وزیر علوم در آیین تکریم و تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه تآکید کرد:

لزوم تشخیص مخاطبان و اطلاع‌رسانی توام با ظرافت، صحت و دقت دررسانه ها/ ایجاد گارگاه های مهارت افزایی دانشجویان در ۵۳ دانشگاه کشور/ تامین نیاز تخصصی کشور از میان دانش آموختگان دانشگاه ها

۲۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۵۳ کد : ۴۹۲۸۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۸۴۱
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین تکریم و تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: وظیفه اصحاب رسانه در تولید و انتشار اخبار و گزارش‌ها، تشخیص مخاطب و برنامه‌ریزی برای ارائه صحیح، مؤثر و دقیق اخبار است.
لزوم تشخیص مخاطبان و اطلاع‌رسانی توام با ظرافت، صحت و دقت دررسانه ها/ ایجاد گارگاه های مهارت افزایی دانشجویان در ۵۳ دانشگاه کشور/ تامین نیاز تخصصی کشور از میان دانش آموختگان دانشگاه ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که ظهر امروز (یکشنبه) در محل باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر غلامی با تقدیر از تلاش خستگی‌ناپذیر خبرنگاران در انعکاس و انتشار مطلوب اخبار و اطلاعات علم و فناوری کشور اظهار داشت: ما در عصر انفجار اطلاعات به سر می‌بریم که این اطلاعات از منابع مختلف و به‌صورت گسترده منتشر می‌شود و اثرگذاری این اطلاعات در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیار مشهود است.
وزیر علوم بابیان اینکه برای حوزه‌های اطلاع‌رسانی توسط مجموعه نظام حکومتی، سازمان‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی برنامه‌ریزی‌های دقیق و گسترده‌ای صورت می‌گیرد، گفت: عملکرد مجموعه اطلاع‌رسانی در هر کشوری باید به‌صورت فعال و پویا باشد و نگرش بر منابع اطلاعاتی باید مبتنی بر اهداف و برنامه‌های خاص هر سیستم صورت گیرد.
وی افزود: وظیفه و ایفای نقش تک‌تک خبرنگاران در انتشار اطلاعات، تعیین و تشخیص مخاطب و برنامه‌ریزی برای اثرگذاری مطلوب بسیار مهم است.
وزیر علوم با بیان اینکه اخلاق اسلامی در بخش‌های مختلف زندگی ما باید حضور پررنگ داشته باشد، تصریح کرد: در فضای جهانی با بسیاری از بی‌اخلاقی‌ها روبه‌رو هستیم؛ اما قطعاً اصالت و تقدم در نظام اسلامی بااخلاق حرفه‌ای است و مسلماً اطلاع‌رسانی در نظام اسلامی باید باظرافت و دقت بیشتری صورت گیرد.
دکتر غلامی در ادامه افزود: صداقت و تلاش در فعالیت‌های خبرنگاران آموزش عالی را همیشه دیده‌ام و زحمات آن‌ها قابل‌تقدیر است.
وی در بخش دیگری از گپ و گفت با خبرنگاران با مروری بر دستاوردهای و توفیقات مجموعه آموزش عالی کشور در سال های اخیر گفت: در زیرمجموعه وزارت علوم بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی قرار دارند که شامل دو هزار دانشگاه، مرکز و موسسه می‌شود که در کنار این‌ها پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه‌های تخصصی نیز فعالیت می‌کنند.
وزیر علوم افزود: گروه بعدی این زیرمجموعه، پارک‌های علم فناوری کشور هستند که در جریان انتقال دانش به تولید فناوری و ثروت و اشتغال و کارآفرینی تلاش می‌کنند و مراکز رشد نیز گروه دیگری هستند که حامیان ایده‌ها و طرح‌های فناورانه دانشجویان و دانش‌آموختگان و اساتید هستند.
دکتر غلامی بابیان اینکه در جمع خانواده وزارت علوم، آموزش دانشجویان در مقاطع مختلف نیز وجود دارد، گفت: تأثیرگذاری این خانواده در جامعه اساسی و بنیادی است. کشور ما در تربیت نیروی متخصص وظیفه خود را خوب انجام داده است؛ به‌گونه‌ای که تمام نیاز به نیروی متخصص را ازنیروهای فارغ‌التحصیل در دانشگاه‌های خودمان تأمین می‌کنیم.
وزیر علوم با اشاره به توفیقات پژوهش و فناوری کشور گفت: در حوزه پژوهش، مراکز علمی تلاش زیادی در توسعه پژوهش و فناوری کشور داشته و توانسته‌اند نظام جمهوری اسلامی ایران را در موقعیت خوبی در میان کشورهای توسعه‌یافته قرار دهند.
وی بابیان اینکه هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران جزء ۱۶ کشور جهان است که حرف برای گفتن در صحنه علمی دارد، گفت: در سال‌های اخیر درراستای استفاده از یافته‌های علمی در عرصه اجتماع، با تشکیل پارک‌های عمل و فناوری و کمک به توسعه کشور از طریق انتقال علم روبه‌رو شدیم. در وزارت علوم ۱۹۷ مراکز رشد و ۴۲ پارک علم و فناوری داریم که با پارک پردیس ۴۳ پارک می‌شود که با تعداد زیادی مراکز دانش‌بنیان همکاری می‌کنند. این مراکز و تلاش‌ها، توسعه دانش بر بستر علم و فناوری را رقم می‌زنند. انتظار رشد یک‌شبه را نداریم ولی جریان کنونی رو به رشد، امیدوارکننده، مستمر و پویا می‌تواند باشد.
دکتر غلامی در ادامه گفت: در مسیر انتقال دانش به سطح جامعه فعالیت های خیلی خوبی انجام شده که می‌توان به مواردی از قبیل تلاش در جهت حمایت از تحقیقات کاربردی، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی برای ورود به تحقیقات کاربردی، ارتقای اساتید با محوریت پروژه‌های کاربردی، حضور دانشجویان، پژوهشگران و استادان در حل مسائل جامعه مانند مشکلات زیست‌محیطی باهدف استفاده دانشگاه‌ها از این گزارش‌ها، ارتباط با صنعت و همکاری با وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، نفت و سازمان حفاظت محیط‌زیست، همکاری با قطعه سازان خودرو، ارائه توانمندی‌های دانشگاه‌ها در نمایشگاه‌ها و کمک به دستگاه‌های نیازمند مشاوره، دریافت نیازهای سازمان‌های مختلف و عرضه در نمایشگاه‌ها و عقد قرارداد با برخی ارکان‌ها اشاره کرد.
وی در پایان سخنان خود بابیان اینکه، تلاش می‌کنیم آموزش‌های دانشگاهی منطبق و در راستای تأمین نیازهای کارشناسی کشور صورت گیرد، اظهار داشت: در این راستا کارگاه‌های مهارت افزایی برای دانشجویان را در سال گذشته در دانشگاه‌ها برگزار کردیم و تاکنون ۵۳ دانشگاه این اقدام را انجام داده‌اند.
در ادامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سئوالات مطرح شده از سوی خبرنگاران حاضر در این نشست، پاسخ داد.
آیین تکریم و تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه و نشست خبری وزیر علوم به مناسبت ۱۷ مرداد؛ روز خبرنگار با حضور بیش از ۵۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار درمحل باغ موزه نگارستان برگزار شد. بازدید از مجموعه باغ نگارستان و موزه مفاخر علمی و دانشگاهی خبرنگاران به همراه دکتر غلامی از جمله برنامه های این آیین بود.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷