با تلاش محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان صورت گرفت؛

ارتقاء و بهینه‌سازی قطعات گیربکس‌های اتوماتیک خودروهای ساخت شرکت کرمان موتور

۱۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۴ کد : ۴۹۱۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۸
محققان پژوهشکده انرژی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان با همکاری متخصصان شرکت کرمان خودرو، در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی؛ موفق به ارتقاء و بهینه‌سازی قطعات گیربکس‌های اتوماتیک (CVT) خودروهای ساخت این شرکت شدند.
ارتقاء و بهینه‌سازی قطعات گیربکس‌های اتوماتیک خودروهای ساخت شرکت کرمان موتور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان، دکترسیدمحمدحجت محمدی رئیس پژوهشکده انرژی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در رابطه با مفهوم اقتصاد مقاومتی، مبنی بر آنکه «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد»، گفت: در همین راستا و با توجه به رسالت دانشگاه مبنی بر رفع مشکلات جامعه و ارتباطات مؤثر بین صنعت و دانشگاه، محققان پژوهشکده انرژی با همکاری متخصصان شرکت کرمان خودرو، اقدام به رفع عیب و بهینه‌سازی قطعات گیربکس‌های اتوماتیک ( CVT ) خودروهای ساخت شرکت کرمان موتور کردند.

وی با عنوان این نکته که تحریم‌ها مانع تأمین به‌موقع قطعات گیربکس خودرو‌ها بوده، تصریح کرد: محققان پژوهشکده توانستند با بررسی قطعات معیوب به تکنولوژی ساخت این قطعات دست‌یافته و علاوه بر بهبود کیفیت و بهینه‌سازی عملکرد، موجب صرفه‌جویی ارزی و رونق تولید نیز شوند.

رئیس پژوهشکده انرژی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان افزود: شرکت کرمان خودرو نیز در جهت تقویت همکاری با دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و به‌منظور تکمیل و تجهیز آزمایشگاه سوخت و احتراق این پژوهشکده، تعدادی موتور از محصولات این شرکت را در اختیار پژوهشکده قرار داده است.

وی گفت: پس از تکمیل و بهره‌برداری از آزمایشگاه مذکور، این پژوهشکده آمادگی خواهد داشت که خدمات آزمایشگاهی و پژوهشی متنوعی را در اختیار آن شرکت قرار دهد که ازجمله این خدمات آزمایشگاهی می‌توان به اندازه‌گیری توان و گشتاور موتور، آنالیز فرآیند احتراق و تحلیل ترمواکونومیکی سیکل‌های تولید توان اشاره کرد.

دکتر محمدی تأکید کرد: در شرایط کنونیِ جامعه، دانشگاه‌ها در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی نقش مؤثری در رفع موانع و مشکلات صنعت و جامعه خواهند داشت.

وی ضمن اظهار خرسندی و قدردانی از عزم دفتر منطقه‌ای شرکت کرمان موتور در استفاده از دانش بومی و حمایت از تحقیقات دانشگاهی، ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها در آینده گسترش بیشتری خواهد داشت.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۴ )