باهدف توسعه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان صورت پذیرفت؛

امضای تفاهم‌نامه ایجاد چهارمین کارخانه نوآوری کشور در اردبیل

۰۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۸ کد : ۴۹۰۶۹ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۴۰۹
تفاهم‌نامه ایجاد و راه‌اندازی چهارمین کارخانه نوآوری مابین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری اردبیل و پارک علم و فناوری اردبیل و سرمایه‌گذار بخش خصوصی در دفتر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.
امضای تفاهم‌نامه ایجاد چهارمین کارخانه نوآوری کشور در اردبیل

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان اردبیل، این تفاهم‌نامه جهت تأسیس کارخانه نوآوری باهدف توسعه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در استان منعقد و از طریق ایجاد زنجیره کامل اکوسیستم فناوری مشتمل بر شتاب‌دهنده‌ها، استارتاپ ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال، در حوزه‌های مختلف گردشگری، کشاورزی، تولید بذر، فناوری ساختمان و گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و فرآوری چرم به فعالیت خواهد پرداخت. به این منظور تفاهم‌نامه به امضای طرف‌های مذکور رسیده و مقرر شد در محل کارخانه چرم مغان که در یک کیلومتری شهر اردبیل واقع است راه‌اندازی شود.

دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: راه‌اندازی کارخانه نوآوری در استان اردبیل به‌عنوان یک کار خلاقانه و زیرساختی زمینه فعالیت نخبگان، محققان، اساتید و تحصیل‌کردگان را فراهم خواهد کرد و از توانمندی آن‌ها در رونق کسب‌وکارهای نوآورانه استفاده خواهد شد.

وی تصریح کرد: کارخانه چرم مغان به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تولیدی تعطیل‌شده استان اردبیل با تدبیر استاندار اردبیل و مالک این کارخانه در راستای تحقق شعار سال یعنی رونق تولید و نیز اشتغال جوانان و بهره‌گیری از سرمایه‌های فیزیکی بلااستفاده دوباره احیاشده و با رویکردی جدید و خلاقانه به چرخه تولید و اشتغال برخواهد گشت.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل خاطرنشان کرد: ازاین‌پس شتاب‌دهنده‌های نوآوری و استارتاپ ها و شرکت‌های نوپا در کل اکوسیستم‌های کارآفرینی محل مناسب جهت استقرار و فعالیت خواهند داشت.

دکتر ابراهیم پور افزود: این کارخانه در زمینی به وسعت ۱۶ هکتار و قابل افزایش تا ۱۰۰ هکتار در یک کیلومتری شهر اردبیل و دارای سوله‌های مجهز به مساحت ۲۴ هزار مترمربع می‌باشد که این سوله‌ها متناسب با نیاز شرکت‌های فناور قابل افزایش می‌باشد و این کارخانه از تمامی زیرساخت‌های لازم از قبیل آب و برق و گاز و راه ارتباطی مناسب برخوردار می‌باشد که با راه‌اندازی آن در آینده‌ای نزدیک خدمات حرفه‌ای کسب‌وکار و زیرساخت‌های مطمئن و مربیان و نیروهای انسانی موردنیاز را در یک مکان جغرافیایی متمرکز برای استارتاپ ‌ها فراهم می‌کند.

وی ظرفیت ایجاد اشتغال در این طرح را بالا دانست و گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود و اراده بالای سرمایه‌گذار و همکاری و همیاری مسئولان استانی پیش‌بینی می‌شود در طول ۳ سال آینده برای بیش از ۲۰۰۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد کرد.

ل.م ۵۴


( ۱ )