در پژوهش مشترک محقق دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگران بین‌المللی تحقق یافت:

شبیه‌سازی بار بهداشتی مرگ و میر ناشی از افزایش دما در نتیجه تغییرات آب و هوایی در ۲۸ کشور جهان

۰۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۹ کد : ۴۹۰۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۳۱
پژوهشگر دانشگاه حکیم سبزواری در پژوهشی مشترک با محققانی از کشورهای کره، انگلیس، آمریکا، استرالیا، چین، برزیل، تایوان، سوئیس، اسپانیا و پرتغال، بار بهداشتی مرگ‌و‌میر ناشی از افزایش دما در نتیجه تغییرات آب و هوایی در ۲۸ کشور در سراسر جهان(در ۴۵۹ ایستگاه) شبیه‌سازی شد.
شبیه‌سازی بار بهداشتی مرگ و میر ناشی از افزایش دما در نتیجه تغییرات آب و هوایی در ۲۸ کشور جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، فاطمه میوانه دانشجوی دکتری رشته آب و هواشناسی شهری دانشگاه حکیم سبزواری در شرح پژوهش خود گفت: در این تحقیق بار بهداشتی مرگ و میر ناشی از افزایش دما در نتیجه تغییرات آب و هوایی در ۲۸ کشور در سراسر جهان (در ۴۵۹ ایستگاه) با استفاده از ۵ مدل گردش عمومی جو تحت ۴ سناریوی (RCP2.6, RCP4.5, RCP6.0 و RCP8.5) شبیه‌سازی شد.
وی افزود: همچنین در این مطالعه براساس داده‌های تاریخی افزایش دما تا سال ۲۰۹۹ شبیه سازی شد و نسبت خطر مرگ‌ومیر و ارتباط آن با دما با روش‌های آماری مدلسازی شدند.
میوانه با اشاره به اینکه نتایج مطالعه حاکی از آنست که بیشترین افزایش دما در طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۹۹ در کانادا و فنلاند قابل وقوع است و کمترین افزایش دمایی در ایرلند و آرژانتین برآورد شده است، اظهار داشت: علاوه بر این یافته های این پژوهش بیانگر آنست که به ازای هر ۱ درجه سانتی گراد افزایش دما، تعداد مرگ و میر بیش از حد، در کشورهای گرمسیری افزایش می‌یابد. افزایش دما در این مناطق موجب تاثیر گزاری بر افراد آسیب‌پذیر و افزایش هزینه ها و بار بهداشتی در کشورها خواهد شد.
گفتنی است نتایج این پژوهش مشترک بین‌المللی در مقاله‌ای تحت عنوان:
Perdicted temperature-increase -induced global health burden and its regional variability در مجله معتبر Environment International از انتشارات الزویر چاپ شده است. این مجله دارای IF: 7.943 بوده و جزو ۱۰ مجله برتر در زمینه مربوط می باشد و دارای رتبه Q1 در نشریات علمی است.
لینک دسترسی به مقاله
https://doi.org/10.1016/j.envint.2019.105027 می‌باشد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۱ )