در راستای گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی صورت پذیرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه المستقبل عراق

۰۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۳ کد : ۴۹۰۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۱
دانشگاه تبریز و دانشگاه المستقبل عراق در راستای گسترش همکاری‌های بین‌المللی تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و پژوهشی مشترک امضا کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه المستقبل عراق

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، این تفاهم‌نامه همکاری مشترک به‌منظور تبادل تجربیات علمی و آموزشی و فراهم آوردن گسترش ارتباطات در راستای توسعه تحقیقات مشترک در حوزه‌های مختلف با استفاده از ظرفیت‌های طرفین بین دو دانشگاه به امضای دکتر اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز و دکتر فلاح حسن حسین الخفاجی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه المستقبل عراق رسید.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در این آیین با اشاره به سابقه دیرین دانشگاهی شهر تبریز و در این میان ظرفیت‌های بالای علمی و آموزشی دانشگاه تبریز اظهار داشت: شهر تبریز مهد تمدن تولید علم و فناوری بوده و هست، به‌طوری‌که حدود 8۰۰ سال پیش دانشگاه بین‌المللی به نام ربع رشیدی در این شهر وجود داشت که در آن دانشجویان و علمای زیادی از سراسر جهان مشغول به تحصیل بودند و دانشگاه تبریز نیز در امتداد این دانشگاه آغاز به کار کرده است.

دکتر عسگری در ادامه توسعه همکاری‌های بین‌المللی و قرارگرفته در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا را ازجمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و یادآور شد: این دانشگاه در حال حاضر با 8 دهه فعالیت درخشان و با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیئت‌علمی و بیش از 24 هزار  نفر دانشجو و نیز به دلیل  قرابت جغرافیائی و سهولت دسترسی به کشور عراق آماده توسعه هرگونه همکاری  به‌ویژه اجرای طرح‌های پژوهشی، انتقال تجربیات علمی، پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی است.

وی در بخش دیگر سخنان خود برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی زبان فارسی، برپایی کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های تحصیلات تکمیلی، تبادل استاد و دانشجو، پذیرش استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه المستقبل در قالب فرصت مطالعاتی را ازجمله مفاد این تفاهم‌نامه همکاری مشترک عنوان کرد.

دکتر فلاح حسن حسین الخفاجی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه المستقبل عراق نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه دانشگاه المستقبل با توجه به نوپا بودن، نیازمند استفاده از تجربیات و انتقال دانش از دانشگاه‌های بزرگ، مهم و تأثیرگذاری چون دانشگاه تبریز است، تصریح کرد: این تفاهم‌نامه همکاری مشترک نیز در راستای تحقق بخشیدن به این امر مهم منعقد می‌شود.

وی اضافه کرد: با عملیاتی شدن مفادهای این تفاهم‌نامه همکاری در آینده نزدیک شاهد گسترش توسعه همکاری‌ها و به‌ویژه بهره‌مندی دانشگاه المستقبل عراق از تجربیات تولید علم و فناوری دانشگاه تبریز خواهیم شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه المستقبل عراق گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای استادان این دانشگاه، استفاده  استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه المستقبل از امکانات و ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه تبریز در قالب فرصت‌های مطالعاتی کوتاه‌مدت برای ارتقا و بهبود تولید علم و فناوری دانشگاه المستقبل عراق ضروری است.

گفتنی است دانشگاه المستقبل عراق در شهر حله مرکز استان بابل در کشور عراق واقع‌شده و با دارا بودن 15 دانشکده و پژوهشکده در رشته‌های پزشکی، علوم مهندسی، علوم اجتماعی و علوم فعالیت می‌کند.

ل.س42/ل.م54