در خطبه‌های نماز جمعه شهر اردبیل مطرح شد:

رشد ۱۵۰ درصدی همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه محقق اردبیلی در شرایط تحریم

۰۵ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۱ کد : ۴۸۹۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۳۸
دکترعزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از رشد ۱۵۰ درصدی همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه محقق اردبیلی در شرایط ایزوله و تحریم شدید بین‌المللی خبر داد.
رشد ۱۵۰ درصدی همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه محقق اردبیلی در شرایط تحریم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر حبیبی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر اردبیل که همزمان با چهلمین سالروز برگزاری نماز جمعه در اردبیل و چهارم مرداد روز استان اردبیل انجام شد، در تشریح اقدامات و دستاوردهای دانشگاه محقق اردبیلی، گفت: این دانشگاه دارای ۳۸۵ نفر عضو هیات علمی می باشد که با استخدام‌های جدید این تعداد در مهرماه سالجاری به حدود ۴۰۰ نفر افزایش خواهد یافت. تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه محقق اردبیلی نیز حدود ۱۱ هزار نفر می باشد که در ۲۳۸ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند.

وی با اشاره به پروژه‌های عمرانی فعال در دانشگاه، افزود: علیرغم تحریم های ظالمانه پروژه های عمرانی متعدد از جمله فاز سوم دانشکده فنی و مهندسی با زیربنای ۴۸۰۰ مترمربع، خوابگاه دانشجویی با زیربنای ۴۲۰۰ مترمربع و استخر آموزشی و فرهنگی با زیربنای ۲۵۰۰ مترمربع در دانشگاه آغاز شده است.

دکترحبیبی گفت: در حال حاضر پروژه های عمرانی فاز دوم و سوم دانشکده فنی و مهندسی، ساختمان های جدید دانشکده های علوم اجتماعی و کشاورزی و منابع طبیعی، آزمایشگاه میز لرزه، کتابخانه مرکزی، خوابگاه دانشجویی و تعمیرات اساسی خوابگاه های ویلایی و ساختمان شماره دو دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی به سرعت در حال اجرا هستند و پیش بینی می شود طی سالجاری پروژه های کتابخانه مرکزی با زیربنای ۶ هزار مترمربع، فاز دوم دانشکده فنی و مهندسی با زیربنای ۲۵۰۰ مترمربع و دانشکده علوم اجتماعی با زیربنای ۵ هزار مترمربع به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: پروژه های گلخانه آموزشی و تحقیقاتی، ساختمان دانشکده فناوری های نوین نمین، یادمان شهدای گمنام و ساختمان رصدخانه دانشگاه نیز طی سالجاری آغاز خواهد شد.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از رشد ۵۵ و ۴۰ درصدی تولیدات علمی دانشگاه در یکسال گذشته بر مبنای گزارشات پایگاه های استنادی Scopus و Web of Science خبر داد و گفت: ارتقای هشت پله ای رتبه دانشگاه در رتبه بندی سالیانه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، درخشش مجدد دو نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه در زمره یک درصد دانشمندان برتر دنیا، رشد ۶۰ درصدی در قسمت مرجعیت علمی دنیا از طریق انتشار مقالات داغ، پر استناد و با ضریب تاثیر بسیار بالا، رشد ۱۵۰ درصدی همکاری های علمی بین المللی در شرایط ایزوله و تحریم شدید بین المللی، برگزاری ۱۰ کنفرانس ملی و بین المللی در جهت ایجاد جنب و جوش علمی و ارتباطات علمی بین دانشجویان و اساتید دانشگاه با دانشگاه های داخل و خارج کشور، انجام ۲۹ مورد قرارداد طرح پژوهشی بین سازمانی با اعتبار بیش از ۱۴ میلیارد ریال درخصوص حل مشکلات صنایع در سطح ملی و استانی، انعقاد بیش از ۱۲ عنوان تفاهم نامه همکاری های علمی و آموزشی با دستگاه های اجرایی و واحدهای تولیدی و صنعتی در راستای همکاری دانشگاه با صنعت و جامعه و کسب رتبه برتر کشوری موزه تاریخ علوم دانشگاه و ثبت آن در کمیته بین المللی موزه های دانشگاهی جهان از مهمترین اقدامات و دستاوردهای پژوهشی دانشگاه محقق اردبیلی در ۱۵ ماه گذشته می باشد.

دکترحبیبی به اهتمام و اقدام موثر دانشگاه محقق اردبیلی برای پذیرش دانشجوی بدون کنکور در ۱۹ رشته در اردبیل، نمین، مشگین شهر و مغان از تمام گروه های آزمایشی در راستای سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر کاهش دغدغه‌ها از بابت کنکور خبر داد و تصریح کرد: حمایت از دانشجویان با استعداد در قالب اعطای بورسیه تحصیلی ۲، ۳ و ۵ میلیون ریالی برای دانشجویان دکتری، ارشد و کارشناسی خوشه ۱، اعطای جوایز تحصیلی، امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی، ثبتنام و پذیرش بدون کنکور در مقاطع بالاتر صورت می گیرد.

وی از تسهیل فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان دکتری خبر داد و گفت: در سال گذشته ۱۰ نفر به فرصت مطالعاتی خارجی اعزام شده اند و ۲۴ نفر نیز از فرصت مطالعاتی داخلی استفاده کرده اند.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به وجود ۸۲ تشکل دانشجویی شامل ۵۵ انجمن علمی، ۵ تشکل اسلامی و ۲۲ کانون فرهنگی و هنری در دانشگاه اشاره کرد و گفت: ۶۹ نشریه دانشجویی در دانشگاه منتشر می شود و دو نفر از دانشجویان ما نیز در اتحادیه انجمن های علمی کشوری عضو هستند.

وی همچنین از کسب ۲۷ عنوان افتخار در حوزه های انجمن های علمی، نشریات و قرآن و عترت و کسب رتبه ممتاز کشوری در سال ۱۳۹۷ در زمینه فعالیت های قرآنی خبر داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در سال ۱۳۹۷ یک نفر از دانشجویان مقطع دکتری و یک نفر از دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه به صورت همزمان برای اولین بار به عنوان دانشجوی نمونه کشوری در بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شدند.

وی از اسکان تمامی دانشجویان متقاضی خوابگاه به تعداد دو هزار و ۶۰۰ نفر در خوابگاه‌های دانشجویی با زیربنای ۲۷ هزار مترمربع خبر داد و گفت: جمع‌آوری خوابگاه‌های خودگردان و انتقال دانشجویان به خوابگاه‌های داخل دانشگاه از طریق تبدیل ساختمان های ویلایی، آپارتمان ها و مهمانسرای دانشگاه به خوابگاه و صرفه جویی ۵ میلیارد ریالی در طول سال انجام شده است.

دکترحبیبی همچنین به انجام تعمیرات اساسی در خوابگاه های دانشجویی دانشگاه با اعتبار بالغ بر ۷.۵ میلیارد ریال، شروع عملیات احداث بزرگترین خوابگاه دانشجویی پسران با ظرفیت ۳۲۰ نفر، پرداخت وام های دانشجویی به تعداد بیش ۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو به مبلغ بیش از ۴۰ میلیارد ریال، پرداخت وام قرض الحسنه به ۷۰۰ نفر از دانشجویان بی بضاعت بصورت بلاعوض و باعوض با بیش از ۷۰۰ میلیون ریال اشاره کرد.

گفتنی است در ادامه رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل از ایشان برای بازدید از بخش های مختلف دانشگاه و پروژه های عمرانی دعوت کرد.

 

ضرورت استفاده از ظرفیت خرد و گفتمان آکادمیک دانشگاه‌ها در امر محیط زیست

معاون آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت استفاده از ظرفیت خرد و گفتمان آکادمیک دانشگاه ها در امر محیط زیست تاکید کرد.

دکتر اسکندر امیدی نیا در نشست با رئیس دانشگاه محقق اردبیلی یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه ها را شکل دهی مشارکت های اجتماعی عنوان کرد و گفت: حضور دانشجویان در دانشگاه ها فرصت بسیار خوبی است تا بتوانند در مباحث اجتماعی که رنگ و بوی محیط زیستی دارند، مشارکت داشته باشند.

وی محیط زیست را یک موضوع بسیار تخصصی دانست و افزود: باید شعار از مردم، با مردم و برای مردم را سرلوحه کار خود قرار داده و به محیط زیست که یک ارزش و فضیلت اجتماعی و راز مانایی تمدن ایرانی است، توجه ویژه داشته باشیم.

امیدی نیا به ضرورت استفاده از ظرفیت خرد و گفتمان آکادمیک دانشگاه ها در امر محیط زیست تاکید و تصریح کرد: محیط زیست یک جریان اجتماعی بوده و این جریان وحدت آفرین است.

دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز ضمن معرفی اجمالی دانشگاه، گفت: در بحث مدیریت سبز در دانشگاه محقق اردبیلی، تمرکز بسیار زیادی وجود دارد و در همین راستا با اعتبار حدود ۲۰۰ میلیون تومان موتورخانه های دانشگاه هوشمندسازی شده اند.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت تشکل های دانشجوی و NGOها در جهت پاک سازی محیط زیست و گسترش این فرهنگ در سطح دانشگاه و جامعه، افزود: انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست نیز از پایان نامه های و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در موضوعات مرتبط حمایت کند.

دکتر حبیبی با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه مهین اسلامی ایران طی چهل سال گذشته، تصریح کرد: علی رغم این چنین تحریم هایی، اقتدار علمی امروز کشور را مدیون دانشگاهیان هستیم.

مهندس محمد خداپرست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی در زمینه بحث های آموزشی، برگزاری همایش ها و سمینارها با دانشگاه های استان به ویژه دانشگاه محقق اردبیلی داریم، گفت: استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاه ها در کارگروه های تخصصی اداره کل نیز انجام شده است.

دکتر اردوان قربانی معاون اداری و مالی دانشگاه محقق اردبیلی نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت این دانشگاه در زمینه مدیریت سبز، گفت: تفکر زیست محیطی در دانشگاه شکل گرفته و امیدواریم درک ضرورت توجه به محیط زیست در جامعه نیز شکل بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای دانشجویان ورودی جدید در خصوص آشنایی با مدیریت سبز، افزود: تلاش ما در دانشگاه، تربیت دانشجوی سبز و تحویل آن به جامعه است.

در ادامه تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی بین سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاه محقق اردبیلی منعقد شد.

ل.س ۴۲/ س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )