توسط محققان دانشگاه حکیم سبزواری صورت گرفت؛

ثبت دو ژن باکتریایی جدید بومی ایران در بانک جهانی ژن

۰۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۳ کد : ۴۹۰۹۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۱
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری موفق به شناسایی و ثبت دو ژن باکتریایی جدید بومی ایران در بانک جهانی ژن شدند.
ثبت دو ژن باکتریایی جدید بومی ایران در بانک جهانی ژن

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، موسی الرضا کریمی مدیر این شرکت دانش‌بنیان در این خصوص گفت: دستاوردی که به تازگی به آن دست پیدا کرده‌ایم ثبت ژن دو باکتری هم‌زیست گیاه و مفید برای رشد و بازدهی گیاهان در بانک اطلاعات بیولوژی آمریکا (ncbi) است.
وی افزود: این دو سویه باکتری بومی ایران هستند و توسط شرکت زیست کودسازان ارغوان از زمین.های کشاورزی ایران جداسازی شده است.
کریمی اظهارداشت: بعد از جدا سازی و گذاشتن تست های بیوشیمیایی، آزمایشگاهی و مزرعه ای اطمینان کامل را نسبت به مفید بودن این باکتری ها پیدا کرده و باکتری های مورد نظر را توالی یابی کرده و توالی 16sRNA این دو باکتری را در بانک اطلاعات ncbi ثبت کردیم که پس از تایید کارگروه ارزیابی این بانک به عنوان باکتری جدید و بومی ایران با کدهای شناسایی این دو باکتری در بانک اطلاعات MN173861و MN173862 ثبت شد.
وی با تاکید بر اینکه کاربرد این دو سویه کمک به رشد و بازدهی بهتر گیاهان کشاورزی است، گفت: در حال حاضر این دو سویه در کود زیستی که شرکت زیست کود سازان ارغوان تولید می کند به عنوان باکتری مفید استفاده می شود.
کریمی با اشاره به اینکه دو باکتری کشف شده اهمیت فراوانی در رشد و بازدهی گیاهان دارند، یادآورشد: استفاده از این دو سویه جدید در کود زیستی علاوه بر صرفه اقتصادی برای کشاورزان کاهش ارزبری فراوانی برای کشور را به دنبال دارد.
گفتنی است تولیدکودهای بیولوژیکی دارای میکروارگانیسم‌های تولیدکننده هورمون رشد برای نخستین بار در کشور از جمله دستاوردهای دیگر این شرکت دانش‌بتیان می گ‌باشد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۲ )