به میزبانی دانشگاه اراک؛

نهمین سمینار ملی شیمی و محیط‌زیست شهریورماه برگزار می‌شود

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۵ کد : ۴۹۲۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۲
نهمین سمینار ملی شیمی و محیط‌زیست و بیست و یکمین همایش شیمی معدنی ایران، شهریورماه سال جاری به میزبانی دانشگاه اراک برگزار می‌شود.
نهمین سمینار ملی شیمی و محیط‌زیست شهریورماه برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، دکتر علیرضا فضلعلی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه اراک در این خصوص گفت: بیست و یکمین همایش شیمی معدنی ایران، ششم و هفتم شهریورماه امسال باهدف افزایش تعامل بین محققان و جمع‌آوری دستاوردها و اقدامات انجام‌شده در طول یک سال گذشته برگزار می‌شود.

وی افزود: این همایش به‌عنوان یکی از معتبرترین همایش‌ها هرساله زیر نظر انجمن شیمی ایران دریکی از دانشگاه‌های استان‌های کشور برگزارمی شود و میزبانی برگزاری این همایش در سال جاری به دانشگاه اراک واگذار شده است.

دکتر فضلعلی افزود: کاربردی کردن مباحث علمی ازجمله برنامه‌های دانشگاه اراک برای برگزاری هرچه متنوع‌تر این همایش در سال جاری است.

در ادامه دکتر حمید خانمحمدی، دبیر اجرایی این همایش اظهار داشت: با توجه به توانمندی‌ها و قابلیت‌های دانشگاه اراک تقاضای برگزاری این همایش توسط هیئت‌رئیسه دانشگاه به انجمن شیمی ایران ارائه و انجمن شیمی با برگزاری این همایش در اراک موافقت کرد.

وی افزود: برقراری ارتباط علمی و آکادمیک بین دانشگاه‌ها و محققان در سراسر کشور و تعامل سازنده با واحدهای صنعتی و معدنی استان مرکزی ازجمله مهم‌ترین اهداف دانشگاه اراک در برگزاری این همایش است.

دکترخانمحمدی ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های صنعتی و معدنی استان مرکزی برگزاری این همایش نقش مهمی در افزایش ارتباط موفق بین دانشگاه و صنایع به همراه دارد.

دبیر اجرایی بیست و یکمین همایش شیمی معدنی انجمن شیمی ایران با یادآوری حضور معاون و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش خاطرنشان کرد: برگزاری نشست تخصصی معدنکاران با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ازجمله برنامه‌های جانبی این همایش بوده که می‌تواند نتایج مثبتی برای صنایع و معدن استان به همراه داشته باشد.

دکترخانمحمدی گفت: ۳۵۰ مقاله به دبیرخانه بیست و یکمین همایش شیمی معدنی انجمن شیمی ایران ارسال شده است که ۲۸۰ مقاله توسط داوران واجد شرایط تشخیص داده و ۹ اثر به‌عنوان مقاله برتر انتخاب‌شده است.

وی افزود: ۱۳ سخنرانی اعضای هیئت‌علمی سراسر کشور و ۲ سخنرانی از کشورهای اسپانیا و ایتالیا در این همایش وجود دارد.

دکتر خانمحمدی گفت: وجود سخنرانان خارجی در این همایش نشان از تعامل سازنده دانشگاه اراک و محققان خارجی داشته و حضور این افراد در اراک افزایش ارتباط دانشگاه با این کشورها را به همراه دارد.

وی برگزاری پنج کارگاه آموزشی را از دیگر برنامه‌های این همایش ۲ روزه عنوان کرد و گفت: کارگاه آموزشی دستگاه تشخیص ایزوتوپی ازجمله این کارگاه‌ها به شمار می‌رود؛ این دستگاه ازجمله دستگاه‌های منحصربه‌فرد در کشور و خاورمیانه است که در دانشگاه اراک مستقر بوده و نسبت ایزوتوپی را مشخص می‌کند.

دبیر اجرایی بیست و یکمین همایش شیمی معدنی انجمن شیمی ایران اظهار داشت: کارگاه آموزشی ( xrd ) نیز از دیگر کارگاه‌های آموزشی این همایش برای معرفی به صنعتگران و معدنکاران برگزار می‌شود.

وی از برگزاری نهمین همایش ملی شیمی و محیط‌زیست در دانشگاه اراک خبر داد و گفت: این همایش ۱۲ و ۱۳ شهریورماه سال جاری در این دانشگاه برگزارمی شود.

در ادامه دکتر علیرضا خدابخشی دبیر اجرایی نهمین همایش ملی شیمی و محیط‌زیست انجمن شیمی ایران گفت: این همایش به مدت ۲ روز باهدف بررسی مسائل و مشکلات محیط‌زیست، آلودگی هوا، خاک و آب در دانشگاه اراک برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: ۲۲۰ مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه نهمین همایش ملی شیمی و محیط‌زیست ایران ارسال شده است که ۳۰ مقاله به‌صورت سخنرانی و بقیه به‌عنوان پوستر در این همایش ارائه می‌شود.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴