باهدف بررسی و توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی؛

نشست مشترک وزیر علوم، رؤسای دانشگاه‌های متولی کارگروه‌های ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای چند کشور برگزار می‌شود

۱۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۲ کد : ۴۹۱۲۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۵۲
نشست مشترک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه‌های متولی کارگروه‌های ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای چند کشور، دوشنبه ۱۴مردادماه سال‌جاری، به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.
نشست مشترک وزیر علوم، رؤسای دانشگاه‌های متولی کارگروه‌های ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی و سفرای چند کشور برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی گفت: امروزه در شرایط خاصی از تعاملات علمی بین‌المللی قرارگرفته‌ایم. از یک‌سو، ظرفیت‌های جامعه علمی کشورمان برای تبادل دانش و فناوری توسعه چشمگیری یافته است و از سوی دیگر، چالش‌هایی فراروی کنشگران علمی برای توسعه و تقویت تعاملات قرار دارد.
وی با بیان اینکه، ایستایی در این وضعیت، هم برای شرایط فعلی و هم برای آینده تعاملات علمی بین‌المللی اثراتی منفی به دنبال خواهد آورد، افزود: ازاین‌رو، مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، باهدف فراهم آوردن فرصت تعامل میان رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی، کنشگران علم و فناوری و نمایندگی‌های کشورهای خارجی، نشست‌های رایزنی علمی را به‌صورت متناوب برگزار می‌کند تا از این مسیر، فصول جدیدی را برای توسعه همکاری‌ها بازکرده و با بررسی چالش‌ها نیز به رفع آن‌ها اقدام نماید.
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به حضور وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در این سلسله نشست‌ها افزود: با عنایت به اهمیت و جایگاه تعاملات علمی بین‌المللی در برنامه‌های وزارت علوم و همچنین شخص وزیر محترم علوم، این نشست با حضور وی، معاونان وزارت، روسای حدود 30 دانشگاه  بزرگ که متولی کارگروه‌های ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی هستند، برگزار خواهد شد. همچنین حدود 10 تن از سفیران  و مسئولان علمی سفارت‌خانه‌های مقیم تهران در این نشست حضور خواهند یافت.
به گفته دکتر سالار آملی، حفظ و توسعه بسترهای ارتباط علمی - فناوری، ایجاد دوره‌های مشترک و تأسیس دانشگاه‌های مشترک، تبادل استاد و دانشجو برای استفاده از فرصت‌های مطالعاتی، انجام طرح‌های مشترک تحقیقاتی و چالش‌های احتمالی و پیشرو، انتظارات متقابل  دانشگاهیان ما از جامعه‌های علمی کشورهای هدف همکاری، از مهم‌ترین محورهای این نشست به شمار می رود.م
ل.م54/ع.ع57


( ۱ )