در آزمایشگاه تحقیقاتی رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛

طراحی و ساخت دستیار رباتیک جراح قلب تپنده

۰۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۵ کد : ۴۸۹۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۱
دستیار رباتیک جراح قلب تپنده در آزمایشگاه تحقیقاتی رباتیک دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شد.
طراحی و ساخت دستیار رباتیک جراح قلب تپنده

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این طرح جزء برنامه‌های همکاری‌های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که با همکاری دکترمهدی توکلی از دانشگاه آلبرتا انجام شده است.

دکترحیدرعلی طالبی رییس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص ویژگی‌های این ربات گفت: این ربات می‌تواند هم زمان با ضربان قلب حرکت کند تا بتواند به جراح در انجام دقیق جراحی کمک کند و امکان دیدن تصاویر برای جراح راحت‌تر باشد.

دکترایمان شریفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی دانشگاه و همکار طرح با اشاره به حضور ۶ دانشجوی تحصیلات تکمیلی در این طرح گفت: جراح می‌تواند از راه دور و با استفاده از جوی استیک (دسته) روبات را هدایت کند تا بتواند جراحی دقیق و ظریفی را انجام دهد.

در جراحی‌های ترمیمی، قلب باید خون را از قلب تخلیه و به دستگاه دیگری که کار قلب را انجام می‌دهد، منتقل کرد. چنین اقدامی خطر بروز سکته قلبی را افزایش می‌دهد از این رو این روبات هم‌زمان با ضربان قلب حرکت می‌کند.

این روبات دستیار می‌تواند تمام حرکات قلب را تقلید کند و با قلب جلو و عقب شود. این دستگاه علاوه بر جراحی قلب، می‌تواند در جراحی‌های قفسه سینه و داخل شکم بکار گرفته شود. این دستگاه در دو نسخه (ورژن) ساخته شده است که نسخه (ورژن) قدیمی‌تر بزرگ‌تر و نسخه (ورژن) جدیدتر کوچک‌تر است.

دکترشریفی در ادامه گفت: هر ربات تا ۵ درجه آزادی عمل دارد و دو بازوی رباتیک در کنار هم می‌توانند تا ده درجه آزادی عمل داشته باشند. تاکنون بیش از سی مقاله از این کار تحقیقاتی منتشر شده است.

رییس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دستگاه مراحل تحقیقاتی خود را با موفقیت به پایان رسانده و در صورت حمایت‌های مالی می‌توان آن را در مرحله کلینیکی به کار گرفت.

ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴