در راستای افزایش مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال صورت پذیرفت؛

اجرای نخستین طرح توانمندسازی دانشجویان مجتمع آموزش عالی اسفراین جهت ورود به صنعت

۰۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۴ کد : ۴۸۹۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۰
نخستین طرح توانمندسازی دانشجویان رشته‌های مهندسی مجتمع آموزش عالی اسفراین جهت ورود به صنعت، در راستای افزایش مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال انجام شد.
اجرای نخستین طرح توانمندسازی دانشجویان مجتمع آموزش عالی اسفراین جهت ورود به صنعت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مجتمع آموزش عالی اسفراین، افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و مهندسی و همچنین عدم داشتن مهارت کافی جهت ورود به بازار کار ازجمله عواملی است که سبب بروز مشکلاتی جهت اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در صنعت شده است.

با توجه به سیاست‌های کلان وزارت علوم در راستای افزایش مهارت‌آموزی دانشجویان مقطع کارشناسی، مسئولان دانشگاه اسفراین طی دو سال گذشته با اجرای نخستین طرح توانمندسازی دانشجویان رشته‌های مهندسی مقطع کارشناسی جهت ورود به صنعت گام‌های مهمی در راستای سیاست‌های کلان وزارت علوم برداشت‍ه‌اند.

دکتر مرتضی سعادت طرقی رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت مجتمع آموزش عالی اسفراین درخصوص جزئیات این طرح که برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود، گفت: مجتمع آموزش عالی اسفراین تلاش می‌کند با اجرای این طرح  ضمن افزایش مهارت دانشجویان در محیط‌های صنعتی و آشنایی آن‌ها با فضای واقعی کار در صنعت، زمینه‌ساز کسب درآمد و جذب آن‌ها در واحدهای صنعتی را فراهم کند، لذا نظر به وجود دو صنعت عظیم فولاد و لوله گستر در شهرستان اسفراین که در سطح کشور و خاورمیانه کم‌نظیر هستند، طی قراردادی در قالب طرح PM   (بهینه‌سازی،برنامه‌ریزی و نگهداری سیستم‌های مکانیکی و برقی صنایع) حدود 300 نفر از دانشجویان این مجتمع آموزش عالی در این واحدهای صنعتی مشغول به فعالیت شدند.

وی مهم‌ترین دستاورد این طرح را مهارت‌آموزی و مهارت‌افزایی تعداد زیادی از دانشجوی رشته‌های مهندسی دانست که علاوه بر کسب مهارت، حق‌الزحمه‌ای نیز از صنعت دریافت می‌کنند، به‌طوری‌که دانشجویان همکار در این طرح که از بین دانشجویان برتر هر رشته در 2 سال اول تحصیل انتخاب می‌شوند، با توجه به انجام کار جدی در محیط صنعتی، بلافاصله توانایی جذب در صنایع مختلف را دارا هستند.

سعادت، افزایش روحیه و امید در دانشجویان و اعتمادبه‌نفس در مورد توانایی انجام وظایف محوله را از دیگر دستاوردهای این طرح دانست و گفت: کسب درآمد برای دانشجویان کارشناسی و  دانشگاه از دیگر دستاوردهای این طرح می‌باشد، به‌طوری‌که در یک بازه دوساله حدود 4.500.000.000 ریال به‌عنوان حق‌الزحمه به دانشجویان این دانشگاه پرداخت‌شده است.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود خبر از قرارداد همکاری با دیگر صنایع شهرستان و استان خبر داد و عنوان کرد: تلاش می‌کنیم تا ضمن ایجاد زمینه همکاری با دیگر واحدهای صنعتی تعداد بیشتری از دانشجویان در قالب این طرح به کار گرفته شوند تا علاوه بر مهارت افزایی و کسب درآمد برای دانشجویان مجتمع، زمینه‌ساز جذب آن‌ها در صنعت پس از پایان طرح باشیم.

ل.س42/ل.م54