به میزبانی دانشگاه تبریز؛

سومین کنگره بین المللی حشره‌ شناسی ایران آغاز به کار کرد

۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۸ کد : ۴۹۳۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۱۰۹
سومین کنگره بین المللی حشره‌ شناسی ایران با حضور اساتید، محققان، دانشجویان و فعالان این حوزه از امروز به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.
سومین کنگره بین المللی حشره‌ شناسی ایران آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر رضا فرشباف دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی حشره شناسی ایران در دانشگاه تبریز در آیین آغاز به کار این کنگره اظهار داشت: با اعلام فراخوان این کنگره حدود ۳۲۰ مقاله به دبیرخانه آن ارسال شده بود که از این تعداد ۳۲ مقاله در قالب سخنرانی و ۲۲۰ مقاله نیز به صورت پوستر در طول برگزاری این کنگره ارایه خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز در راستای مأموریت آموزشی و پژوهشی خود، با همکاری انجمن حشره شناسی ایران، سومین کنگره بین المللی حشره شناسی ایران را برگزار می کند، تصریح کرد: در این کنگره اساتید، پزوهشگران و حشره شناسانی از داخل کشورمان و دیگر کشور‌های منطقه از جمله ترکیه و پاکستان حضور دارند و از کشور‌های اروپایی نیز مقالاتی ارائه شده است.

دکتر فرشباف تاکید کرد: هر سال بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی توسط عوامل ناخواسته زنده و غیر زنده از دسترس انسان خارج می‌شود، که در این بین نقش حشرات به دلیل بالا بودن جمعیت و توانایی سازگاری قابل توجه آنها، مهم‌تر از بقیه عوامل است.

وی اضافه کرد: به‌علاوه حشرات با تولید کالاهای اقتصادی مهم مانند عسل، ابریشم، موم، رنگ، لاک و غیره، با گرده افشانی و بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی نقش مهمی در چرخه اقتصادی ایفا می‌کنند. علاوه بر اهمیت قابل توجه حشرات در کشاورزی، نقش مهم آنها در بهداشت، محیط زیست و توانایی تعدادی از حشرات در انتقال عوامل بیماری‌‌زای انسا‌ن و دام، وظیفه‌ی متخصصین و محققان رشته حشره‌شناسی را سنگین‌تر و مطالعات مربوط را با ارزش‌تر ساخته است.

ل.م ۵۴