انتشار مقاله‌ نانویی محققان دانشگاه تربیت مدرس در معتبرترین مجله شیمی جهان

۱۵ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۳ کد : ۴۹۲۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۰
مقاله نانویی محققان دانشگاه تربیت مدرس، در نشریه معتبر Journal of the American Chemical Society که به‌عنوان یکی از پر استنادترین مجلات شیمی به شمار می‌رود، به چاپ رسید.
انتشار مقاله‌ نانویی محققان دانشگاه تربیت مدرس در معتبرترین مجله شیمی جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، تیمی از محققان دانشگاه تربیت مدرس در مطالعات اخیر خود موفق به ارائه راهکار نوآورانه برای ایجاد خواص رسانایی در چارچوب‌های آلی فلزی شدند و در این مطالعات آنها نشان دادند که می‌توان رسانایی کنترل شده در این چارچوب‌ها ایجاد کرد.

پژوهشگران این دانشگاه موفق به اصلاح رسانایی در چارچوب‌های آلی‌فلزی ( MOF ) شدند و عایق بودن یکی از محدودیت‌های بزرگ چارچوب‌های آلی‌فلزی است که این گروه تحقیقاتی موفق به رفع این چالش شده‌اند. نتایج این پروژه در نشریه معتبر Journal of the American Chemical Society با IF (ضریب تأثیر) بیش از ۱۴ به چاپ رسیده است.

فرزانه روحانی، از محققان این پروژه دراین‌باره گفت: چارچوب‌های آلی‌فلزی به دلیل حفره‌ها و ساختار طراحی‌پذیر خود، کاربرد وسیعی دارند؛ اما ازآنجایی‌که عایق هستند، کاربرد آن‌ها در صنعت الکترونیک محدود است؛ بنابراین ما به دنبال ایجاد خواص رسانایی در این مواد بودیم. در این پروژه روشی ساده برای ایجاد رسانایی ارائه کردیم که می‌توان با آن رسانایی را ایجاد و تنظیم کرد.

روحانی با اشاره به انتشار نتایج این تحقیقات در نشریه Journal of the American Chemical Society یا JACS افزود: نشریه JACS یکی از مجلات بسیار مهم حوزه شیمی است که به‌عنوان یکی از پر استنادترین مجلات شیمی شناخته می‌شود و به دلیل سخت‌گیری‌های این مجله به‌ویژه برای نویسندگان ایرانی، انتشار مقالات ایرانی در این مجله با دشواری‌هایی هموار شد و پس از طی مسیر داوری بسیار سنگین این مقاله، موفق به انتشار آن در نشریه JACS شدیم.

این محقق چارچوب‌های فلز-آلی متخلخل که از برهمکنش یون‌های فلزی و لیگاندهای آلی به دست می‌آیند را دسته نوظهوری از مواد دانست که به علت طراحی پذیری، وجود تخلخل دائمی و پایداری شیمیایی و حرارتی در تمام زمینه‌های شیمی در حال گسترش هستند و کاربردهای بسیار متنوعی دارند.

وی اضافه کرد: باوجوداین خواص درخشان، عایق بودن یکی از نقص‌های اصلی این دسته از ترکیبات است که کاربرد آن‌ها را در حوزه الکترونیک بسیار محدود کرده است؛ ولی ما یک رویکرد ساده و نوآورانه برای غلبه بر بزرگ‌ترین ضعف چارچوب‌های فلز-آلی ارائه کردیم که در آن‌یک چارچوب فلزی-آلی با هدایت الکتریکی قابل تنظیم ارائه‌شده است. چارچوب TMU- ۶۰ بر پایه فلز "روی" که طبیعتی نارسانا دارد، به علت برهمکنش ویژه و جذب انتخابی و سریع یون کادمیم قابل تبدیل به یک رسانا است.

گروه تحقیقاتی دکتر علی مرسلی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس، متشکل از چهار پژوهشگر پسادکتری و ۹ دانشجوی مقطع دکتری است که تحت راهنمایی وی در حوزه طراحی، سنتز و بهبود عملکرد چارچوب‌های فلز-آلی نانومتخلخل به پژوهش می‌پردازند. این طرح نتیجه تلاش‌های دکتر علی مرسلی، فرزانه روحانی و فاطمه رفیعی‌زاده ماسوله بوده است.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴