در راستای تحقق دانشگاه سبز و با راه اندازی سیستم آبیاری تحت فشار صورت گرفت؛

صرفه‌جویی ۷۰ هزار مترمکعبی آب در دانشگاه بیرجند

۱۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۰:۴۳ کد : ۴۹۲۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۲
دانشگاه بیرجند با بهینه‌سازی مصرف آب و احداث پروژه آبیاری قطره‌ای و بارانی در پردیس این دانشگاه، سالیانه حدود ۷۰ هزار مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌کند.
صرفه‌جویی ۷۰ هزار مترمکعبی آب در دانشگاه بیرجند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دکتر مهدی خیاط مسئول کمیته اصلاح الگوی مصرف دانشگاه بیرجند در این خصوص گفت: آبیاری ۱۳ هکتار از اراضی پردیس اصلی دانشگاه به صورت هدفمند و بهینه از حالت غرقابی به قطره‌ای و بارانی تغییر کرده است.
وی هزینه تغییر حالت روش آبیاری در پردیس اصلی دانشگاه را ۲۰ میلیون تومان عنوان کرد و بیان داشت: هزینه اجرای این پروژه توسط شرکت‌های داخلی ۱۷۰ میلیون تومان برآورد گردید که با همکاری و نظارت متخصصان آبیاری حدود ۹۰ درصد در هزینه احداث این پروژه صرفه‌جویی گردیده است.
دکتر خیاط ابراز امیدواری کرد از شهریورماه سال جاری در دیگر پردیس‌های دانشگاه نیز این روش پیاده‌سازی شود.
ناظر فضای سبز دانشگاه بیرجند اظهار داشت: با بهینه‌سازی مصرف آب و احداث پروژه آبیاری قطره‌ای و بارانی در پردیس دانشگاه حدود ۷۰ هزار مترمکعب آب در طول سال صرفه‌جویی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: دکتر حسن بیات، دکتر مهدی خیاط و محمدعلی چاجی به عنوان ناظران فضای سبز و دکتر ابوالفضل اکبرپور و دکتر عباس خاشعی سیوکی به عنوان مشاوران، متخصصانی از رشته‌های علوم باغبانی، مهندسی آب، گیاه‌پزشکی و خاک شناسی هستند که جهت کاهش هزینه ها و افزایش راندمان منابع موجود تیم فضای سبز دانشگاه را همراهی می‌نمایند.
عضو شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه بیرجند در بخش دیگری از سخنانش به پیشنهاد اجرایی مدیر امور دانشجویی دانشگاه جهت استفاده از پساب آب‌شیرین‌کن‌های صنعتی موجود در خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و گفت: بابررسی و پژوهش صورت گرفته نیمی از آب مورد نیاز فضای سبز از این طریق تأمین خواهد شد و بدین منظور برنامه‌ریزی لازم جهت انتقال پساب موجود به فضای سبز دانشگاه با همکاری و پیگیری شورای راهبری مدیریت سبز و حمایت مدیریت امور فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی دانشگاه صورت گرفته است.
دکتر خیاط انتخاب گونه‌های گیاهی با توجه به اقلیم و شرایط آب و خاک منطقه را از دیگر برنامه‌های اجرا شده توسط این مدیریت دانست و بیان داشت: بدین‌منظور گونه‌های متحمل به خشکی و شوری انتخاب و از اسفند ماه ۱۳۹۷ تا تیرماه سال جاری تعداد پنج هزار اصله نهال در محیط دانشگاه کشت شده است.
وی جابجایی ۱۰ هزار اصله نهال از مکان‌های نامناسب به مکان هایی با بازدهی بهتر و مناسب‌تر را از اقدامات صورت گرفته برشمرد و خاطرنشان ساخت: از انواع پوشش‌های سطح خاک (مالچ) مانند شن های رنگی در برخی از سطوح استفاده گردیده است و در آینده نیز از این نوع پوشش استفاده خواهد شد.
در ادامه دکتر حسن بیات ناظر فضای سبز و عضو شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه بیرجند عنوان‌کرد: جهت حفظ رطوبت خاک انجام عملیات خاک ورزی تخصصی در برخی از نقاط بحرانی اجرا گردیده است و این عملیات در تمام سطح زیرکشت دانشگاه انجام خواهد شد.
وی اقلیم خشک منطقه و کیفیت پایین سطح آب را از عوامل موثر در شیوع آفات و امراض ذکر کرد و گفت: برای رفع این مشکل اقدامات تغذیه‌ای و بازدارنده کاملاً دقیق و طبق برنامه با نظر متخصصان تغذیه و گیاهپزشکی بر روی گونه های گیاهی موجود اجرا شده است.
ل.م ۵۴