در راستای گسترش همکاری‌های مشترک صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۷ کد : ۴۹۳۹۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۶۳۵
تفاهمنامه همکاری با محوریت رفع مشکلات فناورانه شرکت‌های زیرمجموعه اتاق بازرگانی تهران بین سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به امضا رسید.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، در نشستی که به‌منظور امضای تفاهم‌نامه همکاری بین این دو نهاد برگزار شد، دکتر علیرضا عشوری رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در دو حوزه انجام تحقیقات کاربردی و همچنین حمایت مؤثر از محققان و پژوهشگران، گفت: جشنواره خوارزمی به‌عنوان قدیمی‌ترین جشنواره علمی کشور، یکی از برنامه‌های هرساله سازمان است که با اضافه شدن جشنواره جوان خوارزمی محلی برای شناسایی استعدادها و شکوفایی آن‌ها فراهم کرده است.

وی بابیان این‌که این سازمان با راه‌اندازی یک مرکز رشد، بستری برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلفی چون هوافضا، نانو ایجاد کرده است، گفت: این شرکت‌ها که ازنظر علمی و فناوری ظرفیت بسیار بالایی دارند بیش از ۲۰۰ فناوری را تجاری‌سازی و به بازار عرضه کرده‌اند.

دکترعشوری بابیان این‌که پژوهش‌ها و تحقیقات انجام‌شده در این سازمان از جنس صنعت است، افزود: درواقع ما نزدیک‌ترین بخش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صنعت هستیم و می‌توانیم خدمات متنوعی در حوزه پژوهش به‌ویژه در حوزه تحقیق و توسعه (R&D) به بنگاه‌های بخش خصوصی ارائه کنیم.

وی بابیان این‌که وظیفه و رسالت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی توسعه صنعت کشور و پیوند فناوری با صنعت است، ابزار امیدواری کرد که امضای تفاهم‌نامه با اتاق بازرگانی تهران سرآغاز فصل تازه‌ای از فعالیت‌های این سازمان و همکاری با بخش خصوصی کشور باشد.

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران نیز در این نشست با اشاره به فهم مشترکی که بین اتاق بازرگانی تهران و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی شکل‌گرفته است، گفت: تمامی تشکل‌های بخش خصوصی عمیقاً نیازمند توان فنی و دانش سازمان هستند. بنگاه‌های صنعتی بخش خصوصی نیاز دارند که با به‌روزرسانی و استفاده از فناوری‌های مدرن، قدرت رقابت خود را احیا و تقویت کنند. مشکلات امروز صنایع کشور صرفاً نتیجه تحریم نیست، بلکه بخش عمده‌ای از آن ناشی از کمبود دانش و فناوری روز است.

بهمن عشقی با تأکید بر این‌که همکاری اتاق بازرگانی تهران و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی می‌تواند فصل مشترکی از همکاری بخش خصوصی و دولت باشد، گفت: اتاق تعاملات زیادی با حاکمیت و دولت دارد که غالباً معطوف به مطالبات بخش خصوصی، نقد تصمیم‌ها و سیاست‌ها و مشکلات جاری است. اما همکاری با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی رویکرد تازه‌ای در تعامل دوجانبه دولت و بخش خصوصی است که هم فرصت نفوذ سازمان به عمق صنعت کشور را فراهم می‌کند و هم فرصت بهره‌برداری بخش خصوصی از توان بالای پژوهشی و علمی سازمان را ممکن می‌سازد.

وی افزود: دبیرخانه‌ای که برای توسعه همکاری‌های دو نهاد ایجادشده است باید دائم در حال ایجاد ایده‌های جدید باشد و بتواند سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی را به جولانگاه فعالان مشتاق بخش خصوصی و نمایندگان تشکل‌ها تبدیل کند.

دبیر کل اتاق تهران با توصیف تفاهم‌نامه دوجانبه به‌عنوان طلیعه همکاری‌های اتاق و سازمان، گفت: یکی از وظایف اصلی اتاق بازرگانی تهران، توانمندسازی اعضاست. سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد و راه‌اندازی و هم‌چنین بهبود واحدهای تحقیق و توسعه در بنگاه‌ها عمل کند و دانش و آگاهی فعالان بخش خصوصی را به‌طورجدی بالا ببرد.

عشقی ادامه داد: این تفاهم‌نامه نباید صرفاً یک مبادله کاغذی باشد و طعم شیرین این همکاری باید در کام تشکل‌ها و اعضای اتاق تهران جلوه کند.

در ادامه مریم خزاعی معاون بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مذاکرات دوجانبه در مورد زمینه‌های موجود برای همکاری اتاق بازرگانی تهران و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تأکید کرد که تلاش بر این بوده تا تفاهم‌نامه‌ای هدفمند تدوین شود که اهداف آن کاربردی و قابل اجرا باشد.

وی افزود: هدف اصلی این همکاری و این تفاهم‌نامه، ارائه خدمات پژوهشی و فناوری به اعضای اتاق بازرگانی تهران است که می‌تواند به صورت‌های مختلفی از خدمات آزمایشگاهی گرفته تا مشاوره در حوزه مالکیت معنوی و اعتبارسنجی متجلی شود.

خزاعی گفت: همکاری درزمینهٔ عارضه‌یابی واحدهای صنعتی و خدماتی، شناسایی و اولویت‌بندی نیازهای فناورانه بنگاه‌ها، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی، ارزیابی و پایش توانمندی فناورانه شرکت‌های عضو اتاق، برگزاری تورهای فناورانه، همکاری در توسعه واحدهای تحقیق و توسعه، تسهیل حضور دانشجویان به‌عنوان کارآموز در واحدهای صنعتی و خدماتی، بهره‌برداری از امکانات و تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی، همکاری در تدوین استانداردهای مورد نیاز بخش صنعت، حمایت از دانشجویان دکترای پژوهش‌محور از دیگر زمینه‌هایی است که در این تفاهم‌نامه دیده شده است.

وی عنوان کرد: یک دبیرخانه اجرایی مشترک متشکل از نمایندگان هر دو نهاد در اتاق تهران تشکیل می‌شود که در آن معاون نوآوری و تجاری‌سازی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و معاون بررسی‌های اقتصادی، مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی، معاون کسب‌وکار، مدیر موسسه آموزش و مدیر پژوهش‌ها و مطالعات اقتصادی اتاق تهران حضور دارند و گزارش پیشرفت همکاری‌های دوجانبه را هر سه ماه یک‌بار ارائه می‌کنند.

همکاری درزمینهٔ راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مرجع استاندارد و مراکز آزمون تحقیقاتی باهدف ارتقای کیفیت محصولات صنایع استان تهران و خدمت‌رسانی به شرکت‌های فناور استان از زمینه‌های مورد توافق در این تفاهم‌نامه می‌باشد.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه همکاری اتاق بازرگانی تهران و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی توسط بهمن عشقی و دکتر علیرضا عشوری امضا و تبادل شد.

ل.س ۴۲ / ل.م۵۴


( ۲ )