ساخت کندوی هوشمند توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف

۰۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۷ کد : ۴۹۱۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۸۹
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با ساخت کندویی هوشمند موفق به افزایش بازدهی کندوهای زنبور عسل و کمک به زنبورستان‌ها و زنبورداران شدند.
ساخت کندوی هوشمند توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت عوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، تیم استارتاپی نُوِه (nove)به سرپرستی دکترامین رضایی زاده استادیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و دکترمهدی شهرداد استادیار پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی با استفاده از اینترنت اشیای موفق به ساخت کندویی هوشمند با نام کندووان پلاس (Kando1+) شدند. این کندو هم برای زنبورداران و زنبورستان‌ها و هم برای زنبورداری شخصی و قابل استفاده است.
دکترشهرداد درخصوص هدف از ساخت این کندو گفت: با استفاده از تکنولوژی روز و با هدف کمک به زنبورداری حرفه ای (مدیریت کندو و زنبورستان‌ها) و همچنین زنبورداری شهری و شخصی کندوی هوشمند ساخته شده است.
کندوی هوشمند به زنبورداران کمک می‌کند تا با نصب اپلیکیشنی بر روی موبایل خود از آخرین وضعیت کندو، اتقاقات اخیر و همچنین مشکلات پیش آمده در کندو آگاه شوند و با استفاده از این اطلاعات بهترین و مناسب‌ترین اقدام را در جهت برطرف کردن مشکل انجام دهند.
وی یادآورشد: افرادی که بصورت شخصی و در حد محدود نیز زنبورداری می‌کنند این امکان را دارند تا با توجه به دانش کمی که درخصوص زنبورداری دارند و با استفاده از این نرم افزار به بهترین شکل از زنبورها مراقبت کرده و سبب افزایش بازدهی کندو شوند.
دکترشهرداد که خود دانش آموخته رشته مهندسی برق است درخصوص اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه کندوی هوشمند در دنیا گفت: کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا و اسلوونی برای اولین بار در دنیا در این حوزه فعالیت‌هایی انجام داده‌اند اما کاری که توسط تیم نُوِه در دانشگاه صنعتی شریف اجام شده به نوعی جدید است.
دکترامین رضایی‌زاده استادیار دانشگاه صنعتی شریف نیز درخصوص ویژگی‌ها و اجزای این کندو گفت: با استفاده از اینترنت اشیای نرم افزاری به منظور ارتباط و انتقال اطلاعات به زنبورداران تهیه شده است. کندوی هوشمند شامل یک کندوی شاهد است که ارتباطات را بین سرور و تلفن همراه برقرار می‌کند و با استفاده از سنسورهایی که در کندو وجود دارد اطلاعاتی را جمع آوری می‌کند.
وی افزود: در اکثر مواقع کندوها در موقعیت‌های خاصی نصب می‌شوند و دسترسی آسان به آنها محیا نیست. در چنین شرایطی کندوی هوشمند می‌تواند این امکان را فراهم آورد که علاوه بر انتقال آنلاین اطلاعات کندو به زنبوردار، به عنوان محافظ و دزدگیر عمل کند و تهدیدها و اتفاقات پیش آمده را به گوشی همراه وی ارسال کند.
دکتررضایی‌زاده با اشاره به جمع آوری اطلاعات و ثبت فعالیت‌ها به صورت دستی توسط زنبورداران گفت: معمولاً زنبورداران فعالیت‌ها و اقداماتی که برای زنبورها انجام شده است را به صورت دستی نوشته و ثبت می‌کنند. اما در کندوی هوشمند نرم افزار مدیریت زنبورستان‌ها مبتنی بر QR code ها طراحی شده که با استفاده از آن اطلاعات به راحتی ثبت و تحلیل شده و خدماتی چون؛ زمان شهدآوری منطقه، پیش بینی وضعیت هوا و هشدارهایی در این خصوص ارائه و علاوه بر آن بهترین راه حل و راهکار نیز به زنبورداران پیشنهاد می‌شود.
دکترشهرداد درخصوص افزایش بازدهی و محصولات کندو گفت: با استفاده از اطلاعات به موقعی که به وسیله کندوی هوشمند جمع‌آوری و در اختیار زنبوردار گذاشته شده و تحلیل آن اطلاعات و انجام عکس العمل مناسب، امکان بازدهی بیشتر کندو و افزایش محصول فراهم می شود.
وی افزود: اطلاعاتی چون؛ وزن، دما، رطوبت تحلیل شده و به وسیله اپلیکیشنی که بر روی موبایل نصب می‌شود به زنبوردار گزارش داده می‌شود. همچنین با وجود میکروفون نصب شده در این کندو با بررسی صدای زنبورها تشخیص حضور ملکه، بچه دهی و غارت اطلاع رسانی خواهد شد.
دکتر شهرداد خاطرنشان کرد: ساخت کندوی هوشمند حاصل فعالیت‌های یک ساله تیم ۸نفره‌ی نُوِه است. نُوِه تیمی متخصص در تحقیق و مهندسی پیشرفته است که بر موضوعات اتوماسیون و کنترل پیشرفته، پردازش سیگنال و یادگیری ماشین متمرکز است. این تیم به صنعت و دانشگاه خدمات و تکنولوژی ارائه می‌کند.
وی در پایان گفت: ساخت کندوی هوشمند در این سطح در کشور به نوعی بی نظیر است. فاز استارتاپی محصول ما اجرایی شده و اکنون می‌توانیم با جذب سرمایه گذار وارد مرحله‌ی تجاری سازی آن شویم.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴