در راستای اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها انجام شد؛

صادرات محصولات شرکت دانش‌بنیان پارک علم و فناوری البرز در زمینه مقابله با آفات گیاهان

۱۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۶ کد : ۴۹۱۰۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۹۱۵
صادرات فرومون‌های جلب کننده آفات، تولیدشده توسط محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز، به کشورهای منطقه آغاز شد.
صادرات محصولات شرکت دانش‌بنیان پارک علم و فناوری البرز در زمینه مقابله با آفات گیاهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری البرز، رسول رمضانی مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز از تولید ۹ فرومون‌های جلب کننده آفات در این شرکت خبر داد و گفت: با وجود تحریم های ظالمانه بازاریابی و فروش این محصولات به کشورهای منطقه آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه هر گونه گیاهی یک نوع فرومون آفت مخصوص به خود را دارد گفت: در این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری البرز موفق شدیم مجوز ۹ نوع فرومون جنسی برای مقابله با آفات در گیاهان را تولید و مجوزهای مربوطه را از سازمان اصلاح نباتات کشور اخذ نماییم. همچنین باید اعلام کنم قیمت این محصولات نصف محصولات مشابه خارجی و در بعضی مواقع یک سوم مشابه خارجی می‌باشد و از لحاظ کیفیت از نوع خارجی آن بالاتر است.
رمضانی خاطرنشان کرد: نخستین محموله تولیدی این شرکت به کشور افغانستان صادر شده و بازاریابی فروش آن در سایر کشورهای منطقه در شرایط عقد قرار داد و فروش قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه وقتی آفت‌ها وارد تنه درختان می‌شوند دیگر امکان مقابله با این آفت‌ها به آسانی امکان‌پذیر نیست گفت: تنها راه در این زمینه استفاده از فرومون‌های جنسی جلب‌کننده حشرات است که در هر هکتار به اندازه ۱۵ تا ۱۶ تله کار گذاشته می‌شود و با عمر مفید حداقل یک ماه می‌توان به مبارزه آفت‌ها رفت.
رمضانی با بیان اینکه این شرکت دانش‌بنیان در زمینه تولید فرومون‌های جلب کننده حشرات فعالیت می‌کند و این فعالیت برای اولین بار در کشور است گفت: فرومون‌ها موادی هستند که به میزان بسیار ناچیز از حشرات به منظور جفت یابی و یا تجمع و سایر اهداف دیگر ترشح می‌شوند و افراد همان جامعه را مورد تاثیر قرار می‌دهند.
وی این طرح را مناسب برای درختان گردو عنوان کرد و با اشاره به اینکه برای درختان دیگر از جمله سیب و … نیز کاربرد آن دنبال می‌شود، افزود: مدت‌هاست که در کشورهای پیشرفته از این مواد که به شکل مصنوعی در آزمایشگاه‌ها سنتز می‌گردد جهت کنترل آفات کشاورزی استفاده می‌شود.
رمضانی به دستاوردهای دیگر این شرکت اشاره کرد و گفت: این شرکت اولین تولید کننده فرومون‌ها به صورت تجاری در کشور است و محصولات آن جهت پیش‌آگاهی، شکار انبوه و اخلال در جفت‌گیری استفاده می گردد.
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تولید محصولات ارگانیک و سالم در کشاورزی که روز‌به روز برجسته‌تر می‌گردد و بیماری‌های ناشی از استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی انتظار می‌رود توجه و فروش فرومون‌ها به صورت تجاری در ایران و جهان گسترش بیشتری یابد.
رمضانی گفت: هدف ما از پذیرش در پارک علم و فناوری البرز انجام فعالیت‌های پژوهشی، تجاری‌سازی، اختراع، بهره‌مندی از مزایای قانونی پارک، استفاده از نام و برند پارک علم و فناوری البرز و جهاددانشگاهی، دریافت خدمات و مشاوره‌های تخصصی و عمومی و استفاده از منابع موجود در پارک است.
ل.م ۵۴


( ۳ )