در راستای گسترش همکاری‌های پژوهشی و فناوری صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه فردوسی مشهد و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۶:۱۴ کد : ۴۹۱۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۵
قرارداد همکاری پژوهشی و فناوری بر اساس برنامه پنج‌ساله ششم توسعه مدیریت اکتشاف با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و مهندس هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در دانشگاه فردوسی مشهد به امضا رسید.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه فردوسی مشهد و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، در این نشست دکتر کافی ضمن ابراز خرسندی از اعتماد شرکت ملی نفت ایران به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد، آن را مشوقی برای توسعه و تقویت این ظرفیت‌ها در دانشگاه‌ها دانست.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در سخنان خود گفت: اگر بنا باشد دانشگاه به پژوهش در حوزه‌های منابع و انرژی بپردازد، نفت و گاز در اولویت پژوهش‌ها قرار دارد.
وی ازجمله اقدامات صورت گرفته در این راستا را تأسیس پژوهشکده نفت و گاز، ایجاد رشته مهندسی نفت، جذب دانشجویان خارجی، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه نفت و گاز، تجهیز آزمایشگاه و ایجاد شبکه همکاری دانشگاهی در حوزه نفت و گاز جهت استفاده بیشتر از ظرفیت‌های دانشگاه‌های داخل کشور عنوان کرد.
مهندس هندی نیز در این نشست اظهار داشت: فرآیند اکتشاف نفت و گاز خود یک فرآیند پژوهشی است.
وی بابیان اینکه پس از احصای نیازهای پژوهشی، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با پنج دانشگاه وارد قرارداد شده است از عملکرد کیفی و زمان‌بندی دقیق دانشگاه فردوسی مشهد در قراردادهای قبلی تقدیر کرد.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: پژوهش‌ها باید خروجی‌محور باشد و منابع ما آن‌قدر زیاد نیست که آن‌ها را هدر دهیم لذا انجام پروژه‌های مشترک و به اشتراک گذاشتن منابع و امکانات پژوهشی امری ضروری است.
وی از فعالیت‌های اکتشافی و پژوهشی در شمال شرق کشور و اختصاصاً در دشت سرخس در سیاست‌های کلان وزارت نفت خبر داد.
گفتنی است قراردادی که میان دانشگاه فردوسی مشهد و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران منعقد شد در رابطه با تفسیر کمی لرزه‌ای در جنوب دشت آبادان می‌باشد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴