برای اولین بار در کشور صورت پذیرفت؛

راه‌اندازی سامانه آنلاین جهت محاسبه اجزای سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی و آبگرمکن خورشیدی

۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۸ کد : ۴۹۳۶۵ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۴۰۶
سامانه آنلاین جهت محاسبه اجزای سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی و آبگرمکن خورشیدی توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان راه‌اندازی شد.
راه‌اندازی سامانه آنلاین جهت محاسبه اجزای سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی و آبگرمکن خورشیدی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خراسان، این سامانه برای اولین بار در کشور توسط شرکت دانش بنیان بهپویان امین منتظر مستقر در پارک علم و فناوری خراسان راه اندازی و در قالب دو جلد کتاب به چاپ رسید.

در این پروژه که توسط شرکت بهپویان و با همکاری شرکت گاز و سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با موفقیت به اتمام رسید؛ مطالعات و تهیه دستورالعمل طراحی و اجرای انرژی‌های تجدیدپذیر (آبگرمکن خورشیدی و پمپ حرارتی زمین گرمایی) جهت سامانه ‌های تاسیساتی ساختمان در دستور کار قرار گرفت.

از نتایج این پروژه می توان به چاپ دو جلد کتاب تخصصی زیر در زمینه آبگرمکن خورشیدی و پمپ حرارتی زمین گرمایی اشاره کرد. این کتب تنها مراجع بومی شده در زمینه طراحی، نصب و نگهداری پمپ حرارتی زمین گرمایی و آبگرمکن خورشیدی در کشور می‌باشند.

مهندس حامد مصلحی طراح این سامانه گفت: آبگرمکن خورشیدی ازجمله سیستم ‌های غیرفعالی می‌باشد که می‌تواند با بهره‌گیری از تابش خورشیدی، حرارت موردنیاز جهت آب گرم مصرفی و همچنین گرمایش ساختمان را فراهم نماید. با توجه به اینکه انرژی تابشی خورشید در ایران نسبت به میانگین جهانی در وضعیت مطلوبی قرار دارد، پتانسیل خوبی جهت استفاده از انرژی خورشید ازجمله جهت آبگرمکن خورشیدی در کشور وجود دارد. پمپ حرارتی زمین‌گرمایی نیز ازجمله سیستم‌های پربازده تأمین حرارت و برودت مورد نیاز ساختمان بوده که می‌تواند با بهره‌گیری از ثبات دمایی زمین، موجب کاهش مصرف انرژی سیستم سرمایش و گرمایش گردد.

ل.م ۵۴