در پروژه ارتباط با صنعت پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری محقق شد؛

طراحی یک روش نوین گازرسانی به مناطق دور دست و روستاهای دورافتاده

۰۱ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۱ کد : ۴۸۹۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۴۲
پژوهشگر دانشگاه حکیم سبزواری در پروژه‌ای مرتبط با صنعت، موفق به طراحی روشی نوین جهت گازرسانی به مناطق دوردست و روستاهای دورافتاده شد.
طراحی یک روش نوین گازرسانی به مناطق دور دست و روستاهای دورافتاده

به گزارش اداره کل روابط عمومی  وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، پروژه ارتباط با صنعت”بررسی فنی و اقتصادی شیوه‌های کاهش تعداد علمک ها و رگلاتورها در روستاها و شهرهای کوچک” که طی قراردادی از سوی شرکت گاز استان لرستان با دانشگاه حکیم سبزواری منعقدشده بود با موفقیت به پایان رسید.

دکتر مهدی دیمی دشت بیاض عضو هیئت‌علمی دانشگاه حکیم سبزواری و مجری این طرح گفت: در این پروژه ارتباط با صنعت که انجام آن ۱۸ ماه طول کشید هدف اصلی طراحی یک روش نوین گازرسانی به مناطق دوردست و روستاهای دورافتاده بر مبنای کاهش علمک ها و رگلاتورهای مورد نیاز در روش معمول بوده است.

بروز بعضی مشکلات، گازرسانی به این مناطق را سخت و دشوار و گاهی همراه با ایجاد خطراتی کرده است؛ از سوی دیگر با توجه به تعدد به‌کارگیری عملک‌ها و رگلاتورها گازرسانی در این مناطق نیز در بسیاری موارد توجیه اقتصادی ندارد.

بر این اساس در این پروژه با مدل‌سازی جریان، رفتار دینامیکی گاز طبیعی در خطوط توزیع بعد از رگلاتور برحسب مسافت و تعداد مصرف‌کننده‌ها یک روش نوین برحسب تغییر فشار و ابعاد لوله طراحی شد که به کمک آن عملاً امکان گازرسانی به روستاهای دورافتاده فراهم شد.

همچنین از دستاوردهای مهم دیگر این پروژه می‌توان به توسعه نرم‌افزار بومی طراحی شبکه گاز طبیعی ( NGPDS) توسط این تیم پژوهشی اشاره کرد که به کمک آن به‌راحتی می‌توان خطوط شبکه را طراحی و پارامترهای مختلف را محاسبه کرد.

س.س51/ل.م54