رئیس پارک علم و فناوری مازندران خبر داد؛

صادرات ۴ میلیون یورویی محصولات دانش بنیان مازندران در سال گذشته

۲۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۷ کد : ۴۹۳۴۱ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۹۰۴
رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت: میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان در مازندران در سال ۱۳۹۷؛ در حوزه فناوری، ۱۱۱ میلیارد تومان و میزان صادرات نیز ۴ میلیون یورو بوده است.
صادرات ۴ میلیون یورویی محصولات دانش بنیان مازندران در سال گذشته

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری مازندران، دکتر علی معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران در آئین تجلیل و تکریم از خبرنگاران، با تبریک روز خبرنگار، خواستار توجه بیشتر رسانه‌ها به حوزه علم و فناوری شد و افزود: رسانه‌ها در حوزه علم و فناوری باید به نیاز جامعه توجه کنند و با توجه به رشد فعالیت در حوزه کسب و کارهای نوپا «استارتاپ‌ها» نیاز به رسانه خبری فعال با این موضوع وجود دارد.
وی با اشاره به راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان مازندران، تصریح کرد: این صندوق به افراد برای پیاده‌سازی ایده‌ها کمک می‌کند.
دکتر معتمدزادگان با اشاره به ماهیت تخصصی پارک علم و فناوری و حمایت‌های ویژه‌ای که از صاحبان فناوری در شرکت‌های دانش‌بنیان دارد، حتی رسیدگی به شکایت‌های این بخش را نیازمند قضات و بازپرس‌های ویژه دانست که از قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه مطلع باشند.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران با بیان اینکه مازندران استان گسترده‌ای است؛ طراحی پلتفرم‌(platform)های غیرفیزیکی را ضروری دانست تا برخی از خدمات از طریق این پلتفرم ارائه شود.
وی از راه‌اندازی شبکه نوآوری و فناوری مازندران (مینونت) خبرداد که افراد حقیقی یا حقوقی می‌توانند در این شبکه عضو شوند؛ در واقع مینونت یا شبکه نوآوری و فناوری مازندران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری مازندران و پارک علم و فناوری مازندران محیطی را برای پیشرفت و توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری ایجاد و از شکل‌گیری و رشد استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوین در استان حمایت می‌کند.
دکتر معتمدزادگان خاطرنشان کرد: در حال عضوگیری هستیم و هنوز مینونت رونمایی نشده است، اکنون دقت خود را بر روی محتوای آن قرار داده‌ایم تا در زمان مناسبی و طی مراسمی، رونمایی شود. تاکنون نیز بیش از ۲۰۰ نفر عضو این شبکه شده‌اند.
وی از همکاری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، نماینده نور و نوشهر در مجلس شورای اسلامی و استاندار مازندران در تسهیل روند تکمیلی پروژه خیرساز مرکز رشد نوشهر قدردانی کرد، همچنین از همکاری خوب اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران برای اختصاص یک فضای مشترک جهت فعالیت‌های شرکت های فناور و دانش بنیان در شهرستان آمل، و از زحمات دکتر سعید آرام در اختصاص محیطی به فعالیت استارتاپ‌ها در شهرستان ساری که در راستای ماموریت‌های بهزیستی نیز باشد؛ قدردانی کرد.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران از فعالیت دوباره انجمن علمی پارک علم و فناوری و مراکز رشد ایران خبر داد که به همت پارک مازندران صورت گرفت و شعبه‌ای از آن نیز در همین استان ایجاد شده است.
به گفته وی کار این انجمن آن است که اکوسیستم نوآوری را فعال‌تر کند و توانمندی مدیران پارک‌ها را ارتقا دهد و همچنین به "بین‌المللی‌سازی" پارک های علم و فناوری کمک کند.
دکتر معتمدزادگان از همکاری دوسویه پارک علم و فناوری با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری سخن گفت؛ با این توضیح که دانشگاه کشاورزی ۲.۵ هکتار از زمین خود را به پارک علم و فناوری واگذار کرده است تا با استقرار شرکت های فناور و دانش بنیان، اکوسیستم نوآوری و فناوری در کنار دانشگاه ایجاد شود. "این شرکت‌ها تنها می‌توانند برابر طرحی که در حوزه نوآوری و فناوری ارائه داده‌اند فعالیت کنند. زمین واگذارشده از اموال دولت است".
وی با بیان اینکه ۱۵۰ شرکت فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری مازندران در حال فعالیت هستند؛ عنوان کرد: ۶ مرکز رشد در شهرهای بهشهر، ساری، سیمرغ، آمل، نوشهر و تنکابن راه‌اندازی شد که در حال تعمیق فعالیت این شرکت‌ها هستیم.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به اهمیت تجاری‌سازی شرکت‌ها عنوان کرد: در ابتدای این راه هستیم و باید گام‌های موثرتری برداریم تا به اهداف تعیین‌شده نزدیک شویم.
ل.م ۵۴