دو طرف همچنین موافقت کردند که علاوه بر راه‌اندازی دوره‌های دو مدرکه، دفتر مطالعات مشترک فرهنگی تحت عنوان شهریار در این دانشگاه تأسیس شود.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: به دلیل قرابت جغرافیایی و فرهنگی دانشگاه‌های بزرگ شرق ترکیه با جمهوری اسلامی ایران و نیز جمهوری آذربایجان پیشنهاد راه‌اندازی کنسرسیوم دانشگاهی سه کشور نیز در این سفر مطرح شد که مورد استقبال رؤسای آن دانشگاه‌ها قرار گرفت و مقرر شد مطالعات اولیه در این خصوص به‌زودی توسط مدیریت‌های همکاری‌های بین المللی دانشگاه‌ها آغاز شود.

دکتر مجیدی در ادامه با تأکید بر اینکه این دانشگاه به‌عنوان رئیس کارگروه همکاری‌های علمی ایران و ترکیه با تمام توان و امکانات آماده گسترش تعاملات علمی و فرهنگی بین دو کشور است، تصریح کرد: توسعه همکاری‌های بین‌المللی و قرار گرفتن در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا ازجمله راهبردهای کلان این دانشگاه است و ازاین‌رو دانشگاه تبریز جزو اولین دانشگاه‌های بود که در اتحادیه‌های بزرگ بین‌المللی ازجمله اتحادیه دانشگاه‌های جهان ( IAU )، اتحادیه دانشگاه‌های بین‌المللی ( IUC ) و اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز( KUNIB ) حضوری فعال داشته است.

دانشگاه تبریز در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیئت‌علمی، بیش از ۲۴ هزار نفر دانشجو و ۴۵۷ هزار مترمربع فضای آموزشی، کمک‌آموزشی و پژوهشی و نیز به جهت هم‌جواری با دانشگاه‌های بزرگ کشورهای منطقه، به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز علمی غرب و شمال غرب کشور، عهده‌دار بخش بزرگی از مسئولیت تولید علم و فناوری و رقابت در عرصه‌های بین المللی است.

س. س ۵۱/ ل. م ۵۴