توسط محققان پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی صورت گرفت؛

طراحی و پیاده سازی سیستم آبیاری تزریقی گیاهان/ کاهش ۹۰ درصدی مصرف آب

۲۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۱ کد : ۴۹۳۴۲ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۳۷۹۹
یکی  از شرکت های فناور مستقر در مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برای اولین بار در کشور موفق به طراحی و پیاده‌سازی سیستم آبیاری تزریقی گیاهان شد.
طراحی و پیاده سازی سیستم آبیاری تزریقی گیاهان/ کاهش ۹۰ درصدی مصرف آب

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، دکتر عبدالرضا واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در مراسم رونمایی از این فناوری اظهار داشت: در ادامه مسیر، پارک علم و فناوری حمایت‌های خود را در جهت تجاری‌سازی این پروژه توسعه خواهد داد.
عبدالله مرادی مخترع و مجری طرح و مدیر عامل شرکت ایلیا علم تبریز مستقر در مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این مراسم عنوان کرد: روش نوین آبیاری تزریقی روی گیاهان بوته‌ای، درختچه‌ای و درختی اجرا می‌شود. در این روش، آبیاری از طریق خاک قطع شده و آب و مواد مغذی به وسیله شکافی که در آوند اصلی گیاه یا درخت ایجاد می‌شود صورت می‌پذیرد. این سیستم آبیاری همانند سیستم آبیاری تحت فشار نصب و راه‌اندازی می‌شود اما نیاز به فشار آب وجود ندارد.
مرادی افزود: با استفاده از این فناوری امکان کشت گیاهان در اراضی غیر حاصلخیز و شور و حتی در شرایط خشکسالی و کمبود آب امکان پذیر است. میزان مصرف آب در این نوع آبیاری در مقایسه با روش‌های سنتی و قطره ای ۹۰ درصد کاهش می‌یابد و هم‌زمان امکان کود دهی و دفع آفات نباتی و تامین مواد غذایی به صورت محلول در آب فراهم می‌شود.
شمس الله فیروزیان مدیر عامل سازمان توسعه عمران عون ابن علی و پارک طبیعت در این مراسم از حمایت این سازمان از طرح ها و روش های نوین آبیاری که موجب افزایش راندمان آبیاری، کاهش هزینه ها و بهره وری بیشتر شوند خبر داد.
صرفه جویی حداکثری آب (۹۰ درصد)، تغذیه گیاه و مبارزه با آفات و بیماری های گیاهان، کاشت درختان در خاک‌های غیر حاصلخیز، جلوگیری از هدر رفت آب در اثر تبخیر از سطح خاک، خروج آب از منطقه ریشه به صورت ثقلی و مصرف توسط علف های هرز، اجرای سیستم آبیاری تزریقی در اراضی نا مناسب برای آبیاری‌های متداول از نظر بافت، توپو گرافی و اقلیم، تیمار هورمونی گیاه برای جلوگیری از یخ زدگی و سرمای دیر رس بهاره، هوشمند سازی درختان با استفاده از میکرو روان آب (آب به همراه کود)، امکان تاخیر در زمان گل دهی گیاه و امکان کنترل رویش علف‌های هرز از مزایای فناوری نوین آبیاری تزریقی می‌باشد.
گفتنی است محل اجرای این طرح در محوطه ای واقع در مجموعه گردشگری کوه عون ابن علی در تبریز به صورت عملی اجرا شده و به نتایج پیش‌بینی شده دست یافته است.
ل.م ۵۴


( ۷۴ )