سلسله نشست‌ های هم‌اندیشی وزیر علوم با اعضای هیئت‌علمی جوان و نخبه کشور؛

وزیر علوم خبر داد: جایگاه دوم ایران در تربیت نیروی انسانی دانشگاهی در جهان

۰۵ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۹ کد : ۴۹۰۰۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۱۴۸
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهارمین نشست از سلسه نشست‌های هم‌اندیشی وزیر علوم و برخی از معاونان و مسئولان وزارت علوم با اعضای هیئت‌علمی جوان و نخبه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه ها و پارک‌های علم و فناوری کشور از جایگاه دوم ایران در تربیت نیروی انسانی دانشگاهی در جهان خبر داد.
وزیر علوم خبر داد: جایگاه دوم ایران در تربیت نیروی انسانی دانشگاهی در جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، چهارمین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی وزیر علوم و معاونان وی با اعضای هیئت علمی جوان و نخبه کشور با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، دکتر مسعود شمس‌بخش، مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی، دکتر محمدجواد رسایی، مشاور وزیر علوم و جمعی از اساتید جوان و نخبه دانشگاهی صبح امروز، شنبه، ۵ مردادماه در این وزارتخانه برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر غلامی گفت: دانشگاه‌های کشور پس از انقلاب توانسته است با موفقیت ۳ دوره را پشت سر بگذارد؛ دوره نخست از دهه شصت شروع شد و در آن به تربیت نیروی انسانی توجه شد. خوشبختانه در تربیت نیروی انسانی موفق عمل کرده‌ایم و در جهان رتبه دوم را داریم. در دهه سوم انقلاب، دانشگاه‌ها توانستند گام دوم را برداشته و در سطح بین‌المللی رتبه پژوهشی ایران را ارتقاء دهند. در دهه چهارم انقلاب و در گام سوم، دانشگاه‌های کارآفرین در حال شکل گیری هستند و پارک‌های علم و فناوری نیزدر حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به اینکه این نشست ها بیشتر جنبه غیررسمی و دوستانه دارند خاطرنشان کرد: اعضای هیئت علمی حاضر در نشست به یاد داشته باشند که به دلیل سمت‌هایشان در دانشگاه‌ها دعوت نشده‌اند بلکه به عنوان اعضای نخبه و جوان دانشگاهی برای همفکری و تدوین نقشه راه آینده آموزش عالی دعوت شده‌اند. آینده دانشگاه‌ها با حضور شما اتفاق خواهد افتاد. ما امروز با استفاده از پیشنهادهای شما در سیاست‌گذاری‌های کلان تصمیماتی را اتخاذ می کنیم و شما باید در فردای آموزش عالی این تصمیمات را اجرائی کنید.
وزیرعلوم خاطرنشان کرد: در خصوص بحث ارتباط با صنعت در چند سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده است. موافق این موضوع هستم که بایستی در شهرستان‌ها کمک بیشتری درخصوص ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت صورت بگیرد. در زمینه بومی‌گزینی نیز ایرادهای جدی‌ای درباره این طرح وجود دارد تلاش می‌کنیم این طرح را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کنیم تا در خصوص آن بازاندیشی صورت بگیرد.
در این نشست دکتر بهروز کشته گر، عضو هیئت علمی دانشگاه زابل، دکتر علیرضا امانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دکتر حسین دانش‌مهر، عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان، دکتر علی امیری، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان، دکتر بهنام پورحسن، عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان و دکتر مهدی کرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد حضور داشتند.
کمبود زیرساخت‌های لازم برای انجام پژوهش عمیق در کشور به خصوص در مناطق دور از پایتخت، ضرورت تقویت ارتباط با صنعت اساتید، لزوم برداشتن رابطه مرکز پیرامونی در زمینه تجهیزات فنی دانشگاه‌ها، ضرورت استخدام دکتراهای علوم پایه یکی از نیازها برای فردای آموزش عالی، تضاد بومی‌گزینی با عدالت آموزشی، لزوم اعتماد به متخصصان علوم انسانی در حوزه سیاست‌گذاری و مدیریتی، ایجاد دانشگاه کارآفرین با ایجاد اکوسیستم‌های واقعی، ضرورت توجه به علوم بنیادی برای ساختن فردای صنعت و ایجاد ارتباط موثر میان علم دانشگاه و بخش صنعت، برخی از مطالب و پیشنهادهایی بودند که از سوی استادان در این نشست هم‌اندیشی با وزیر علوم مطرح شد.
این نشست چهارمین جلسه هم اندیشی از سلسله نشست‌های وزیر علوم با اعضای هیئت‌علمی جوان و نخبه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری کشور است که با هدف هم فکری درباره مسائل و آینده آموزش عالی برگزار می‌شود.
ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴/‏ ع.ع ۵۷

‌‌‌‌‌‌