با اجرای طرح همیار صنعت برای اولین بار در کشور تحقق یافت؛

اشتغال نزدیک به ۸۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی قم

۰۵ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۵ کد : ۴۸۹۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۲
دکترمرجانی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی قم از اشتغال نزدیک به ۸۰ درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در سال جاری خبر داد.
اشتغال نزدیک به ۸۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی قم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی قم، دکترمرجانی گفت: امروز اشتغال جوانان به یکی از مسائل اصلی کشور تبدیل شده است. با وجود تحریم‌های دشمن و لزوم حل مسائل در داخل کشور باید به ظرفیت نیروهای جوان و متخصص بیش از پیش اهمیت داده شود.
وی افزود: در این برهه از زمان آموزش عالی در رفع معضل بیکاری وظیفه خطیری را عهده‌دار است. پیمایش مسیر شغلی فارغ‌التحصیلان و پیگیری دائمی آن موضوعی بود که به صورت پراکنده در دانشگاه‌ها انجام می شدتا اینکه طرح رصد اشتغال توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت سراسری انجام شد. بررسی ظرفیت پذیرش در رشته‌های مختلف، بازنگری متون درسی و آموزش‌های کاربردی به دانشجویان و برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های جدید در آموزش عالی ازجمله نتایج بررسی این طرح بوده است.
دکترمرجانی ایجاد نظام اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به ذی‌نفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته‌های دانشگاهی را ضروری دانست وتصریح کرد: ایجاد این نظام باعث شفاف‌سازی و آگاهی بخشی به دانش آموزان و دانشجویان می شود که با رصد آمار و اطلاعات در خصوص رشته‌های آموزشی می توانند با انتخاب رشته‌های صحیح و آگاهانه نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی را کاهش دهند.
وی افزود: با شرکت دانشگاه صنعتی قم در طرح رصد اشتغال، مشخص شد میانگین اشتغال در این دانشگاه در سال گذشته ۷۲ درصد و در سال جاری نزدیک به ۸۰ درصد بوده است.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی قم گفت: این دانشگاه در حال توسعه با مطرح و اجرای طرح همیار صنعت برای اولین بار در کشور توانسته است زمینه اشتغال حین تحصیل را برای دانشجویان فراهم کند. با توجه به وجود شهرک‌های صنعتی در استان قم این طرح علاوه بر اشتغال‌زایی دانشجویان، رونق تولید در استان را نیز به ارمغان آورده است.
وی افزود: یکی از اهداف دانشگاه صنعتی قم به عنوان دانشگاه‌های نسل سوم کارآفرینی و تولید ثروت است. دراین راستا دانشگاه صنعتی قم با افتتاح باشگاه توانمندی استارتاپ‌ها زمینه را برای عملی نمودن ایده‌های دانشجویان فراهم کرده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴