در پژوهش مشترک محققان دانشگاه‌های حکیم سبزواری و شیراز بررسی شد:

کاهش آسیب‌های مخزنی در حین علمیات حفاری با استفاده از نانومواد کربنی

۰۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۳ کد : ۴۸۹۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۴
محققان دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه شیراز در پژوهشی مشترک «رفتار جریانی سیالات حفاری با استفاده از نوین‌ترین مدل‌های رئولوژیکی در جهت کاهش آسیب به سازندهای هیدروکربنی با استفاده از نانومواد کربنی» را مورد بررسی قرار دادند.
کاهش آسیب‌های مخزنی در حین علمیات حفاری با استفاده از نانومواد کربنی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، مقاله حاصل از این پژوهش مشترک با عنوان ”بررسی جامع تجربی، تحلیلی و توموگرافی رئولوژی و رفتار آسیب سازندی سیال حفاری امولسیون معکوس نوین بهبودیافته با نانومواد” در مجله معتبر بین‌المللی “Journal of Petroleum Science and Engineering”، که جزء ده ژورنال برتر دنیا درزمینهٔ مهندسی نفت (رتبه دوم) و با IF=2.886 و رتبه‌بندی علمی Q1 است، پذیرفته شد.

مقاله مذکور، پژوهشی توسط مهندس سیدحسن حجی آبادی، دکتر علی صنعتی و دکتر امین کاظمی بیدختی، استادان دانشکده مهندسی نفت و پتروشیمی  دانشگاه حکیم سبزواری با همکاری استادان دانشگاه شیراز به نگارش درآمده است.

این مقاله، مطالعه‌ای است بر رفتار جریانی سیالات حفاری با استفاده از نوین‌ترین مدل‌های رئولوژیکی و نیز بهبود خصوصیات آن در جهت کاهش آسیب به سازندهای هیدروکربنی با استفاده از نانومواد کربنی پرداخته است و در آن، علاوه بر انجام آزمایش‌ها با استفاده از تجهیزات مدرن گروه مهندسی نفت دانشگاه حکیم سبزواری، در یک همکاری مؤثر علمی با دانشگاه شیراز، از آخرین روش‌های روز دنیا در بررسی آسیب سازند (Computed Tomgraphy Scan (CT-Scan)) استفاده‌شده است.

گفتنی است نتایج این مقاله قدمی در جهت کاهش آسیب‌های مخزنی در حین علمیات حفاری و نیز گسترش استفاده از دانش CT-Scan در مهندسی نفت است و علاقه‌مندان جهت دسترسی به این مقاله می‌توانند به آدرس الکترونیکی https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0920410519306758 مراجعه کنند.

ل.س42/ل.م54