اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها در آموزش عالی؛

ساخت قطعات داخلی صنعت فولاد در مراکز تحقیقاتی دانشگاه شهید چمران اهواز

۲۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۹ کد : ۴۹۳۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۲۶
ساخت قطعات داخلی صنعت فولاد در مراکز تحقیقاتی دانشگاه شهید چمران اهواز در شرایط تحریم و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی، مانع خروج ارز از کشور شده و در رونق این صنعت نقش بسزایی داشته است.
ساخت قطعات داخلی صنعت فولاد در مراکز تحقیقاتی دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر مصطفی اسکندری مدیر مرکز تحقیقات فولاد دانشگاه شهید چمران اهواز در حاشیه افتتاح اولین نمایشگاه تخصصی بومی سازی قطعات، تجهیزات و مواد گروه فولاد خوزستان گفت: دانشگاه شهید چمران اهواز متشکل از گروه های مهندسی مواد، گروه‌های برق و مکانیک و مرتبط با امر تولید در قطعه سازی برای شرکت‌های فولادی در این نمایشگاه حضور یافته است.
وی افزود: مراکز تحقیقاتی مختلفی نظیر مرکز تحقیقات فولاد خوزستان برای مطالعه طرح‌های پژوهشی و طرح های صنعت فولادی، سال ها است که در دانشگاه شهید چمران اهواز فعالیت دارند.
عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و مدیر مرکز تحقیقات فولاد دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: این مراکز دانشگاه شهید چمران اهواز می‌توانند در رشد این صنعت نقش برجسته‌ای داشته باشند.
وی تصریح کرد: در مرکز تحقیقات دانشگاه شهید چمران اهواز، شرکت‌های مختلفی فعالیت می‌کنند که در حال حاضر سه شرکت مرتبط با امر تولید قطعه در این نمایشگاه محصولات خود را به نمایش گذاشته‌اند.
دکتر اسکندری افزود: اکنون قطعات برنزی ریخته‌گری شده در این نمایشگاه توسط تلاشگران دانشگاه شهید چمران اهواز تولید شده که برای ساخت قطعات فولادی از پرینتر‌های سه بعدی استفاده شده است.
وی ادامه داد: بسیاری از قطعات به دلیل شرایط تحریم دیگر وارد نمی‌شوند و در صورت واردات کشور ما هزینه های سنگینی را متحمل می‌شود اما این قطعات داخلی با سرمایه‌گذاری کم در داخل ساخته می‌شود.
دکتر اسکندری تصریح کرد: دانش فنی بالایی برای ساخت این قطعات داخلی استفاده می‌شود و بی‌شک در این شرایط سخت در صنعت فولاد نقش بسزایی دارد.
وی اظهار داشت: همچنین در زمینه اشتغال‌زایی این شرکت‌ها جوانان متخصصی را به‌کارگیری کرده‌اند که این امر تا اندازه زیادی می‌تواند از معضلات بیکاری در جامعه بکاهد.
دکتر اسکندری بیان کرد: جذب نیرو دیگر در دستگاه‌های دولتی به سختی انجام می‌شود و انتظار می‌رود با توجه به ظرفیت‌های موجود، جوانان به سمت خوداشتغالی روی آورند.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی مواد و مدیر مرکز تحقیقات فولاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: جوانان متخصص با ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه ساخت قطعات فولادی پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و نمایشگاه تخصصی بومی سازی قطعات تجهیزات و مواد گروه فولاد خوزستان ظرفیت مناسبی برای معرفی دستاوردهای این جوانان متخصص است.
وی بیان کرد: این نمایشگاه نخستین نمایشگاه تولید قطعات داخلی است و دانشگاه شهید چمران اهواز نیز با تمام ظرفیت حضور پیدا کرده است؛ دستاوردهای مرکز تحقیقات دانشگاه شهید چمران اهواز در سایر نمایشگاه‌ها بخصوص در هفته پژوهش و نمایشگاه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی نیز به نمایش درآمده است.
نمایشگاه تخصصی بومی سازی قطعات، تجهیزات و مواد گروههای فولاد خوزستان، شامگاه چهارشنبه با حضور معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در محل نمایشگاه دائمی اهواز افتتاح شد.
این نمایشگاه با هدف شناخت و حمایت صنایع داخلی و تولیدات داخل، تامین قطعات و تجهیزات موردنیاز صنایع با اتکا به صنایع داخل و بومی‌سازی گروه ملی فولاد، شناسایی توانمندی های تامین کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و هم‌افزایی دانش فنی و توسعه و حمایت از صنایع کوچک کار خود را آغاز کرد.
نمایشگاه بومی سازی قطعات، تجهیزات و مواد گروه فولاد خوزستان در ۶۵ غرفه در مساحت سه هزار مترمربع از ۲۳ تا ۲۵ مردادماه از ساعت ۱۸ تا ۲۳ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان دایر است.
ل.م ۵۴