نشست رؤسای دانشگاههای متولی کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای کشورهای هدف؛

رئیس سازمان امور دانشجویان تأکید کرد: معرفی ظرفیت دانشگاه‌ها در عرصه بین‌المللی؛ زمینه‌ساز جذب علاقه‌مندان به تحصیل در ایران

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۱:۱۶ کد : ۴۹۱۹۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۱
معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، امروز در نشست رؤسای دانشگاههای متولی کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای کشورهای هدف، که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، گفت: باید تلاش کنیم تا در عرصه‌های بین‌المللی ظرفیت دانشگاه‌ها را معرفی کنیم و زمینه جذب علاقه مندان به تحصیل در ایران را نیز فراهم نماییم.
رئیس سازمان امور دانشجویان تأکید کرد: معرفی ظرفیت دانشگاه‌ها در عرصه بین‌المللی؛ زمینه‌ساز جذب علاقه‌مندان به تحصیل در ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر مجتبی صدیقی به بیان توضیحات و آماری درخصوص همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم با کشورهای خارجی پرداخت و گفت: بحث جذب دانشجویان خارجی و فرصت تحقیقاتی دانشجویان دوره دکترای دانشگاه‌های داخل ازجمله مباحثی است که در حوزه بین‌الملل با آن‌ها مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه روندی که در بحث جذب دانشجوی خارجی داریم، قابل‌قبول است، افزود: به نظر می‌رسد که تا پایان برنامه ششم بتوانیم به هدف ۷۵ هزار دانشجو برسیم و شاید هم افزایش داشته باشیم و اگر با این شیب پیش برویم به این افزایش خواهیم رسید.
رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۸ هزار دانشجوی بین‌المللی به‌صورت بورسیه و شهریه پرداز و نیز پذیرفته‌شده از طریق آزمون سراسری، تحت پوشش وزارت علوم در ایران مشغول به تحصیل می‌باشند، خاطرنشان کرد: علاوه بر این تعداد ۳هزار دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بیش از ۸ هزار دانشجو نیز در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل می‌باشند که جمعاً به‌طور تقریبی حدود ۳۹ هزار دانشجوی بین‌المللی در کشورمان تحصیل می‌کنند.
وی تصریح کرد: در فرصت‌های تحقیقاتی دانشجویان دکتری در سالهای اخیر روند خوبی داشته‌ایم؛ تقریباً از شش ماه دوم سال گذشته با مشکل ارز و امسال هم با کمبود ارز و ریال مواجه هستیم که کار ما را دشوار کرده است. با این حال در سال ۱۳۹۷ درزمینهٔ اعزام به خارج فرصت ها افت داشتیم، گرچه جمع فرصت های تحقیقاتی خارج و داخل باهم مشابه سال ۹۶ بود.
دکتر صدیقی افزود: در سال ۱۳۹۷ دانشجویان موفق شدند از کشورهایی مثل کانادا که بیشترین اعزام را داشت برای فرصت تحقیقاتی ۶ ماهه پذیرش دریافت کنند. کشورهای دیگر مثل آمریکا، آلمان، ایتالیا و اسپانیا رتبه‌های بعدی را در تعداد دانشجویان اعزامی به فرصت های تحقیقاتی خارج داشتند. امسال نیز در ۴ ماهه نخست، ۱۶۵ اعزام خارج و ۲۲۴ نفر هم در فرصت های داخل داشتیم.
وی افزود: در چند سال اخیر تلاش کرده‌ایم تا از بورس دولت‌ها استفاده کنیم؛ کشورهایی مانند ژاپن، فرانسه، مجارستان، یونان، قبرس، روسیه، چین و اندونزی ازجمله کشورهایی هستند که از بورس آن‌ها استفاده می‌کنیم وعملا به دانشگاه‌ها اعلام می‌کنیم و هم‌روی سایت وزارت علوم قرار می‌دهیم که امکان انتخاب مساوی برای همه داوطلبان فراهم شود که دانشجویان داوطلب بتوانند با حداقل‌هایی مانند داشتن معدل ۱۵ در مقطع کارشناسی و ۱۷ در مقطع کارشناسی ارشد و با شرط سنی و حد نصاب زبان، استفاده نمایند.
دکتر صدیقی به راهکارهایی درزمینهٔ بهبود وضعیت موجود اشاره کرد و گفت: درزمینهٔ جذب دانشجوی خارجی با تدوین نقشه راه در راستای بین‌المللی‌سازی و تنظیم سند راهبردی دانشگاه‌ها و با ایجاد زیرساخت سامانه‌ای مناسب جهت دسترسی و اطلاع‌رسانی به متقاضیان درخصوص چگونگی اخذ پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه‌ها و ایجاد دفتر سرپرستی دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌ها و تجمیع کلیه امور در این حوزه باید شرایطی را فراهم نماییم تا متقاضیان با مشکل کمتری مواجه شوند.
وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا در عرصه‌های بین‌المللی ظرفیت دانشگاه‌ها را معرفی کنیم و زمینه جذب علاقه مندان به تحصیل در ایران را نیز فراهم نماییم، افزود: در بحث فرصت‌های تحقیقاتی نیز بایستی ازنظر کمی در تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین کشورهای خارجی با ایران، افزایش فرصت‌های کوتاه‌مدت را لحاظ نماییم. ازنظر کیفی هم می‌توانیم از طریق انعقاد تفاهم‌نامه از طریق دانشگاه‌های مبدأ و مقصد ارتباط بین اساتید و دانشجویان دو دانشگاه را تداوم بخشیم. در این راستا، نقش رایزن های علمی و سرپرست دانشجویان در تعامل با دانشجویان ایرانی در خارج از کشور نیز از جایگاه مهمی برخورداراست.
ر.ا ۵۲/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷