با تحقیقات گسترده های‌تک صورت گرفت؛

تولید فناوری شارژ بیسیم توسط محققان دانشگاه صنعتی جندی شاپور

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۸ کد : ۴۹۳۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۲
پژوهشگران دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور، پس از انجام تحقیقات و نگارش مقالات معتبر موفق به طراحی و ساخت دستگاه انتقال بی‌سیم جریان الکتریکی با راندمان بالای ۹۰ درصد برای شارژ خودروهای الکتریکی شد.
تولید فناوری شارژ بیسیم توسط محققان دانشگاه صنعتی جندی شاپور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول، دکتر نمدمالان عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور مجری طرح در این خصوص گفت: دستگاه انتقال بی‌سیم جریان الکتریکی قدرت قابل ملاحظه‌ای را می‌تواند انتقال دهد که برای سیستم خودروهای الکتریکی بسیار مفید است، پیش‌ازاین برای شارژ خودروهای برقی باید سیستم خودرو را با سیم به پریز برق متصل می‌کردیم؛ که این امر به دلیل توان بالا موجب فرسودگی کانکتورها می‌شد؛ علاوه بر آن استفاده از سیم نیازمند حوصله می‌باشد، اما اگر شارژ خودرو به‌صورت بیسیم باشد خودرو در حالت پارک از قسمت شاسی به این سیستم متصل و خودرو بدون دخالت راننده شارژ می‌شود.

وی ادامه داد: از دیگر مزیت‌های این دستگاه، شارژ به‌صورت پویا و در حال حرکت است؛ که در مدت کم باعث کاهش حجم باتری و هزینه ساخت خودروی الکتریکی خواهد شد.

دکتر نمدمالان ضمن بیان این موضوع که پژوهش صورت گرفته توسط وی، درزمینهٔ شارژ بی‌سیم باتری خودرو الکتریکی می‌باشد تصریح کرد: شارژ بی‌سیم کاربرد زیادی در صنایع مختلف ازجمله پزشکی و صنایع فضایی دارد به‌طور مثال دستگاه آندوسکوپی یا کولونوسکوپی در پزشکی که جهت معاینه وارد بدن می‌شود نیاز به شارژ یا تعویض باتری که امری زمان‌بر می‌باشد، دارد اما با دستگاه شارژ بی‌سیم این مشکل برطرف خواهد شد.

وی در خصوص استقبال از این پژوهش گفت: به دنبال یک قرارداد پنج‌ساله با پژوهشگاه نیرو هستیم اما متأسفانه به دلیل نبودن تعداد قابل‌توجهی از خودروهای برقی در ایران در حال حاضر شرکتی در داخل کشور از این پژوهش استقبال نکرده است.

دکتر نمدمالان خاطرنشان کرد: درخصوص پژوهش شارژ بی‌سیم خودروهای الکتریکی توسط دستگاه انتقال بی‌سیم جریان الکتریکی پروژه و تفاهم‌نامه‌های مشترکی با دانشگاه اوکلند که صاحب اولین فناوری شارژ بی‌سیم در دنیا و در رتبه ۸۰ در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا می‌باشد، در حال بررسی و به امضا رسیدن است.

ل.م ۵۴


( ۲ )