برای نخستین بار در کشور؛

پلیمرهای زیستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد

۲۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۳ کد : ۴۹۲۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۲۴
پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت پلیمرهای زیستی شدند که برخی از این پلیمرها برای اولین بار در کشور تولید شده و در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.
پلیمرهای زیستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حسین حسینی تودشکی در مراسم تفاهم‌نامه ایجاد بخش تحقیق و توسعه شرکت بوشهر ساروج گفت: از سال گذشته هدف‌گذاری جدیدی برای دانشگاه در راستای تأثیرگذاری اجتماعی و صنعتی انجام دادیم که برای تحقق این مسیر برنامه و اهداف خاصی تعریف و اجراشده است.

وی عنوان کرد: برای رسیدن به شاخص‌های دانشگاه‌های نسل سوم و جدید که در آن‌ها هدایت برون دادهای دانشگاه در راستای نیازمندی‌های جامعه صورت می‌گیرد از حدود ۴ سال پیش حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ ‌ها، فعالیت‌های کارآفرینی و تدوین پایان‌نامه‌ها براساس نیازهای صنعت در این دانشگاه قدم‌های جدیدی برداشته شده است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأکید کرد: حدود ۴ سال پیش تعداد کمتر از ۲۰ واحد فناور در این دانشگاه فعالیت داشتند اما امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور این دانشگاه به بیش از ۱۵۰ واحد رسیده است که اساتید و دانشجویان در این شرکت‌ها مشغول فعالیت و راهبری هستند.

دکتر حسینی اظهار داشت: شرکت‌های بزرگ رویشی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه‌های داروسازی، صنایع پزشکی، برق و الکترونیک، فناوری اطلاعات، محیط‌زیست، انرژی، نفت و فناوری‌های مالی مشغول به فعالیت هستند و به محصول دست‌یافته‌اند.

وی گفت: رسالت ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حمایت از این شرکت‌ها است و امیدواریم در سال‌های آینده این شرکت‌های بزرگ در روند اقتصادی دانشگاه نیز مؤثر باشند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: از سال گذشته درزمینهٔ استقرار بخش تحقیق و توسعه شرکت‌های مختلف در دانشگاه فعالیت‌هایی را آغاز کردیم که اکنون برخی از شرکت‌ها مستقر و برخی نیز در حال آماده‌سازی شرایط هستند.

دکتر حسینی تأکید کرد: به راین اساس فضای لازم به این شرکت‌ها در دانشکده‌ها و برج فناوری اختصاص‌یافته که اساتید و دانشجویان نیز در این بخش‌ها فعال هستند.

وی عنوان کرد: با تأسیس بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها در این دانشگاه علاوه بر تأمین نیازهای این شرکت‌ها به دنبال توسعه نوآوری و استارتاپ‌های رویشی برای رفع نیاز صنعت به‌صورت پایدار هستیم.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این راستا قرار است نیاز شرکت سیمان کنگان برای ساخت یک جک هیدرولیک که ازجمله نیازهای گلوگاهی می‌باشد در دانشگاه تأمین شود.

دکتر حسینی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با شرکت مترو تهران نیز قرارداد منعقد کرده تا قطعات و نیازهای مترو بازطراحی و ساخته شوند.

وی عنوان کرد: در صنعت خودرو نیز کارهای متعددی انجام‌شده و در این راستا در دانشکده مهندسی پلیمر مکمل‌های پلیمری برای ساخت قطعات در صنعت خودروسازی در حال تولید است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دانشکده نساجی این دانشکده نیز در ساخت پارچه‌های ایربگ خودرو بسیار موفق عمل کرده، فرایند تجاری‌سازی تکمیل‌شده و در حال تولید می‌باشد.

دکتر حسینی خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان و اساتید دانشکده مهندسی پزشکی این دانشگاه نیز زخم پوشش‌هایی از جنس پلیمرهای زیستی تولید کردند که برخی از آن‌ها برای اولین بار در کشور تولیدشده و در حال حاضر در بیمارستان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

وی تأکید کرد: امیدواریم در سال‌های آتی با تجاری‌سازی بروندادهای علمی و رونق استارت آپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه بتواند تأثیر فراتری در جامعه و صنعت داشته باشد.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴